Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Үндістандағы феодалдық қатынастар -

Үндістандағы феодалдық қатынастар

Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1944 | Размер: | Автор: гость
. №18. Сабақтың тақырыбы: Үндістандағы феодалдық қатынастар
Сабақтың мақсаты:
 Феодалдық қатынастың орнауы. Гупта мемлекеті туралы толық мағлұмат беру. Орта ғасырдағы үндістандағы діннің, мәдениеттің дамуы жайлы айта отырып, білімдерін тереңдету
 Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
 Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
 Оқу құралын тексеріп түгелдеу
 Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
 Ежелгі Қытай мемлекетінің шаруашылығы, қолөнері қалай дамыды?
 Қытайдың саяси құрылымы. Императорлық әкімшілік басқару жүйесі қандай болды?
 Ежелгі Қытай мемлекетінде қандай діндер үстемдік етті?
 Қытай феодалдық мемлекетінің мәдениеті қалай дамыған?
 Ұлы Жібек жолының негізгі бағыты қандай болды? Неге Жібек жолы деп аталды? Ұлы Жібек жолы қазақстан жерінің қай өңірімен өтті?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Феодалдық қатынастың орнауы. Гупта мемлекеті
 Әлеуметтік касталар- брахман, кшатрий, вайший, шудра.
 1526 жылы Әмір Темірдің шөбересі Бабыр Ауғанстан арқылы Үндістанға шабуыл жасап, Дели қаласын өзіне бағындырды. Дели қаласын жаулап алғаннан кейін Бабыр шах (император) деген атақ алады. Солтүстік Үндістан жерінен 100 мың әскер жинап, Бихар және Бенгал жерін бағындырып, Ұлы Моғол империясын құрады.
2. Қала, қолөнер және сауда
3. Үнді халықтарының үш құдайы
 Брахма
 Вишну
 Шива
4. Будда діні
5. Үндістанда ғылым және мәдениеттің дамуы.
Сабақты бекіту:
 Үнді халықтарының үш құдайының аттарын атаңдар
 Буддизм дінінің әлемге таралу себептері
 Үндістанда ғылымның қандай салалары дамыды?
 Үнді философиясының қандай өкілдерін білесіңдер?
Өзін- өзі тексеру сұрақтары
1. Үнділер қай жануарды киелі деп санады?
А. Әлеуметтік каста жүйесі
Б. Жер иелену нысаны
В. Діни көзқарасы
Г. Мемлекеттік бақрау түрі
2. Синус және косинустар теориясын ашқан Үнді математигі?
А. Бабыр шах
Б. Акбар
В. Харши
Г. Әмір Темір
3. Арабтар үндістанды қай ғасырда жаулар алды?
А. Әмір Темір
Б. Акбар
В. Харши
Г. Айбек
 Үндістандағы Гупта мемлекеті қашан құрылды?
 Әлеуметтік каста дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдар.
 Феодалдық жер иеліктің қанша түрі бар?
 Ұлы Моғол империясын құрған кім?
 Үндістанда қолөнер мен сауда дамыды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 28-29
Үнді феодалдық қоғамында «кесапаттылар» деп аталатын касталық топ болды. Оларды неге бұлай атаған? Үнді қоғамының әлеуметтік құрылымы мен касталық жүйесі туралы кесте құрастырыңдар
http://history.ucoz.co.uk/ сайтынан алынған
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.