Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. «Мектепке дейінгі шағын орталығы мен гимназия сыныптары бар № 9 жалпы білім беру орта мектебі» мемлекеттік мекемесі


Ашық сабақ
Тақырыбы: «Қорықтар»


Өткізген: А. Шолтаманова

2013 – 2014 оқу жылы
Сабақтың
атауы Қорықтар
Сілтеме Жоспар.Қазақстанның физикалық географиясы оқулығы.Қосымша мәліметтер.
Жалпы
мақсаттар
Оқушылар Қазақстан Республикасының мелекеттік табиғи қоры туралы жалпы мағлұмат алады. Мелекеттік табиғи қорық - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту ,білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандар ретінде экологиялық жағынан ерекше құнды, мемлекет тарапынан қорғауға алынған аумақ екендігін түсінуге жағдай жасау.
Оқыту нәтижесі:
Қазақстан Республикасының қорықтары:
1. АқсуЖабағалықорығы 6. Марқакөлқорығы
2. Наурызымқорығы 7. Батыс Алтай қорығы
3. Алматы қорығы 8. Үстіртқорығы
4. Барсакелмесқорығы 9. Алакөлқорығы
5. Қорғалжынқорығы 10. Қаратауқорығы
Сабақта
туындаған
негізгі
идеялар

Оқушылар туған еліміздің қорықтары туралы толыққанды білім алады.
Қорықтардың басты мақсаты – еліміздің флорасы мен фаунасын сақтау, табиғат кешендерінің табиғи даму заңдылықтарын анықтайтындығын түсінеді.

1- әрекет

2-әрекет

3- әрекет

4-әрекет

5-әрекет

6-әрекет

7-әрекет
Рефлексия:

Бағалау:

Оқуға арналған тапсырма:

Сабақты талдау:

Бағалау

Үйге тапсырма Ұйымдастыру кезеңі:
• сәлемдесу, түгендеу;
• балалардың назарын сабаққа аудару;
Үй тапсырмасын сұрау.
Ой қозғау
Қызыл кітап дегеніміз не?

Қазақстанның көрікті жерлері арқылы төрт топқа бөлу.
I.Көкшетау
II.Алатау
III.Сарыарқа
IV.Алтай

Оқушыларды Көкшетау, Алатау, Сарыарқа, Алтай атаулары жазылған үлестірмелер тарату арқылы , Көкшетау І топқа, Алатау ІІ топқа, ІІІ топқа Сарыарқа, Алтай ІV топқа орналастырам.
Проблемалық сұрақтар
Алдымыздағы обьектілер не? ( Қазақстанның таулары,көрікті жерлері)
Қазақстанның көрікті жерлерінің өсімдік дүниесі мен жануарларын қорғау мақсатында не ұйымдастырылады? (Қорық)
Жаңа сабақ. Ой қозғау (түрткі тастау)
1-тапсырма:
А) «Бірін-бірі оқыту». Топтық жұмыс.

Шарты: топтарға тақырыпшаларды бөліп беру арқылы бірін-бірі оқыту.(7 мин)

І топ: Батыс Қазақстан: Үстірт, Барсакелмес қорығы
ІІ топ: Шығыс Қазақстан: Марқакөл, Батыс Алтай, Алакөл
ІІІ топ: Солтүстік Қазақстан: Наурызым, Қорғалжын
ІV топ::Таулы аймақ қорықтары: Ақсу-Жабағалы, Алматы қорығы, Қаратау қорығы

Ә) Әр оқушы жеке, жұппен, топпен ортақ пікірге келу. Әр топтан түскен ойларды флипчартқа түсіру. (тыңдау, баяндау, толықтыру). Берілген тақырыпты топ ішінен тілші қорғайды.

Жабдықтар:
• Флипчарттар
• Түрлі-түсті бояулар

2-тапсырма. Әр топқа жеке тапсырмалар беру

1- топ:

Сәйкестендіру
Қоқиқаз Ақсу Жабағлы
Муфлон Барсакелмес
Малиус бокота Марқакөл
Құлан Қорғалжын
Аралий Үстірт
Ағаш тәрізді арша Наурызым
700+21=721 Марқакөл түріндегі өсімдік түрі
900 + 64= 964 Алматы қорығындағы өсімдік түрі
200+27=227 Үстірт қорығындағы сүтқоректі

2- топ: Кестені толтыру:
№ Қорықтың аты,
ашылған жылы Ұйымдастыру
мақсаты Өсімдігі мен жануарлары




3- топ: Қорықтардың басты мақсатын ашып көрсету

4- топ: Кескін картаға 10 қорықты түсіру, картадан көрсету

«Қазақстанның қорықтары» атты бейнефильм көрсету.

Қорықтардың санының көп болуы дұрыс па? бұрыс па? деген проблемалық сұрақ қоя отырып, оқушылардың ойларын білу. Бүгінгі тақырыптан үйренгенім деген тұжырымдар бойынша шағын эссе жаздыру.

Бағалау парағы, өз өздерін бағалау

Топ аты
Оқушылардың аты –жөні Тақырыпты қоғау Жеке тапсырма орындау Қорытынды баға





Тақырыпты оқу, қорықтарды кескін картаға салу.
Қорықтар бойынша презентация жасау.

VIІІ. Бағалау: топтық бағалау
Топ аты
Оқушылардың аты –жөні Тақырыпты қоғау Жеке тапсырма орындау Қорытынды баға
1
2
3
4

Тақырыбы: Ерекше қорғалатын аумақтар,қорықтар,ұлттық саябақтар,қорықшалар.
Білімділік:Оқушыларға Қ.Р-ның мелекеттік табиғи қоры туралы жалпы мағлұмат беру. Мелекеттік табиғи қорық - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту,білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандар ретінде экологиялық жағынан ерекше құндымемлекет тарапынан қорғауға алынған аумақ екендігін түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық білімін арттыруға және оқушылардың ой - өрісін естесақтауға, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: қоршаған ортаға деген көзқарастарын қалыптастыра отырып,қоршаған ортаны қорғауға табиғатты қорғауға, аялауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,
Қолданылған технология: СТО
Көрнекілігі: физикалық карта, атлас, кескін карта, үлестірмелер
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру (Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Ой қозғау
Қызыл кітап дегеніміз не?
Қызыл кітап туралы ойларымызды ортаға салайық
ІІІ.Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту (Сөзжұмбақ)

Сабақтың мақсатымен таныстыру. Балалар бүгін біз сендермен Қазақстанның қорықтары деген тақырыппен танысамыз. Қазақстанда неше қорық бар? Олардың аттарын білесіңдерме?

Мағынаны тану
Оқушыларға слайд арқылы жаңа тақырыпты үсіндіру.


Қазақстан Республикасының қорықтары:

Ақсу – Жабағалы қорығы
Марқакөл қорығы
Наурызым қорығы
Батыс Алтай қорығы
Алматы қорығы
Үстірт қорығы
Барсакелмес қорығы
Алакөл қорығы
Қорғалжын қорығы
Қаратау қорығы

IV.Жаңа тақырыпты бекіту.

«Сандар сөйлейді» ойыны
Оқулықпен жұмыс
700+21=721 Марқакөл түріндегі өсімдік түрі
900 + 64= 964 Алматы қорығындағы өсімдік түрі
200+27=227 Үстірт қорығындағы сүтқоректі
200 + 57 = 257 құстардың түрі Алакөл қорығындағы
150+11=161 Батыс Алтай қорығындағы жануарлар дүниесі
1000+500=1500 Қаратау қорығындағы өсімдік саны

Сәйкестендіру
Қоқиқаз Ақсу Жабағлы
Муфлон Барсакелмес
Малиус бокота Марқакөл
Құлан Қорғалжын
Аралий Үстірт
Ағаш тәрізді арша Наурызым
V. Қорытындылау.
Эвристикалық әдіс – тәсіл
Тақырыпты қорғау,образға ену.
VI. Бағалау.

VII. Үйгетапсырма. Мәтіндіоқу. қорықтарды кескін картаға салу. Қорықтар бойынша презентация құрастыру.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.