Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Спорт – денсаулық кепілі -

Спорт – денсаулық кепілі

Сабақ жоспары | Предметы | Қазақ тілінен ашық сабақтар Загрузок: 323 | Просмотров: 5887 | Размер: 14.2 Kb | Автор: Тәрбие
. Астана қаласы №13орта мектеп
5а сынып, қазақ тілі.
Төлегенова Б.М.
16.03.2012 жыл
Сабақтың тақырыбы: Спорт – денсаулық кепілі
Мақсаты: Оқушылардың спортқа деген қызығушылығын арттыру.
Білімділік: Оқушыларға спорт тақырыбындағы сөздерді таныстыра
отырып, өз ойын еркін айта білуге меңгерту.
Дамытушылық: Оқушыларға тақырыпқа сай тапсырмаларды орындата
отырып, диалогтік сөйлеу дағдыларын дамыту.(жіктік
дұрыс жалғануын бақылау)
Тәрбиелілік: «Спорт - денсаулық кепілі» деген сөздің
мағынасын аша отырып, спортқа деген сүйіспеншілігін
арттыра отырып, дені сау азамат болуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: тіл дамыту
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, түсіндіру, ізденіс
Көрнекілігі: слайд, үлестірмелі қағаздар, видео
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балалар біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Спорт». Ендеше бүгінгі сабақта «Спорт» тақырыбына байланысты тапсырмалар орындаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бекіту.
«Менің отбасымның атаулы күндері»тақырыбы туралы әңгімелеу.
ІІІ. Жаңа сабақ
Тақтада спорт тақырыбына бейнесюжет көрсетіледі. Осы сюжетке сай біздің бүгінгі тақырыбымыз «Спорт - денсаулық кепілі»
2. Лексикалық минимум:
Пайдалы, Спорт пайдалы, секіреміз, жүгіреміз, жаттықтығамыз, велосипед, коньки тебу, допты тебеміз, айналысамын, ұнайды, намыс, намысын қорғаймын, былғары қолғап.
3. Сөздерден сөз тіркесін, сөйлемдерді құрастыру.
Спорт адамға пайдалы. Спорт үйірмесінде секіреміз, жүгіреміз. Мен допты тебемін. Арман велосипед тебеді.
4.Диалог «Спорт» тақырыбына байланысты диалог құрастыр.
 Сәлем!
 Сәлем!
 Сен қайдан келесің?
 Мен ..... спорт кешенінен келемін.
 Онда не істедің?
 Онда футболға бардым. Сен волейболға бардың. Ол хоккейге барды.
 Үйірмеге қатысасың ба?
 Мен футбол үйірмесіне барамын. Сен волейбол үйірмесіне барасың. Ол хоккейге барады.
 Спорт үйірмесінде не істейсіңдер?
 Мен секіремін, жүгіремін, жаттығамын. Сен жүгіресің. Сен жаттығасың. Ол жаттығады.
 Сен .... спорттан жарысқа қатыстың?
 Мен футболдан жарысқа қатыстым. Сен футболдан жарысқа қатыстың. Ол футболдан жарысқа қатысты.
5. Сергіту сәті.
Шынықтырып денені «Қара жорға» билейік.
6. Мәтінмен жұмыс.
Тыңдалым. Балалар мына суретте қай қаланы көріп отырмыз. «Медеу» бұл жерде қандай жарыстар болады?
Бұл жерде қысқы олимпиада болды.
Енді Алматы қаласынан Абылай хан деген бала сендерге хат жазып жіберіпті.

Сәлем хат!
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Менің атым – Абылай. Мен бос уақытымды пайдалы өткіземін. Бос уақытта спортпен айналысамын. Қыста шаңғымен сырғанаймын, коньки тебемін. Жазда футбол, волейбол ойнаймын. Мен велосипед спортымен де айналысамын. Мен спорт үйірмесінде жүгіремін, секіремін, жаттығамын. Менің жаттықтырушым Төлеген ағай. Мен Қарағанды қаласына шаңғымен сырғанаудан жарысқа бардым. Мен екінші орын алдым. Мен болашақта Қазақстан намысын қорғаймын. Достым сенің де спортпен айналысқаның дұрыс.
8-тапсырма Берілген сөздердің аудармасын сәйкестендіріңдер.
пайдалы Упражнение
секіреміз Полезно
жүгіреміз Прыгаем
жаттығамыз Катаься на коньках
коньки тебу Занимаюсь
айналысамын Бегаем
намысын қорғаймын Защищаю честь
былғары қолғап Спортивный
9-тапсырма. Суреттерді пайдаланып, сөйлем құрастырыңдар.
Балалар .... алды. Мен .... тебемін. Біз таудан ... сырғанаймыз. Мұз айдынында .... тебеміз. Айбек .... киді. Мен ... сатып алдым. Мен .... спортымен айналысамын.
(Балалар доп алды. Мен велосипед тебемін. Біз таудан шаңғымен сырғанаймыз. Мұз айдынында коньки тебеміз. Айбек былғары қолғап киді.

10-тапсырма. Мәтіннен бұрыс, дұрыс сөйлемдерді табыңыздар.

СӨЙЛЕМ ДҰРЫС БҰРЫС
Мен спортпен айналыспаймын
Маған қазақ күрес үйірмесі ұнайды.
Мен жарысқа қатыспаймын
Мен шетелге жарысқа бардым.
Мен Қазақстан намысын қорғаймын
Спорт адамға пайдалы
11-тапсырма. Берілген суреттерге қарап, спортшының қозғалысын айтып беріңіз.
Мысалы: Олег велосипед тепті. Оның велосипеді тамаша.
Айдар футбол ойнады. Ол Қайрат командасымен ойнайды.
Мен шаңғы тептім. Маған шаңғы ұнайды.
12-тапсырма. Мәтінді оқып шығып, І, ІІ жақта айтып беріңдер.
Мысалы:
Оның аты– Абылай. Ол бос уақытын пайдалы өткізеді. Бос уақытта спортпен айналысады. Қыста шаңғымен сырғанайды, коньки тебеді. Жазда футбол, волейбол ойнайды. Ол велосипед спортымен де айналысады. Ол спорт үйірмесінде жүгіреді, секіреді, жаттығады. Оның жаттықтырушысы Төлеген ағай. Ол шаңғымен сырғанаудан Қарағанды қаласында жарысқа барды. Ол екінші орын алды. Ол болашақта Қазақстан намысын қорғайды. Достым сенің де спортпен жақсы айналысқаның дұрыс.
Рефлексия:
Балалар сендерге бүгінгі сабағымыз ұнады ма?
Бүгінгі сабақта қандай сөздерді меңгердіңіздер?

Үйге тапсырма: Спорт тақырыбында мақалдар жазу.

Сабақтың тақырыбы: Қазақ әртістері
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қазақ халқының белгілі кино майталмандары
ақпарат ала білуге бағыт беру.
Дамытушылық: Оқушылардың қазақ әртістер туралы жинаған ақпараттары
арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастыру..
Тәрбиелілік: Оқушылардың спортқа деген сүйіспеншілігін арттыра
отырып, дені сау азамат болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ жауап, түсіндіру, ізденіс
Көрнекілігі: слайд, үлестірмелі қағаздар.

Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балалар біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Спорт». Ендеше бүгінгі сабақта «Спорт» тақырыбына байланысты тапсырмалар орындаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бекіту.
«Үйірме»тақырыбына диалог құрастыру.
 Сәлем!
 Қалың қалай?
 Сен қандай үйірмеге барасың?
 Мен туризм үйірмесіне барамын.
 Аптасына неше рет болады?
 Аптасына үш рет болады.
 Саған үйірме ұнай ма?
 Иә, ұнайды.
ІІІ. Жаңа сабақ

Фонетикалық жаттығу (тақтада «Спорт» тақырыбына сай өлең жолдары ілінеді. Осы өлең арқылы жаңа сөздерді анықтаймыз)
Спорт, спорт, спорт,
Денсаулыққа пайдалы.
Секірген әрі жүгірткен
Жаттықтырған адамды.
Хоккейменен волейбол
Допты теуіп қақпаға,
Ойнаймыз біз футбол.
Шаңғы, коньки, шанамен
Биік таудан асамыз,
Бокс пенен күресте
Алтын, күміс алғанбыз.

2. Лексикалық минимум:
Пайдалы, Спорт пайдалы, секіреміз, жүгіреміз, жаттықтығамыз, теуіп, допты тебеміз, асамыз, айналысамын, ұнайды.

3. Сөздерден сөз тіркесін, сөйлемдерді ойлап табу.

4.Диалог «Спорт» тақырыбына байланысты диалог құрастыр.

 Сәлем!
 Сәлем!
 Сен қайдан келесің?
 Мен ..... спорт кешенінен келемін.
 Онда не істедің?
 Онда футболға бардым. Сен волейболға бардың. Ол хоккейге барды.
 Үйірмеге қатысасың ба?
 Мен футбол үйірмесіне барамын. Сен волейбол үйірмесіне барасың. Ол хоккейге барады.
 Спорт үйірмесінде не істейсіңдер?
 Мен секіремін, жүгіремін, жаттығамын. Сен жүгіресің. Сен жаттығасың. Ол жаттығады.
 Сен .... спорттан жарысқа қатыстың?
 Мен футболдан жарысқа қатыстым. Сен футболдан жарысқа қатыстың. Ол футболдан жарысқа қатысты.

5. Сергіту сәті.
Шынықтырып денені «Қара жорға» билейік.

6. МТыңдалым. Балалар мына суретте қай қаланы көріп отырмыз. «Медеу» бұл жерде қандай жарыстар болады?
Коньки сырғанайды.
Енді Алматы қаласынан Абылай хан деген бала сендерге хат жазып жіберіпті.

Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Менің атым – Абылай. Мен бос уақытымды пайдалы өткіземін. Бос уақытта спортпен айналысамын. Үйірмеде біз жүгіреміз, секіреміз, жаттығамыз. Маған қазақша күрес үйірмесі ұнайды. Үйірмені Төлеген ағай жүргізеді. Мен қазақша күрестен Қарағанды қаласына жарысқа бардым. Мен екінші орын алдым. Мен болашақта Қазақстан намысын қорғаймын. Ендеше, достым сенің де спортпен жақсы айналысқаның дұрыс.

7-тапсырма. Суреттерді пайдаланып, сөйлем құрастырыңдар.

8-тапсырма. Мәтіннен бұрыс, дұрыс сөйлемдерді табыңыздар.

СӨЙЛЕМ ДҰРЫС БҰРЫС
Мен спортпен айналыспаймын
Маған қазақ күрес үйірмесі ұнайды.
Мен жарысқа қатыспаймын
Мен шетелге жарысқа бардым.
Мен Қазақстан намысын қорғаймын
Спорт адамға пайдалы

Рефлексия:
Балалар сендерге бүгінгі сабағымыз ұнады ма?
Қай жері ұнайды?

Үйге тапсырма:

.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.