Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Рационал өрнектер.Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту. -

Рационал өрнектер.Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 333 | Просмотров: 2049 | Размер: 120.2 Kb | Автор: arai
. №257 орта мектебі

Ашық сабақ

Тақырыбы: Рационал өрнектер.Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту.

Сыныбы:7
Пән мұғалімі:Әли Гүлзат

2014 оқу жыл

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту тақырыбына есептер шығарту арқылы білімдерін арттыру

ә)дамытушылық:Әрбір жекетұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін,қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру

б)тәрбиелік:Сыныпта тыныш отыруға, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, шыдамдылыққа,есептерді қатесіз шығаруға,жинақтылыққа тәрбиелеу

Рационал өрнектер
Сабақтың тақырыбы: Бөлімдері әр түрлі бөлщектерді қосу
және азайту
Сабақтың мақсаты:
а) білімділікБөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту тақырыбына есептер шығарту арқылы білімдерін арттыру

ә)дамытушылықӘрбір жекетұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін,қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру

б)тәрбиелік:Сыныпта тыныш отыруға, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, шыдамдылыққа,есептерді қатесіз шығаруға,жинақтылыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі: Пысықтау сабағы

Сабақтың түрі: Ашық сабақ.
Сабақтың әдісі:практикалық,сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі:Слайдтар,схема-сызба,формулалар,таратпа парақтар
Сабақ байланысы:әдебиет,тарих
Қосымша әдебиет:Әдістемелік нұсқау,дидактикалық материалдар,есептер жинағы
Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеймін, күннің ретін жазамын, оқушылардың назарын сабаққа аудартамын.

II. Үй тапсырмасын тексеру
III. Сыныпта есептер шығару

Өткен материалдарды қайталау,пысықтау есептері
Балалар,сендерге мен бүгін көктемнің нұрын,күннің шуағын тілей отыра,дайындығыммен келіп отырмын.

Есептің шарты мынадай болады;
Есептер түгел орындалса,сендерге көктемнің нұры төгілетініне сенемін.(Тақтаға күннің шуақтарын есептер шығара отырып іліп күннің нұрын төккіземіз.)

1)а3•а4•а7=а14
2)m3•m4=m7
3)в10:в7=в3
4)52•54=56
5) 33=27
Мінекей балалар күн жылынды,күн ұзарды,күн нұрының-бізге шуағы түсті.Бәрімізде қуанышты,көңілді боламыз. Енді балалар бір-бірімізге күн жылуындай жылы тілектер тілеп, сабағымызды бастайық.

Есептер шығару
Біз есепті бастамас бұрын, биылғы 2014 жыл қандай жыл мезгілі екеніне тоқталып өтейік.Биылғы жыл 2014- жылқы жылы.Жылқы киелі мал,төрт түліктің бірі,жылқы адамның жан серігі.Жылқыны адамдар қасиетті жанур деп бағалаған жәнеде көптеген сайыстарға қатыстырып отырған. Мысалы; көкпар, бәйге, қыз қуу т.б.Слайдта жүйрік ат бейнеленген. Сендер жүйрік атқа 1-минуттай сипаттама беріңдер.Барлықтарыңа сәттілік, жүйрік аттай есептерге жүйрік болыңдар, деп есеп шығаруды бастаймыз.
№531

1) 2m/(5m+5n)+3n/(5m-5n )=2m/(5(m+n))+3n/(5(m-n))=(〖2m〗^2-2mn+3mn+〖3n〗^2)/(5(m^2-m^2))=(〖2m〗^2+mn+〖3n〗^2)/(5(m^2-m^2))

2) 7x/(3x+3у)-2х/(3х-3у)=7х/(3(х+у)) - 2х/(3(х-у))=(〖7х〗^2-7ху-〖2х〗^(2 )-2ху)/(3(x^2-у^2))=(〖5х〗^2-9ху)/(3(х^2-у^2 ))=(х(5х-9у))/(3(х^2-у^2))

3)5в/(ах+ау)-2а/(вх+ву)=〖5в〗^2/(а(х+у))-(2а^2)/в(х+у) =(〖5в〗^2-〖2а〗^2)/(ав(х+у))

Сұрақ жауап әдісі ой қозғау
-Бір жылда неше күн бар (365)
-Бір жылда неше ай бар (12)
-Бір жылда неше жыл мезгіл бар (4)
-Бір тәулікте нешесағат бар (24)
-Бір сағатта нешеминут бар (60)
-Бір минутта неше секунд бар (60)

Қандай шар қай жіпке байланады

Сергіту сәті
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
Теңдеуді шешу
Оқушылар алда қандай мейрам келе жатыр? Біз осы теңдеуді шығарып болған соң сол мейрам туралы тоқталып өтейік,қане есепті бастайық.
3х/5-2х/10=4 2х/3-х/2=9

6х-2х=40 4x-3x = 54
4x=40x=54
X=40÷4
X=10

22-ші Наурыз –қазақша жыл басы.1986 жылдан бері қазақ жерінде тойланып келеді. Ақын Мұхтар Шаханов Наурыз мейрамы өткізілуіне үлкен үлес қосты.Бұл –қазақтың ұлттық мерекесі.Наурыз мейрамында қазақтың қандай тамағы істелінеді?Наурыз көже неше тағамнан пісіріледі,7 қандай сан?

Деңгейлік тапсырма беру
I-деңгей 1 бал
I I -деңгей 2 бал
I I I -деңгей 3 бал

I-деңгей 1 бал
Амалдарды орындаңдар
(x+9)/4+(x+2)/4=(x+9+x+2)/4=(2x+11)/4
I I –деңгей 2 бал
Амалдарды орындаңдар
3x/(4x+4у)-у/(8х+8у )=3х/(4(х+у))-у/(8(х+у))=(6х-у)/(8(х-у))
I I I -деңгей 3 бал
Амалдарды орындаңдар

(а^2+4)/(а^3+8)-1/(а+2)=(а^2+4)/(а^3+2^3 )-1/(а+2) =(а^2+4-а^2+2а-4)/(а^3+2^3 )=2а/(а^3+2^3 )

Білім- деген биік шың
Бақытқа сені жеткізер
Білім-деген ақылшың
Қиындықтан өткізер.
IV. Оқушыларды бағалау

1-3 бал 3
4-5 бал 4
6-10 бал 5

Оқушының аты-жөні Бүгінгі сабақ қалай өтті Сыныпта
неше есеп шығардың I-деңгей
1 бал ІI-деңгей
2 бал III -деңгей
3 бал Қанша бал жиналды


V. Үйге тапсырмаҚайталау

Рет -саны Оқушының аты-жөні Қанша бал Мұғалімнің бағасы
Айтмағанбет Ілияс
Арленкеева Ақселеу
Әбдібек Омархан
Әлмағанбет Мәншүк
Бақтыбай Ерболсын
Бақытбек Нұрсұлтан
Бауыржан Жансая
Бошай Аружан
Жәрімбек Нұралы
Жұмағали Құрмет
Қанатұлы Бексұлтан
Қалие Наргиз
Қыпшақбаев Бексұлтан
Оңғарбек Әділбек
Орманбай Ақмарал
Оспан Айгерім
Сейтқазы Толғанай
Серікбай Ақбота
Өтеп Нұрайым
Сейткамал Айбибі
Тобаш Раушан
Тұрақбай Қанатжан
Тұрманбек Ырысбек
Үсен Ақбота
Шымкентбай Айбол





Неше үшбұрыш бар



Мақал-мәтелдің жалғасын табу
1)Екі жақсы қас болмас,(екі жаман дос болмас)
2)Білікті бірді жығар,(білімді мыңды жығар)
3)Досыңды үш күн сынама,(үш жыл сына)
4)Бір кісі қазған құдықтан,(мың кісі су ішеді)
5)Бірелі ауызға-(екі елі қақпақ)
6) Жеті рет өлшеп-(бір лет кес)
Логикалық есеп сергіту сәті ретінде
1)Жұмыртқа қайнатуға 3 минут кетсе,5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек. (3 минут)
2)Таразыға бір аяғымен тұрған адамның салмағы50 кг, ал екі аяғымен тұрғандаадамның салмағы неше кг?(50кг)
3)1т мақта ауыр ма,әлде 10 ц темір ауыр ма?(тең)
4)Бір жанұяның 5 ер баласы және олардың әрқайсысында қарындастары бар. Жанұяда қанша бала бар?(6)
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.