Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Символдық мәліметтермен жұмыс істеу тәсілдері.  Символ  мәліметтерді енгізу.  Паскаль  тілінде  мәтіндік ақпаратты өндеу. -

Символдық мәліметтермен жұмыс істеу тәсілдері. Символ мәліметтерді енгізу. Паскаль тілінде мәтіндік ақпаратты өндеу.

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 4192 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Сабақтың тақырыбы : Символдық мәліметтермен жұмыс істеу тәсілдері. Символ мәліметтерді енгізу. Паскаль тілінде мәтіндік ақпаратты өндеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Оқушыларды символдық шаиалариен орындалатын амал түрлерін пайдалана отырып,есептер шығаруға,прогрмма құруға дағдыландыру.
Дамытушылық: Символдық мәліметтерді Паскаль тілінде программалау арқылы өңдеу тәсілдерін жүзеге асырып, оқушылардың логикалық өрістерін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа,жинақтылыққа, өзін-өзі компьютердің алдындаұстай білу, тәрбиелеу
Сабақтың түрі : практикалық сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Өткен сабақты қайталау
3. Компьютермен жұмыс
4. Сабақты бекіту
5. Үйге тапсырма

Өткен тапсырма бойынша тест сұрақтары
1. Нақты X айнымалысын сипаттау:
А) Var x : integer; В) Var x : real:
С) Var x : array (1..n)of real; Д) Var x : array (1..n)of integer Е) X of real
2. Символдық айнымалылар Паскаль тілінде...типіне жатады?
А) integer; В)real; С)string: Д)array(1..n)of string: Е)char:
3. Егер L-бүтін,S-тұрақты,P- нақты сандар болса,VAR түйінді сипаттаймыз?
А) Var : p : integer; L: real; const S=2;
cool const S=2: Var L: integer; p: real:
C) const S:=2; l ; integer; p: real;
Д) label s:=2: l: integer; p: real;
E) Var const s:=2 : l : integer; p: real:
4. LENGTH (S) функциясы...
А) S жолдық айнымалысының таңбасының санын есептеу
В) S жолдық айнымалысын кері оқу
С) S жолдық айнымалысын өшіру
Д) S жолдық айнымалының таңбаларын жеке-жеке жолдарға жазу
Е) S жолдық айнымалысын көшіру
5. UPCASE (Символ)функциясының қызметі
А) Латынның үлкен әріптерін кіші әріптерге ауыстырады
В) Латынның кіші әріптерін үлкен әріптерге ауыстырады
С) Символдарды санау
Д) Символдарды алфавит бойынша реттеу
Е) Қазақтың кіші әріптерін үлкен әріптерге ауыстырады
6. Бір жолға неше символ жазуға болады?
А) шексіз В) 255- тен аспауы керек С) 255- тен кем болмауы керек
Д ) 200-ден аспауы керек Е) 150 – ден аспауы керек
7.Символдық мән әрқашан ...белгісінің ішіне алынып жазылуы керек
А) < > тырнақша В) “ апостроф С ) ( ) тырнақша Д) : қос нүкте Е ) [ ] тік жақша
8. Жолдың бірнеше таңбасын өшіру үшін.....функциясын қолданамыз?
A) CONCAT B)LENGTH C) COPY Д ) UPCASE E ) DELETE

9. INSERT (S1,S2,N) процедурасының қызметі.........
A) S1 жолын S2 жолының N орнынан бастап енгізу
В) S2 жолын S1 жолының N орнынан бастап енгізу
С) S1 жолын S2 жолынан кейін N қайталап жазу
Д) S2 жолын S1 жолынан кейін N қайталап жазу

Тест жауаптары

1 в 2 с 3 в 4 А 5 в
6 в 2 7
в 8 е 9 А

Компьютермен жұмыс

1. Кіші латын әріпімен енгізілген жолды, үлкен латын әріптеріне ауыстыру программасын құрыңыз.
Program austir:
Var s:string:
k:byte:
begin
readln(s):
for k:=l to length (s) do
s[K]: =Upcase (s[k]);
writeln(s):
end.


Үйге тапсырма: 4.2, 4,3 тақырыптарын оқу. 121 беттегі 1-2 жаттығу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.