Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Көмекші программалар туралы жалпы түсінік.  Стандартты  кітапханалық модуьдер.  Бейстандарт функциялар мен  процедуралар -

Көмекші программалар туралы жалпы түсінік. Стандартты кітапханалық модуьдер. Бейстандарт функциялар мен процедуралар

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1546 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Сабақтың тақырыбы: Көмекші программалар туралы жалпы түсінік. Стандартты
кітапханалық модуьдер. Бейстандарт функциялар мен процедуралар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға көмекші программалар , стандартты кітапханалық
модульдер туралы толық түсінік беру бейстандарт функциялар мен процедкралардың айырмашылықтарын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін толықтырып, ой- өрістерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: теориялық әдіс.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру
2. Өткен материалдарды қайталау
3. Компьютермен жұмыс
4.Сабақты бекіту
5.Үйге тапсырма

Өткен тапсырма бойынша қайталау сұрақтары

• Құрылымдық программалау дегеніміз не?
• Қандай негізгі логикалық құрылымдар бар?
• Қосалқы программа дегеніміз не?
• Процедура деп нені айтамыз?
• Функция дегеніміз не?
• Турбо Паскаль тілінің барлық процедуралары мен функциялары қандай топтарға бөлінеді?
• Параметр дегеніміз не?
• Стандартты және бейстандарт функциялар дегеніміз не?
• Формальды параметрдің нақтылы параметрден айырмашылығы неде ?
• Функция дегеніміз не?
• Процедура мен функцияның қандай ұқсастығы және айырмашылығы бар?

Компьютермен жұмыс
№1. Берілген кез келген үш санның үлкенін және кішісін анықтайтын процедура жаса.
program procl;
label k;
var x1, x2, x3, m1, m2:real ;
function max (a,b: real):real;
begin
if a>b then max:= a else max:=b
end;
function min (a,b: real):real;
begin
if a>b then min:= a else min:=b
end;
procedure xxx(a,b,c: real; var mx, mn:real);
begin
mx:=max(max(a,b),c);
mn:=min(a,b),c);
end;
begin
k:write(`3san engiz:`); readln(x1,x2,x3);
xxx(x1,x2,x3,m1,m2);
writeln(`3sannin ylkeni=`,m1:5:2);
writeln(`3sannin kishisi=`,m1:5:2);
end.

№2. дөңес төртбұрыштың төртқабырғасы мен бір диоганалының ұзындығы бойынша оның ауданын табу программасын құру керек.

program misal2;
var ab, bc, cd, da, ac, sl, s, a,b,c,p:real;
procedure strl;
begin
p:=(a+b+c)/2;
S:=sqrt(p*(p-a)*(p-b)*(p-c))
end;
begin
read (ab, bc, cd, da, ac);
a:=ab;b:=bc; c:=ac; strl; Sl:=s; a:=da; b:=ac; c:=cd; strl; sl:=Sl+s;
write (`sl=`,s);
end.

№3. Калкульятор жұмысына программа құру (+,-,*,/,div, mod амалдары арқылы).
Program calculiator;
Var k1, k2: integer;
Belgi: char;
Procedure calc;
begin
Case Belgi of
‘*’: writeln (kl, ’*’, K2, ’=’, k1*k2);
‘+’: writeln (kl, ’+’, K2, ’=’, k1+k2);
‘/’: writeln (kl, ’/’, K2, ’=’, k1/k2);
‘-’: writeln (kl, ’-’, K2, ’=’, k1-k2);
‘d’: writeln (kl, ’div’, k2, ’=’, k1divk2);
‘m’: writeln (kl, ’mod’, k2, ’=’, k1modk2);
End;
End;
Begin
Write (‘1-san’) readln (k1);
Write (‘2-san’) readln (k2);
Write (‘belgi’) readln (belgi);
Calc;
End.

Үйге тапсырма. 165 бет 4,5 тапсырма.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.