Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Адамға пайдалы заттар. -

Адамға пайдалы заттар.

Сабақ жоспары | Предметы | Әдебиеттен ашық сабақтар Загрузок: 346 | Просмотров: 2145 | Размер: 161.0 Kb | Автор: Тәрбие
. Күні 2.04.2013.
Сынып 7 «a,б»
Сабақ __қазақ тілі.
Мұғалім:Асылханова Г.А.
Сабақтың тақырыбы: Адамға пайдалы заттар.
Сабақтың типі:Жаңа сабақ.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес.
Білімділік: Оқушылармен «Денсаулық сақтау» деген модульді жалғастыра отыра, «Адамға пайдалы заттар» тақырыбына байланысты мәлімет беру, ерекшеліктерін ұғындыру. Тақырыптың маңызын ашып, түсіндіру. Грамматикалық тақырыптарды жаттығу арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды салауатты өмір салтын жүргізуге тәрбиелеу..
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру.
Жабдықтау: Интерактив тақтасы, оқулық, кесте.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі Оқу материалының мазмұны ӘЖ ТӘҰТ ҰБТ мен ОЖСБҒа дайындық Жеке-түзету жұмыстары
1 2 3 4 5 6
1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Жан-жақты білімдерді тексеру:

3.Дайындық кезеңі

4. Жаңа тақырып:

Сергіту сәті:

4.Сабақты бекіту.

5. Үй жұмысы а)Сәлемдесу
ә)Көңіл-күйді көтеру
б)Кезекшімен сұхбат.

в)Миға шабуыл – сұрақ-жауап әдісі арқылы.
-Балалар өткен тоқсанда біз сендермен «Денсаулық сақтау» модулін бастадық. Денсаулықты сақтау үшін не істеу керек, есімізге түсірейікші?
1)Тиімді, жақсы тамақтану;
2) Спортпен айналысу;
3) Таза ауада серуендеу;
4) Көбірек дәрумендерге бай тамақты жеу.


Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Балалар, бүгін біздің тақырыбымыз «Адамға пайдалы заттар». деген тақырыппен танысамыз. Сабақта мәтінмен танысып, тақырыпты меңгереміз. Жеке, жұптық және топтық жұмыстар арқылы тапсырмалар және зерттеу жұмысын жасап, грамматиканы еске аламыз. Сонымен қатар дәрумендер бізге не үшін керек, оларды қандай тамақтан алуға болады, соны анықтаймыз.
Оқушыларды сурет бойынша 2 топқа бөлу.Команданың капитандарына бағалайтын фигуралар беріледі.

1. Керекті сөздермен таныстыру.
• Құрамы- состав
• Әсіресе- в основном
• Дәрумендер- витамины
• Көмірсутегі- углеводы
• Ақуыз - белок
• Қабық- кожура
• Ағза- организм
• Пайдалы- полезные
Сөздермен жұмыс: оқу, сөз тіркестер құрастыру, жазып алу.

2. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім оқып, оқушылар тізбектеп оқиды. Аударма жұмысын жасау.

3.Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.
ІІІ деңгей:
Мәтіннен минералды теріп жазу.
ІІ деңгей:
1.Мәтінге 3-4 сұрақ құрастырып, айтады.
І деңгей:
1..Мәтіннің мазмұнын айтады.

4.Зерттеу жұмысын жасайды.
1 топ: Сүт пен қатықтың қайсысының пайдасы көбірек, дәлелдеп айту.

2 топ: қаймақ пен сүзбенің пайдасын, құрамын анықтап дәлелдейді.

5. Сөйлемдердің дұрыс немесе бұрыс екенін анықтаңдар.
• Дәрумендер негізінен алманың қабығы мен қабықтың астындағы жұмсақ етінде болады. (дұрыс)
• Алманың минералдық құрамы бай емес. (бұрыс)
• Алмада көмірсүтек жоқ, ал ақуыз бар. (бұрыс)
• Балық фосфорға бай. (дұрыс)
• Адамның ағзасы дәрумендерді қаже етеді. (дұрыс)
• Алманың ішіндегі фруктоза, глюкоза және сахарозаның пайызы көмірсүтектен көп. (бұрыс)

6. –Ал, балалар, бізде қандай дәрумендер бар?
А, В, С, Д, Е
-Енді осы кестеге қарайықшы. Осы кестені толықтырайықшы.
Дәрумен аты Кездесетін жері
А Бауырда, сүтте, жұмыртқада, қызыл, сары жемістерде
В Күріште, ашытқыда, бидай, картоп, бауырда, сүтте, етте, жұмыртқа, салаттарда.
С Сүтте, көкөністерде, жемістерде, бүйректе.
Д Балық майы, бауыр, бүйрек, жұмыртқа сарысы, сүт, сары майда кездеседі.
Е Жұмыртқада, көкөніс, астық дәндерде, сүтте, өсімдік майында.
Енді осы кестегі сөздерді септіктерін анықтаңдар.

7. –Енді балалар, маған осы тақырыпты бекіту мақсатында сендердің ойларыңызша адамға пайдалы және пайдасыз тамақтың тізімін жасаңдар.

8. Жаңа сөздерді жаттап келу. 199 бетте мәтін бойынша диалогты құрастырып, жаттап келу.

Оқушыларды бағалау, парақтар арқылы бағасын айтып кету.
Рефлексия:
Білемін Білдім Білгім келеді


Сұрақ-жауап

проблемдік

түсіндіру

репродуктивті

проблемдік

Бөлшектеп- ізденіс

Бөлшектеп- ізденіс

Проблемдік

бөлшектік-ізденіс

Проблемдік

Түсіндіру топпен
жеке

жұптық

топпен

Топпен кезекпен

жеке

жеке

жеке

Жеке

Жеке
топпен

жеке

Топпен

Сәлемдесу түрлерін қайталау

Сөздік қорын байыту
Дауыстап айту

Өздігінен жұмыс жасау

өз білімдерін бекіту

Күнделікпен жұмыс

Айтылуы
Назаренко,
Бекмагамбетова

Күні 3.04.2013.
Сынып 7 «a,б»
Сабақ __қазақ тілі.
Мұғалім:Асылханова Г.А.
Сабақтың тақырыбы: Дәрігердің қабылдауында
Сабақтың типі:Жаңа сабақ.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес.
Білімділік: Оқушылармен «Денсаулық сақтау» деген модульді жалғастыра отыра, «Дәрігердің қабылдауында» тақырыбына байланысты мәлімет беру, ерекшеліктерін ұғындыру. Тақырыптың маңызын ашып, түсіндіру. Грамматикалық тақырыптарды жаттығу арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды салауатты өмір салтын жүргізуге тәрбиелеу. Денсаулығын сақтап жүрүге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру.
Жабдықтау: Интерактив тақтасы, оқулық, кесте.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі Оқу материалының мазмұны ӘЖ ТӘҰТ ҰБТ мен ОЖСБҒа дайындық Жеке-түзету жұмыстары
1 2 3 4 5 6
1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй жұмысын тексеру:

3.Дайындық кезеңі

4. Жаңа тақырып:

Сергіту сәті:

4.Сабақты бекіту.

5. Үй жұмысы

Рефлексия а)Сәлемдесу
ә)Көңіл-күйді көтеру
б)Кезекшімен сұхбат.
В) Оқушылармен сұхбат жүргізу.

- Қазір қандай жыл мезгілі?
-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады?
- Қазір қандай ай?
- Бүгін аптаның қай күні?

Өткен тақырыбы боынша диалогты сұрау, кестені сұрау.
Дәрумен аты Кездесетін жері
А Бауырда, сүтте, жұмыртқада, қызыл, сары жемістерде
В Күріште, ашытқыда, бидай, картоп, бауырда, сүтте, етте, жұмыртқа, салаттарда.
С Сүтте, көкөністерде, жемістерде, бүйректе.
Д Балық майы, бауыр, бүйрек, жұмыртқа сарысы, сүт, сары майда кездеседі.
Е Жұмыртқада, көкөніс, астық дәндерде, сүтте, өсімдік майында.

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Балалар, бүгін «Дәрігердің қабылдауында» деген тақырыппен танысамыз. Сабақта диалогпен танысып, тақырып бойынша тұжырымда жасаймыз.Жеке, жұптық және топтық жұмыстар арқылы тапсырмалар орындап, грамматиканы еске аламыз.

в)Миға шабуыл – сұрақ-жауап әдісі арқылы.
-Балалар денсаулықты сақтау үшін бізге не істеу керек деп ойлайсыңдар? Соны есімізге түсірейікші?
1)Тиімді, жақсы тамақтану;
2) Спортпен айналысу;
3) Таза ауада серуендеу;
4) Көбірек дәрумендерге бай тамақты жеу.


-Біз дәрігерге барғанда, ол не істеді? Бізді қарайды , ауруымыз туралы түрлі сұрақ қояды. Енді сол сұрақта кездесетін жаңа сөздерімізбен танысы, білетіндеріміз қаталап шығамыз.

1. Керекті сөздермен таныстыру.
Қызуым көтерілді- поднялась температура
Сездіңіз- почувствовали
кешеден бері- совчерашнего дня
соңғы кезде – в последнее время
нашарлап жүр- ухудшается
еркін демалыңыз- дышите свободно
басқан кезде- когда нажимаю
қауіпті ештеңе жоқ- нет ничего опасного
Сөздермен жұмыс: оқу, сөз тіркестер құрастыру, жазып алу.

2. Диалогпен жұмыс. Мұғалім оқып, оқушылар тізбектеп оқиды. Аударма жұмысын жасау.
-Кіруге бола ма
-Кіріңіз.Отырыңыз.
-Қай жеріңіз ауырады?
-Қызуым көтеріліп тұр.
-Ауырғаныңызды қашан сездіңіз?
-Кешеден бері.
-Тіліңізді көрсетіңіз.
-Жиі ауырасыз ба?
-Соңғы кезде денсаулығым нашарлап жүр.
-Шешініңіз. Еркін демалыңыз. Мына жеріңізді басқан кезде ауыра ма?
-Жоқ. Ауырмайды.
-Қауіпті ештеңе жоқ. Сізге кішкене салқын тиіп қалыпты. Мен дәрілерді жазып берейін, бір таблеткадан күніне үш рет тамақ алдында ішіңіз. Емделіңіз.
-Рақмет. Сау болыңыз.

3.Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.
ІІІ деңгей:
Осы сөздермен сөз тіркес құрастырыңыз?
Тамақ, жедел жәрдем, ауырады, дәрі, денсаулығым.
ІІ деңгей:
1.Ауырмау үшін не істеу керек?деген сұраққа жауап беріңіз.
І деңгей:
1. Жедел жәрдем, шақырамын, телефон соғамын, төсекке жатқызамын, сусын беремін, ыстығын өлшеймін, дірі әкелемін.
Осы сөздерді қолдана отыра, әжеңіз ауырып қалғанда не істейтіңізді мәтін ретінде жазыңыз.

Оқушыларды сурет бойынша 2 топқа бөліп жұмыс жасау.

4.Сөйлемдерге сұрақ қойыңыз. 1 топ.
1.Мен дәріханаға бас аурудың дәрісін алу үшін бардым.
2Оның тамағы ауырып жатыр.
3.Оның денсаулығы жақсы.
4.Ол дәрігерге тексерілуге барды.

ІІ топ.
1.Ол екі жеті емделді.
2.Асқазаным ауырғандықтан, тамақты аз жедім.
3.Мен таңертең жаттығу жасаймын.
4.Бүгін дәрігерге барамын?

5. «Кім жылдам?» ойыны ретінде тәуелдеуді мен жіктеуді қайталау.
Жіктеу:
1 топ: емханаға бару 2 топ: дәрі қабылдау

Тәуелдеу:
1 топ:дәрігер 2 топ: дәрі

6.Емханаға сырқатыңа байланысты кімге баратының туралы сөйлемді толықтырыңдар.
Жүрегің ауырса, .... кардиологқа көрін.
Тісің ауырса, .... тіс дәрігеріне бару керек.
Тұмауың болса, .... терапевтке бару керек.
Көзің ауырса, ......окулистке бар.
Құлағың ауырса, .......... лорға бару керек.
Дәрі керек болса, ..... дәріханаға бар.
Емделсең, ..... тез жазыласың.
Жазылсаң, ... жұмысқа шығасың шығасың, сабаққа барасың.

Сұрақ-жауап арқылы.

Диалогты рөлдер бойынша жаттап келу.
Жаңа сөздерді жаттау.

Бағалау.
Оқушыларды бағалау, парақтар арқылы бағасын айтып кету.
Рефлексия:
Білемін Білдім Білгім келеді

Сұрақ-жауап

проблемдік

түсіндіру

проблемдік

репродуктивті

репродуктивті
проблемдік

жартылай- ізденіс

Проблемдік

проблемдік

Проблемдік

Сұрақ-жауап

Түсіндіру топпен
жеке

жұптық

Жұптық
жеке

топпен

Топпен жұптық

топпен

топпен
жеке

жеке

Жеке

Жеке

жеке

Жұппен

Топпен

Сәлемдесу түрлерін қайталау

Сөздік қорын байыту
Дауыстап айту

Өздігінен жұмыс жасау

өз білімдерін бекіту

Күнделікпен жұмыс

Айтылуы
Назаренко,
Бекмагамбетова

Күні 4.04.2013.
Сынып 7 «a,б»
Сабақ __қазақ тілі.
Мұғалім:Асылханова Г.А.
Сабақтың тақырыбы: Дәрігер – жақсы мамандық
Сабақтың типі:Жаңа сабақ.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес.
Білімділік: Оқушылармен «Денсаулық сақтау» деген модульді жалғастыра отыра, «Дәрігер – жақсы мамандық» тақырыбына байланысты мәлімет беру, ерекшеліктерін ұғындыру. Тақырыптың маңызын ашып, түсіндіру. Грамматикалық тақырыптарды жаттығу арқылы бекіту.
Тәрбиелік: Оқушыларды болашақта қандай маман иесі болуға таңдауға тәрбиелеу. Денсаулығын сақтап жүрүге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін, шығармашылығын дамыту, ауызекі сөйлеу тілін жетілдіру, жазба тілінің деңгейін көтеру.
Жабдықтау: Интерактив тақтасы, оқулық, кесте.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі Оқу материалының мазмұны ӘЖ ТӘҰТ ҰБТ мен ОЖСБҒа дайындық Жеке-түзету жұмыстары
1 2 3 4 5 6
1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй жұмысын тексеру:

3.Дайындық кезеңі

4. Жаңа тақырып:

Сергіту сәті:

4.Сабақты бекіту.

5. Үй жұмысы

Рефлексия

а)Сәлемдесу
ә)Көңіл-күйді көтеру
б)Кезекшімен сұхбат.
В) Оқушылармен сұхбат жүргізу.

- Қазір қандай жыл мезгілі?
-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады?
- Қазір қандай ай?
- Бүгін аптаның қай күні?

Өткен тақырыбы бойынша диалогты сұрау.

Миға шабуыл – сұрақ-жауап әдісі арқылы.
- Адамның денсаулығы жақсы болу үшін, біз не істеуіміз керек?
1)Тиімді, жақсы тамақтану;
2) Спортпен айналысу;
3) Таза ауада серуендеу;
4) Көбірек дәрумендерге бай тамақты жеу.
- Ал ауырып қалсақ кімге барамыз?
-Ол не істейді?
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Балалар, бүгін « Дәрігер – жақсы мамандық» деген тақырыппен танысамыз. Сабақта мәтінмен танысып, тақырып бойынша тұжырымда жасаймыз.Жеке, жұптық және топтық жұмыстар арқылы тапсырмалар орындап, грамматиканы еске аламыз.

1. Керекті сөздермен таныстыру.
Дәрумен – витамин
Қабық – кожура
Пайыз – процент
Көмірсүтек- углеводы
Басым- преобладают
емдік қасиет- лечебные качества
дене- тело
Сөздермен жұмыс: оқу, сөз тіркестер құрастыру, жазып алу.

2. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім оқып, оқушылар тізбектеп оқиды. Аударма жұмысын жасау.
Дәрігер
Мен - дәрігермін. Осы мамандықты жас кезімнен жақсы көремін. Өсіп, дәрігер болсам, жиі ауыратын шешемді емдесем деп армандадым. Алты жыл оқып, дәрігер болдым.
Дәрігер болу, адамды емдеу өте қиын екен. Себебі сенің қателесуге құқың жоқ. Сенің қатеңді түзетуге болмайды. Өйткені ол адам өміріне байланысты. Дәрігер қарапайым, кішіпейіл, мейірімді болуға міндетті. Кішіпейіл дәрігерге науқас адам өз ауруы туралы ашып айтады. Науқас адамға дәрі жазып беру, оны қалай пайдалану керектігін айту сенің міндетің.

3.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру.

Оқушыларды сурет бойынша 2 топқа бөліп жұмыс жасау.
5. «Кім жылдам?» ойыны ретінде тәуелдеуді мен жіктеуді қайталау.
Жіктеу:
1 топ: дәрәгер болу 2 топ: адамдарды қабылдау

Тәуелдеу:
1 топ:дәрігер 2 топ: дәрі

6.Емханаға сырқатыңа байланысты кімге баратының туралы сөйлемді толықтырыңдар.
Жүрегің ауырса, .... кардиологқа көрін.
Тісің ауырса, .... тіс дәрігеріне бару керек.
Тұмауың болса, .... терапевтке бару керек.
Көзің ауырса, ......окулистке бар.
Құлағың ауырса, .......... лорға бару керек.
Дәрі керек болса, ..... дәріханаға бар.
Емделсең, ..... тез жазыласың.
Жазылсаң, ... жұмысқа шығасың шығасың, сабаққа барасың.

Тест арқылы.
1.Науқас адамдар кімге барады?
А)құрылысшыға в)дәрігерге с) шаштазшыға д)мұғалімге
2. Дәрігердің мамандығы қандай?
А)жаупты в)қателісуге болмайды с)жауапсыз д)жеңіл
3.Дәрігердің мамандығы ..... байлаңысты?
А)көмірге в)адам өміріне с) суға д)аңдарға
4.Дәрігер болу үшін .......
А)серуендеу керек в)оқу керек с)жер қопару керек д)ән білу керек
5.Құлағынды емдейтің адам.
А)тіс дәрігері в)окулист с)заңгер д)лор
Жауаптары:1. В 2.В 3.В 4.В 5.Д

Мәтінді әңгімелеу. Жаңа сөздерді жаттау.
Бағалау.
Рефлексия:
Білемін Білдім Білгім келеді


Сұрақ-жауап

фронталды

түсіндіру

проблемдік

репродуктивті

проблемдік

проблемдік

жартылай- ізденіс

Проблемдік

түсіндіру
топпен
жеке

жұптық

жұптық

топпен

Топпен жұптық

топпен

жеке

жеке
топтық

Жеке

Жеке

Топпен

Сәлемдесу түрлерін қайталау

Сөздік қорын байыту
Дауыстап айту

Өздігінен жұмыс жасау

өз білімдерін бекіту

Күнделікпен жұмыс

Айтылуы
Назаренко,
Бекмагамбетова
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.