Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
ФУНКЦИЯНЫҢ ТУЫНДЫСЫН ТАБУҒА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ, -

ФУНКЦИЯНЫҢ ТУЫНДЫСЫН ТАБУҒА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ,

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2204 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Бекітемін:
Ә.Боранбаев атындағы
жалпы білім беретін
орта мектебінің директорының
оқу-ісі жөніндегі орынбасары:
_________Г.Қ.Аубакирова

Тақырыбы:

ФУНКЦИЯНЫҢ ТУЫНДЫСЫН ТАБУҒА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ

(ашық сабақ, 10-сынып)

Пән мұғалімі: Татен Мадина Серікболсынқызы

Аманкелді – 2013ж

Мақсаты:
- Функциялардың туындыларын табуға есептер шығару, алған білімдерін жүйелей отырып, білім денгейін тексеру, бақылау, кемшіліктерді жеңу. ҰБТ-да кездесетін есептерге ерекше тоқталу;
- Оқушылардың қызығушылығын, ойлау қабілетін, есте сақтау қасиеттерін дамыту;
- Оқушыларды адамгершілікке, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: білім, білік дағдыларын кешенді пайдалану сабағы.
Пәнішілік байланыс: өрнектің мәнін табу, теңдеу шешу.
Техникалық жағынан жабдықталуы: презентациялар, флипчарт
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, магнит тақта, үлестірмелі деңгейлік тапсырмалар, тест тапсырмалары
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың кезендері: І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу – 1 минут
II. Үй жұмысын тексеру: № 181 – 4 минут
ІІI. Негізгі бөлім:
а) Ой қозғау – 5 минут
ә) Еске түсіру – 5 минут
б) Тақтада орындалатын тапсырма – 10 минут
в) Тест тапсырмаласы – 8 минут
IV.Оқулықпен жұмыс №237-238– 6 минут
V. Сабақты қорыту:
а)Математика тарихынан – 3 минут
ә) Оқушынын білімін бағалау – 2 минут
VI.Үйге тапсырма беру – 1 минут
« Сен ғылымға болсаң ыңтық,бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Оқушыларды ойын ережесімен таныстыру, топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, баға қою критерилерімен таныстыру.
20-дан жоғары ұпай – «5»
10-нан 20-ға дейін ұпай – «4»
5-тен 10-ға дейін ұпай – «3»
Үй тапсырмасы:
№181 Функцияның берілген нүктедегі туындысының мәнін табыңдар.

Жауабы: а) -297; ә) 34; б)4; в) 88
Ой қозғау.
Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:
1. айырмасы функциясының өсімшесі деп аталады.- 1 балл
2.Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент
өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының
нүктесіндегі туындысы деп аталады. - 1 балл
3. Функцияның туындысын табу амалы дифференциалдау амалы деп аталады.
4. нүктесінде туындысы бар функция осы нүктеде дифференциалданатын
функция.-1 балл
Еске түсіру:
1. Функцияның туындысын флюксия деп атаған кім?-1 балл
2. Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі-1 балл
3. Айнымалы шамалардың өсімщелерін белгілеу үшін гректің әріпін
қолданған кім?-1 балл
4. функциясының туындысы-1 балл
5. Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы-1 балл
6. функциясының туындысы-1 балл

Тест тапсырамалары
Тест
ІІІ-топ
1)f(x)= функцияның туындысын тап
А) Б) C)2
2) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
3) функциясының х нүктесінде туындысы бар және ол
А) Б) C)
4) функцияның туындысын тап
A)6 Б) C)6
5)Көрсеткіштік функцияның туындысын тап
А) Б)7ln C)
6) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
7) функцияның туындысын тап
A) Б) C) cosx

Тест
І-топ
1) функциясының х нүктесінде туындысы бар және ол
А) cool C)
2) Мына формуланың қайсысы дұрыс
А) Б) C)
3) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
4) Көрсеткіштік функцияның туындысын тап
A) Б)2ln C)
5) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
6) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
7) функцияның туындысын тап
A) Б) C) cosx

Тест
ІІ-топ
1) функциясының х нүктесінде туындысы бар және ол
А) cool C)
2) Мына формуланың қайсысы дұрыс
А) Б) C)
3) Көрсеткіштік функцияның туындысын тап
A) Б) C)
4) функцияның туындысын тап
A) Б) - С)
5) функцияның туындысын тап
A) Б)5 C)
6) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
7) функцияның туындысын тап
A) Б) C)
Тақтада орындалатын жұмыс:
1) 2+5х+6 функциясының туындысын табыңыз. Жауабы: 6х+5
2) 3+4х-5 функциясының туындысын табыңыз. Жауабы: 3х2+4
3) f(x)=x7-4x5+2x-1 функциясы берілген. f 1(x) табыңыз.
Жауабы: 7х6-20х4+2
4) .............................................
5) ......................................
6) ...............................................
7) ........................................
8) ......................................
9) ................................................
Оқулықпен жұмыс
№237 Функцияның туындысын табыңдар
1. ;

2. ;

3. ;

4. ;


Мынандай логикалық есеп шешіндер:
1.Үстелдің төрт бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш қалады.
Жауабы: 5.
2.Жұмыртқаны қайнатуға 3 минут уақыт керек, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут уақыт керек?
Жауабы: 3 минут.
3.Жанұяда 2 әке және 2 бала бар. Жанұяда неше адам бар?
Жауабы: 3 адам бар.
ІІІ. Сабақты қорыту:
а) Оқушыларды жинаған ұпайлары бойынша бағалау
ә) Тарихи мағлұматтар.
б) Үйге тапсырма:
№241, 2011 жылғы тест жинағынан 15-25 нұсқалардан туынды табу есептерін теріп шығару
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.