Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Paint графикалық редакторының құралдары. -

Paint графикалық редакторының құралдары.

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1475 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Мерзімі «___» _____________________

Сабақтың тақырыбы: Paint графикалық редакторының құралдары.
Тік сызықтарды салу. Шаршыларды, тікбұрыштарды және дөңгеленген тікбұрыштарды салу. Эллипс пен шеңбер салу.
Редакторда практикалық жұмыс орындау.
Сабақтың мақсаты: 1. Графикалық редактормен жұмыс істеуге үйрету. Түзу сызықтар салу дағдыларын қалыптастыру. Тік төртбұрыштар мен дөңгеленген тікбұрыштарды салу дағдыларын қалыптастыру.
2. Оқушылардың сызықтардың түсін, қалыңдығын өзгертуді,
эллипстер, шеңберлер және қисық сызықтар салғанда, олардың түсін,
қалыңдығын өзгерте білу қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың типі: Практикум элементтері бар, көрсете - түсіндіру
Білім – білікке Оқушылар білуі тиіс
қойылатын талаптар: - редакторда сурет салу техникасын.
Оқушылар үйренуі тиіс:
- графикалық редакторды іске қосуды;
- сурет салуды және оларды редакциялауды;
- сызықтардың түсін, қалыңдығын өзгертуді;
- тікбұрыштарды салғанда сызықтардың қалыңдығын, түсін өзгертуді;
- тікбұрыштың түрін, контуры мен құюының түсін өзгертуді;
- эллипстер, шеңберлер және қисық сызықтар салғанда, олардың түсін, қалыңдығын өзгертуді;
- эллипс және шеңбердің түрін, контуры мен құюының түсін өзгертуді.

Сабақтың типі: Көрсете отырып түсіндіру.
Сабақ түрі: Аралас сабақ. Практика.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ - жауап, әңгімелесу, жазбаша жұмыс, өзіндік жұмыс, әңгіме.
Құрал – жабдықтар, көрнекті құралдар:АКТ құрылғылары, үлестірмелер

Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй жұмысынтексеру
III. Үй тапсырмасын бекіту
ІV. Жаңа сабақ
V. Практикалық бөлім
VI. Қорытындылау
VІII. Үй тапсырмасын беру
IX. Бағалау
II. Үй жұмысын тексері
1) Paint графикалық редакторына байланысты шағын эссе, шығарма, ертегі, өтірік өлең, жұмбақ немесе тақпақ құрау
1 оқушы: Ерте, ерте, ертеде ешкі жүні бөртеде әр түрлі түстер өмірсүріпті. Олардың жеке аттары болыпты. Олар: қызыл, жасыл, көк, сары, қара және т. б. Бір күні оларды қарандаш жинап алып сурет салмақшы болыпты. Бірақ оған түстер қарсы болыпты. Қарандаш түстердің қылықтарына шыдамай Microsoft ағайға хат жазыпты, былай деп: «Құрметті Microsoft ағай, түстер өз беттерімен кетті, сіздің тез арада келуіңізді өтінемін. Мекен – жайым:
Windows ауылы
Программалар көшесі

Сәлеммен: Қарандаш»
Осыдан кейін Microsoft ағай ойланып-толғанып, Сурет салу редакторын құрастырып, оның атын Paint қойыпты.
2 оқушы: XX ғасырдың басы еді. Менің досымның әкесі Билл Гейтц Microsoft фирмасын ашты. Екі күн өткен соң досыммен сол фирмаға бардым. Онда компьютерлер өте көп екен. Гейтц ағай Сурет салу редакторын ойластырып ашу. Мектепте мен суретті тамаша салатынмын, менің таңғаларлық мүмкіндіктерімді көріп Гейтц ағай бірге қызмет етуді ұсынды. Бұл фирмада еңбек ете жүріп мен адамның – ойлаушы, ал машинаның тек орындаушы екендігін түсіндім. Paint – тің тамаша мүмкіндіктерінде менің үлесім де бар деп айта аламын.
3 оқушы: Ол кемпірқосаққа ұқсайды /түстер палитрасы/
4 оқушы: Ол жүгірмек әр терезеде бар, ол тек оңға – солға, жоғары – төмен жүгіреді./сырғытпа немесе айналдыру жолақтары/
III. Үй тапсырмасын бекіту
1. Paint грфикалық редакторы қалай іске қосылады ?
Жауабы: Іске қосу – Бағдарламалар – Стандартты – Paint графикалық редакторы.



2. Графикалық редактордың мүмкіндіктерін ата:

Жауабы: Бұл бағдарлама әртүрлі суреттерді салуға, түрлендіруге мүмкіндік береді.
3. Графикалық редактор терезесінің элементтерін ата:
Ақпараттық диктант

Жаңа сабақ
- ерікті аймақты белгілеу құралы, бұл қисық (дұрыс емес) пішінді үзіндісін таңдау қызметін атқарады.
- белгілеу құралы бұл суреттің тіктөртбұрышты үзіндісін таңдау қызметін атқарады.
- өшіргіш құралы, бұл суреттің белгілі бір бөліктерін өшіруге арналған құрал.
- құю (заливка) құралы, бұл кескіннің немесе тұйық контурдың ішін кескін немесе фон түсімен бояйды.
- түс таңдау, бұл кескіннің немесе фон түсін суреттің кез – келген нүктесінің түсіне өзгертеді.
- масштаб құралы, бұл суреттің жеке үзінділерін үлкейтуге мүмкіндік береді.
- карандаш құралы, бұл кез – келген сызықты әртүрлі жуандықта сызуға арналған.
- кисть құралы, бұл ерікті сызықтарды салуға арналған. Оның қажетті түрін таңдап алуға болады.
- бүріккіш құралы, бұл эффектісіне жетуге мүмкіндік береді.
- жазу құралы, бұл сурет ішіне мәтін орналастырады.
- сызық құралы, бұл түзу сызық салуға арналған.
- қисық құралы, бұл тегістелген сызықтар салуға мүмкіндік береді.
- тіктөртбұрыш құралы, бұл тіктөртбұрыш салуға арналған.
- көпбұрыш құралы, ерікті пішінді тұйық көпбұрыштар салады.
- эллипс құралы, бұл шеңбер немесе эллипс салуға болады.
- бұрыштары дөңгеленген тіктөртбұрыш немесе квадрат салуға арналған.

І тапсырма. Paint графикалық редакторының құралдарын пайдаланып, үйшіктің суретін салыңыз.

1І - тапсырма. Жұмбақтардың шешуін тап, суретін сал
Жаңбыр жауса нөсерлеп,
Әрі-сәрі болмаймын.
Алып жүрсең қолыңа,
Су болудан қорғаймын
. (Қолшатыр)
Қақаған қыста,
Өседі тыста.
Өзгертпей өңін,
Сақтауға ұста. (Шырша)

Күндіз кірер «інге»,
Жұрт қалады білмей.
Шығады тек түнде,
Болам дейді күндей. (Ай)

Көктем сайын жайқалып,
Жаңбыр суын ішемін.
Күз болғанда сарғайып,
Қурап-қурап түсемін

ІІІ - тапсырма. Еңбек құралдары мен ыдыстарды Түзету – Көшіру, Түзету – Қиып алу командалары арқылы екі топқа бөліп жинақта.

Сабақты бекіту

Ребус шешу

Сәйкестендіру тесті
Өшіргіш құралы

Кисть

Жазу

Ерікті аймақты белгілеу

Құю (заливка)

Белгілеу

Үйге тапсырма:
1) Әр құралдың міндетін жатқа білу
2) «Сиқырлы дастархан» суретінің эскезин жасап келу.
Сабақты қорытындылап, оқушыларды бағалау.

Пятимар орта жалпы білім беретін мектебі

Ашық сабақ



Дайындаған: информатика пәнінің
оқытушысы К. С. Сарсенбаева

2011 – 2012 оқу жылы
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.