Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ежелгі  Египет  әдебиеті  мен  өнері. -

Ежелгі Египет әдебиеті мен өнері.

Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2670 | Размер: | Автор: Тәрбие
. Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Египет әдебиеті мен өнері.
Сабақтың мақсаты:1Ежелгі Египет өнері –архитектурасы, мүсіндері және көркем әдебиеті өзіндік көркемдік дәрежесінің жоғарлығымен бағалы екенін,адамзат тарихындағы тұңғыш мүсіндер Египетте жасалғанын баяндау
2.Оқушылардың өнерге деген ықылас-ынтасын арттыру, ойын арқылы білу, шапшаңдыққа дағдыландыру.
3.Оқушыларды адамзат баласының қолымен жасалған ғажайып өнерді сүйе білу, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі; Ауызша баяндау, сұрақ-жауап, жеке оқушымен жұмыс, Пошта ойыны, сәйкестендіру, Пирамида ойыны, т.б
Сабақтың көрнекілігі: жұлдызшалар, суреттер, бүктеме, үйшіктер, үлестірмелер, компюътер, электронды оқулық, карта, т.б.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыр
А) Оқушылармен сәлемдесу, кезекші арқылы оларды түгелдеу.
Ә)Оқушыларды тынышталдырып, назарларын сабаққа аудару.
2.Үй тапсырмаасын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру мынадай кезеңдер бойынша жүргізіледі:
1-кезең: Кім білгір:
Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беру арқылы әрбір дұрыс жауапқа жұлдызша жинайды.
1.Иероглифтер дегеніміз не; (таңба суреттер)
2.Олардың саны қанша болған(750-дей)
3.Египетте неше дыбысты таңбалайтын алъфавиттік жүйе болды.
4.Иероглифтерді қай бағытта жазды. (оңнан солға қарай)
5:Папирус қағазын қалай дайындаған.(Папирустың қабығын жұқалап кесіп, бір-біріне жалғап қағаз жасаған)
6.Египеттіктер миллион санын қалай көрсеткен(екі қолын жоғары көтеріп, таң қалған)
7.Египетте ең жоғары дәрежеде дамыған математика ғылымы саласы (геометрия)
8.Египеттіктер қандай геометриялық фигураларды есептей білген.( тік төртбұрыштың, үшбұрыштың, трапецияның, шеңбердің көлемі)

ІІ-кезең: Бұл қандай ұғым:
Египет иероглифтеріндегі таңбалардың әрқайсысы қандай мағына беретінін тұсына көрсетіп жазу.
1.Күн
2.Құдық
3.Ұры
4.Жауынгер
5.Жылау
6Жүру
ІІІ-кезең Пошта ойыны:
Оқушылар өздеріне таратылған нөмірленген хаттар бойынша көрсетілген иероглифтік таңбалардың қайсысы үйшіктердегі сандарға сәйкес келетінін табу.
Жауабы:
№1-хат-10000
№2-хат-100
№3-хат-100
№4-хат-100000
№5-хат-1
№-6-хат-10
ІҮ-кезең: Үлестірмемен жұмыс
№1.Египетте аспан әлемі туралы түсініктері қандай болды?
№2Египетте мидицина ісі қалай дамыды?
Ежелгілгі Египет мектептерінің қандай ерекшеліктері болды?
3. Үй тапсырмасын бекіту
Оқушылардың әрқайсысының жинаған жұлдызшалары саны есептеліп , оқушылардың үй тапсырмасы бойынша белсенділігі анықталып, мұғалім сөзімен үй тапсырмасы бекітілді.
4.Жаңа сабақ
Жоспар:
1.Әдебиеті
2.Ежелгі Египет діні
3.Египеттегі храмдар
4.Пирамидалар салу
5. Жаңа сабақты бекіту.
1.Сәйкестендіру.
Бағананың сол жағында құдайлар туралы түсінік, ал оң жағында құдайлардың аты берілген. Осыларды сәйкестендіру керек.
Жауаптары:
1.Күн Амон-Ра
2Тас құдайы
3.Ақыл құдайы
4.Ніл өзенінің құдайы
2.Пирамида ойыны
1.Саяхатты сапарлар мен әртүрлі шытырман оқиғаларға толы шығармалардың бірі (Синухет әңгімесі)
1.Египет кедейлерінің ауыр тұрмысын бейнелейтін ән(Фивы, Гелиополъ,
Мемфис)
2.Храм ішіндегі бөлмелерде қанша мүсіндер бар? (200-ден астам)
3.Египеттіктер құдайларды қалай елестеткен?(Жануар басты адам бейнесінде)
3.Храмда қандай мерекелер өткізілген?(діни)
4.Пирамидалар не үшін салынған ?(Перғауындарды жерлеу үшін) 4.Хеопс пирамидасының биіктігі (150 метр)
5.Басы адам, денесі арыстан бейнесіндегі алып мүсін (сфинкс)
6. Қорытынды
7.Үйге тапсырма

Сабақтың тақырыбы:Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.
Сабақтың мақсаты:.1.Оқушыларға сабақтардың саяси тарихынан мағлұмат беру, тарихи білім деңгецлерін жетілдіру.
2.Оқушыларды шапшаңдыққа, ойын арқылы ойлауға дағдыландыру.
3.Оқушылардың бойында отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік сезімін ояту, батырлыққа, бабалар ерлігінен өнеге алуға тәрбиелеу..

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап, тарих дөңгелегі ойыны, тест жұмысы, сөзжұмбақ шешу, т.б.

Көрнекілігі:Плакаттар, суреттер, карта, сызба, оқулық,, жұмыс дәптері, сөзжұмбақ, қосымша деректер, т.б.
. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
А) Оқушылармен сәлемдесу, кезекші арқылы түгелдеу
Ә)Оларды тынышталдырып, назарларын сабаққа аудару
Б)Сабақтың саяхат түрінде өтетіндігін баяндау
№1-аялдама Үй тапсырмасын тексеру.
1-тапсырма Тарих дөңгелегі ойыны. 1-10 дейін нөмерленген сұрақтарға жауап беру арқылы жұлдызша алып, ұпай жинау. 1. Грек тарихшысы Геродот сақтардың тұрмысын қалай суреттейді?
2.Сақтар қалай көшіп-қонған?
3. Олардың баспаналар туралы айт?
4. Сақтар өмірінде не өсіру маңызды орын алды ?
5.Оларды қандай мақсатта пайдаланады?
6.Сақтардың егіншілікпен де айналысқандығы қай өңірлерге жүргізілген археолоиялық қазба жұмыстары кезінде белгілі болды? Картадан көрсет.
7. Адамзат баласы тарихының ежелгі кезеңі қандай дәуірлерге бөлінеді?
8.Мұндай дәуірлерге бөлу неге негізделген?
9.Адамзат тарихында темір дәуірі не себепті ерекше маңызды орын алды?
10.Ертеде темір қандай тәсілмен өндірілетін?

2-тапсырма Кім білгір? Мұғалімнің оқыған сөйлемдері дұрыс болса-оң қолды жоғары көтеру, бұрыс болса-сол қолды көтеру арқылы жұллдызша алып, ұпай жинау.
Геродот сақтары өзінен аулайтын балықтарды азық етеді, сүт ішпейді деп жазды. (бұрыс)
2.Сақтар екі,төрт,алты доңғалақты арбаларға екі,үш жұп өгіз немесе ат, түйе жегіп көшіп-қонған.(бұрыс)
3.Сақтардың қамыстан салынған үйлері де болған.(бұрыс)
4.Сақтар өмірінде түйе мен сиыр өсіру маңызды орын алды.(бұрыс)
5.Жылқы мініс көлігі ретінде тиіміді болды.(бұрыс)
6.Сақтардың б.з.б 2-3ғғ.қазылған арықтар орны Есік қаласының жанынан кездесті. (бұрыс).
7.Адамзат баласы тарихының ежелгі кезеңі тас, қола,темір дәуірлерге бөлінеді.(бұрыс)
8.Темір құралсаймандар пайда болғаннан бастап еңбек өнімділігі кеми түсті.(бұрыс)
9.Ертеде қарапайым көрікпен пештің температурасын 1530 градусқа дейін жеткізуге болатын еді.(бұрыс)

№2-аялдама . Үй тапсырмасын бекіту.

1-6 дейін нөмірленген тест сұрақтарға жауап беру арқылы жасырын сөзді табу.
Жасырын сөз.
№3-аялдама. Жаңа сабақты түсіндіру.
Жоспар:
1.Кир әскерінің басып кіруі.
2. Шырақтың ерлігі.
3. Александр Македонскиидің сақ еліне жорығы.
Тірек-сызба № 1

Сақ жеріне жорық жасады
1.Б.з.б 530 жылы Қир бастаған парсы әскері
2.Б.з.б 519 жылы Дарии патша әскерімен
3.Б.з.б 4ғ.Гректер А.Македонскии басшылығымен
1-тапсырма Дәптермен жұмыс Тақтада жазылғандарды көшіру
2-тапсырма Оқулықпен жұмыс
1.Рим тарихшысы Помпей Трог Томирис туралы не деп жазады?
2.Қир әскерімен арадағы шайқасты Геродотқалай сипаттайды?
3-тапсырма Қосымша деректермен жұмыс
1.Александр Македонскии туралы зерттеулерге сүйеніп,оныңқандай тұлға екенін айтқызу
2.Абайдың «Ескіндір» поэмасынан үзінді оқылып, қандай ой түйгенін сұрау
Сергіту сәті «Бес жолды өлең»
№4-аялдама. «Жаңа сабақты бекіту».
«Тәуелсіздік» сөзжұмбағын шешу арқылы бекітіледі
ІІ.Бағалау.
ІІІ.Үйге тапсырма.
1.14-тақырыпты оқу
2. «Шырақтың ерлігі» тақырыбында ә

Сабақтың тақырыбы: Тың жерлерді игеру.
Мақсаты: 1.Соғыстан кейінгі жылдарда ауыл шаруашылығының артта қалу себебін тауып, 1954 жылы ауыл шаруашылын интенсивті дамыту мақсатында қабылданған тың игеру саясатының мәнін, мақсатын, маңызын ашу, екі жақты пікір білдіру арқылы тарихи оқиғаға тиісті баға беру.
2. Оқушылардың өз ойын еркін айтуға, өз көзқарасын нақты дәлелдер уге, жүйелі сұрақ ұоя білуге қалыптастыру.
3.Оқушыларды бірігіп ізденуге, нақтылыққа тәрбиелеу. Топпен жұмыс жасауға, өзге адамдардың сөзін тыңдауға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: алған білімді жүйелеу
Сабақтың әдісі: пікір –сайыс
Көрнекілігі: карта,кестелер
Сабақтың барысы:
Ауыл шаруашылығының дамуы.Тың игеру және оның нәтижелері мен салдары деген тақырып алдын-ала жан-жақты талданып, оқушыларға сол кездегі саясаттың мақсаты, мәні түсіндіріледі.Сынып оқушыларын екі топқа (жақтаушы, даттаушы) бөліп, тың игеру саясатының нәтижелері (бірінші топ) және салдары(екінші топ) туралы материалды жүйелеп,кейс құру тапсырмасы берілді. Пікір-сайысқа екі топтан үш оқушыдан алты оқушы қатысады, қалған оқушылар төрелік жасайды, сабақ соңында қорытынды пікір айтады.
I.Қызығушылықты ояту:
Соғыстан кейінгі алғашқы жылдар ауыл шаруашылығы үшін ауыр болды. КСРО –ның еуропалық бөлігін қамтыған қаттты қуаңшылыққа байланысты елді астықпен, мал өнімдерімен қамтамасыз етуде Шығыс аудандарға.Соның ішінде Қазақстанға үміт артылды. Ол жылдары Қазақстанның егіншілік мәдиениеті мей
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.