Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Пайдалы қазбалар Қара метал -

Пайдалы қазбалар Қара метал

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 360 | Просмотров: 4366 | Размер: 17.6 Kb | Автор:
. Тақырыбы:Пайдалы қазбалар,қара метал кендері
Мақсаты: а)Пайдалы қазбалалар туралы түсінік беру.Адам өміріндегі маңызы,алыну жолдарына тоқталу.Топпен жұмыс жасау барысында сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып,пайдалы қазбалар,кенді пайдалы қазбалар туралы білім қалыптастыру.
ә)Өз ойларын тұжырымдап толық жеткізе білу,өздігінен ізденуін,шығармашылығын танымдық қабілетін дамыту.
б)Табиғатты аялай білуге,сүйіспеншілікке,үнемшілдікке,бірін-бірі тыңдай білуге,өздерін бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдісі: ойын, СТО стратегиясы постер,АКТ-ны қолдану,топтық жұмыс,ыстық орындық,INSERT әдісі
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан физикалық картасы,пайдалы қазбалар,эмоциялық символдар,бағалау парағы
Пән аралық байланыс: өзін-өзі тану,әдебиет,қазақ тілі
Сабақтың формасы: топпен жұмыс
I.Ұйымдастыру кезеңі
-Шаттық шеңбері (Балаларды шеңбер жасап тұруға шақыру)
Мен бәріңе денсаулық тілеймін!
Мен бәріңе қуаныш тілеймін!
Мен бәріңе мейірім тілеймін!
Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!
-Ал,енді балалар мына құрастырғыш мозайкаларды алып топтарға бөлінеміз.
-Топтағы топ мүшелері өз топтарын тапсандар қолдарындағы мозайка бөлшектерін құрастырып өз топ аттарыңды табыңдар.Топтық ереже еске түсіру
-Топта шуламау,тыныштық сақтау
-Топ мүшелерін тыңдау
-Жауапты бірігіп тыңдау
-Уақытқа сай жұмыс істеу
-Топ басшысын бірігіп тандау

«Қара метал», «Түсті метал», «Шойын», «Болат»(топтардың аттары жазылған парақшалар тарату)
II Мақсат қою
Миға шабуыл.-Балалар алған мозайкаларыңды жинастырғанда шыққан атаулар туралы не ойлайсындар?
-Кенді пайдалы қазбалардың түрлері ,қара металға жататын метал атаулары.
-Балалар біздің қаншалықты біліміміз барлығын білу үшін «Ыстық орындық» хан тағына кім отырады? ойынын ойнайық.
-Олай болса ортаға бағын сынауға кім шығады?Мен тақтағы отырған адамға сұрақтар беремін жауабының дұрыстығын сендер тыңдап отырыңдар.
1.Жер бетінің өзгеруінде адам әрекеті де айтарлықтай орын алады.Ары қарай жалғастыр
(Адам өзендерді бөгеп,су қоймаларынжасайды,жер қойнауын кеулеп,түрлі пайдалы қазбаларды өндіреді.Жер суару үшін каналдар қазады.Осының бәрі жер бетінің табиғи қалпын бұзады.)
2.Биіктігі 15-2О мболатын қолдан үйілген төбелерді не дейміз(Оба)
3.Өндіріс алаңында басы сүйір төбелерді не дейміз? (террикондар, латынша терра-жер,кон-конус)
4.Қазақстанның физикалық картасында оның коп жерін не алып жатыр (Жазық)
5.физикалық картада сарғыш және қоңыр түске боялған бөлігін қалай атаймыз? (төбелі жазық )
6.Шоқы деген не? (Төбелер қатты тау жыныстарынан тұратындықтан басы сүйір келеді.Ондай төбені шоқы деп атайды)
7.Мұнай ,газ,көмір бұлар нелер? (пайдалы қазбалар)
II I Жаңа білімді қалыптастыру
Мұнай ,газ,көмір пайдалы қазбалар деп жатсындар бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз пайдалы қазбалар,кенді пайдалы қазбалар,қара метал кені
-Дәптерімізді ашып бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып аламыз.Енді сыздермен бірге слайд көреміз.Мұндағы мақсатымыз пайдалы қазбалар туралы және олардың ерекшеліктері мен түрлерін білу.
Түсіндіру. Слайд арқылы Картадан белгіленуін көрсету
Оқулықпен жұмыс - INSERT әдісі
-Оқулықтағы тапсырманы оқып,түсінбегендеріңді сұраңдар
-Енді дауыстап обзацтар бойынша оқимыз.
IV Оқушылардың түсінігін тексеру
-Енді балалар тақырып бойынша әр топ бір-бір сұрақ дайындаңдар.Сұрақ дайын болса келесі топқа барып қойыңдар.Топтағы жауап берген балаларға баға қойып кетеміз.
Бірінші топ Екінші топ
Үшінші топ Төртінші топ
Сергіту сәті
Қолымызға рюкзак аламыз
Иыққа жіпті саламыз
Жүріп келеміз
Қалың шөптің арасымен келеміз
Судан өтеміз
Биік тауға кездестік
Арқанды лақтырамыз
Тауға арқанмен көтерілеміз
Түн болды Ұйықтауға жұмсақ нәрсе іздейміз
Барыс
Қаштық
Арқанмен төмен түсеміз
Арқанды аламыз
Судн өттік
Шөппен келеміз
Жүгіріп келеміз
Жіппен,рюкзакты тастаймыз
Отырамыз
V Жана сабақты бекіту
Постер құрау Тапсырмалармен жұмыс
Бірінші топқа Қазақстанның пайдалы қазбалары қартасынан қарап ,аса маңызды минералдық шикызат түрлерін ата .Қорытынды жыса.
Екінші топқа Қара металл кенндері.Кестені толтыр.
Қара металл Өндірілуі Қорытылуы


Үшінші топқа Мына сұрақтарға жауап жаз
-Кенді байыту деп нені айтады?
-Кенді пайдалы қазбалар нешеге бөлінеді?
-Қара метал кекнінен не қорытып алынады?
-Темір кені картада қалай белгіленеді?
Темір кені туралы айт Класстер жаса
Темір кені
Талдау.Топтардың жұмысын бағалау.Балалар жұмыстарын қорғайды.
Жинақтау. Бес жол өлең Синквейн
Не? Болат
Қандай? қатты
Не істейді? балқиды
Бір сөйлем Болаттай берік бол
Синоним сөз Шойын,темір
Ыстық орындық Сұрақ дайындау шеберлігі Постер жасау Бес жол өлең
Бірінші топ
Екінші топ
Үшінші топ
Төртінші топ

VI Бағалау топтарды бағалау ,жеке оқушыларды бағалау.Эмоциялық символдар
VII Үйге тапсырма27-28 бет оқу .32 бет білім құмар оқу,жазу
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.