Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. Сабақтың тақырыбы: Түркия
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Түркияның даму ерекшеліктерін қарастыру.
Дамытушылық:Белсенділігін арттырып,білімін жетілдіру,тарихи оқиғаларды оқып үйрену,тез ойлау,есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік:Достарын тыңдай білуге,пікірін дұрыс жеткізуге үйрету,адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған батыл,иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ұжымдық,іздену сабағы.
Сабақтың әдісі: Шығармашылық жұмыс,топтық жұмыс,оқушылардың белсенділігін арттыру әдістері.
Сабақтың көрнекілігі: карта, тірек-сызбалар
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру сәті
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақты түсіндіру
Жаңа сабақты пысықтау
Үй тапсырмасы: І. Әр бір топ өз ұстанымдарымен таныстырады.
ІІ.Шығармашылық тапсырмаларын қорғау (3 топқа бөлінеді).
1 топқа- Жапонияның әлеуметтік-экономикалық дамуы
2 топқа- 1952-2011 жылдардағы ішкі саяси дамуы
3 топқа-Жапонияның сыртқы саясаты.
Талқылау:Жапония мен Қазақстан арасындағы қарым-қатынас.
Жаңа сабақ жоспары:
1.Түркияның соғыстан кейінгі саяси-экономикалық дамуы.
2.1960-90 жылдар аралығындағы Түркия Республикасының дамуы.
3.Түркияның ішкі және сыртқы саяси жағдайы.
Этатизм-экономикалық,әлеуметтік,мәдени және қоғамдық өмірдің басқа салаларында белсенді мемлекеттік саясат жүргізудің принципы.
Этатизм принципін алғаш рет 1931 ж.Кемал Ататюрк енгізді.Этатизм саясатының арқасында Түркия мемлекеттінің экономикасы қарқынды дамуына қол жеткізді.
Капиталистік жоды тандады Түркия Этатизм саясаты
АҚШ ықпалы 1948ж.Маршалл жопары Жекеменшік шаруашылық.дамуы .

А)шаруа отбасы мемлекетке 20 жыл ішінде құн төлеугеі
міндеттілді
11.06.1945ж.жер реформасы
енгізіп заң қабылданды . б)Жекеменшік жер қожалықтарын құруға рұқсат берді.
Бірақ реформа жері азне мүлдем жоқ шаруаларға жағдай жасалмады.
1947 ж. «Кәсіподақ ұйымдары» заң жариялады бұл заң жұмысшылар мүддесін қорғады.
1946ж қөппартиялық жүйе

Халықтық республикалық Демократиялық партия
партия
т.б.партиялар құрылды

ТДП басшысы Джемал Баяр
10 жыл бойы президенттік
поста отырып,премьер-
министр Аднан Мендерес арқылы үкімет басқарды.
2.1960-80 ж.аралығындағы Түркия Республикасының дамуы
Жекеменшік кәсіптің дамуына Ұсақ және орта кәсіпкерлікті дамытып,оларға еркін.берді еркіндік берді

ДП реформалары.

Шетел капиталының енуіне мемлекет кәсіпорындардың дамуына мүдделі
жағдай тұғызды болмай,олардың қысқаруына итермеледі.
а)50-60 ж.АҚШ Түркияға несие ретінде 1 млрд доллар берді
Шет.инвестициясы б)әскери несие ретінде 1,6 млрд доллар берілді
(1951-1954жж.) в)несие беруді Ұлыбритания,Франция,Бат.Германия
Жалғастырып,елдің экон.үлес қосты.
1960ж.Түрік студенттері Демократиялық партияға қарсы ереуілге шығады оларды жас офицерлер қолдайды.
1960ж. 27 мамырда «Жас офицерлер» ұйымы әскери төңкеріс ұйымдастырып ДП үкіметін саяси биліктен тайдырды.
1960-70 ж. Сүлейман Демирел –бесжылдық жоспар енгізді,индустрияландыру саясаты іске асты
1970-1980ж.саяси тұрақсыздық 7 рет кабинет ауысты.
1979ж.премьер-министр С.Демирел тұрақтылықты ретке келтіре бастайды.
1983ж. «Ана-Отан» партиясынан сайлауда Тұрғыт Озал жеңіске жетіп үкімет басына келді.
1983-1993 ж.Тұрғыт Озал премьер-министр.
1989-1993ж. Тұрғыт Озал президенттік қызмет атқарады.
ХХІ ғ. басында Түркия экономикасы тұрақтана бастайды. Бюлент Эджевит үкімет басына келуі.
2003ж Реджеп Тайып Эрдоган президент жарлығымен премьер-министрлікке тағайындалды.
2007 ж.Абдулл Гүл президент атанды.
Түркияның ішкі және сыртқы саяси жағдайы.
Күрд проблемасы. Күрд жұмысшы партиясын Түркия,АҚШ,Еуропа Одағы ресим түрде террорлық,лаңкестік ұйым деп айыптады.
Қазақстан-Түрік қарым-қатынасы.
Бекіту: 50 ж. Түркияда болған екі жетекші партия?
1945ж 11 маусымда қандай заң қабылданды?
1960ж ереуіл не себептен болды?
Күрд мәселесінің себебі?
Түркия мен Қазақстан арасындағы қандай маңызды құжаттарға қол қойылды?
Үйге тапсырма: Өзін-өзі тексеруге арналған сұрақтарға жауап әзірлеп келу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.