Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ағаш жону, оқтай жасау -

Ағаш жону, оқтай жасау

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 3411 | Размер: | Автор: ggggggggggggggggdfsf
. Сабақтың тақырыбы: Ағаш жону, оқтай жасау
Сабақтың мақсаты: Ағаш жону технологиясымен таныстыру, ағаш түрлерін ажырата білуге тәрбиелеу.
Білімділік: теорияда алған білімдерін тәжірибеде көрсету арқылы ағаштың құрылысы мен оны жону туралы мәліметтер беру;
Дамытушылығы: ағаш өңдеудің реттік технологиясымен таныстыру арқылы есте сақтау қабілеттерін арттыру;
Тәрбиелілігі: жұмыс орнын таза ұстауға, еңбек сүйгіштікке, бірін – бірі тыңдай білуге тәрбиелеу;
Сабақтың көрнекілігі: Шеберханадағы плакаттар, тақырыпқа арналған технологиялық карта, кеспе қағаздар, құм қағаз, сүргі, верстак, ағаш өңдейтін станоктар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, іс жүзінде көрсету, өздеріне жасату.
Пәнаралық байланыс: Арнайы пән

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру сәті:
Кіріспе нұсқауы
1.Студенттермен сәлемдесу, сырт киімдері мен сабаққа дайындықтарына көңіл аударып сабақтың мақсатын айту.
- балалар бүгінгі сабағымызда арнайы пәнде өткен ағаш жону технологиясымен тәжірибе жасап танысамыз.
2. Шеберхананың сабаққа дайындығына көңіл аудару.
3. Сабақты бастамас бұрын техника қауіпсіздігіне тоқталу.
- шеберханада киюге арналған киім, қолға білек қап кию;
- егеу, сүргіні қолда ұстағанда абай болу;
- .......

ІІ. Өткенді қайталау: сұрақ – жауап әдісі бойынша жұмыс
1. Шеберханадағы техника қауіпсіздігін білу не үшін қажет?
2. Ғимараттар қандай конструкциялық элементтерден тұрады?
3. Қандай жалпы құрылыс жұмыстарын білесіңдер?
4. Рулетка дегеніміз не?
5. Белгі салудың қанша түрі бар?
6. Қол аралардың қанша түрі бар?
7. Ағашты аралау кезіндегі техникалық қауіпсіздікті айтып бер.
8. Қол арамен жұмыс істеу әдістерін атап бер.
9. Ағаш қандай материал және оны не үшін қолданамыз?
(Ағаш - табиғаттың бір бөлшегі, оны түрлі құрал - саймандар мен тұрмыстық бұйымдар жасау үшін, үй жасау үшін пайдаланамыз)
10. Ағаш материалын өңдеу үшін қандай ерекшеліктері ескеріледі?
(Ағашты өңдеу үшін табиғи түр - түсі, тығыздығы, жұмсақ, қаттылығы, жылу мен ылғал өткізгіштігі ескеріледі).
11. Суретке қарап, ағаштың құрлысын айтып бер. (Ағаш өзегінен, өзек сәулесінен, камбийден, қатты қабаттан, флоэмадан, қабықтан тұрады).
12. Ағаштың қабығы қандай қызмет атқарады? (Ағаштың қабығы оны қоршаған ортаның әсерінен, күннің қызуынан, жаңбырдан, аурулардан, бактериялардан қорғайды).
13. Ағаш материалының қандай қасиеті бар? (Түсі, тығыздығы, текстурасы, дымқылдығы, беріктігі).
14. Текстура дегеніміз не? (Ағаштың діңін тақтай етіп тілгенде, оның жылдық сақиналарынан тік немесе ирек сызықтар сияқты суреттер пайда болады. Осы суреттерді текстура депатайды).
15. Ағаш қандай бөліктерден тұрады? ( Тамыры, діңі, ұшарбасынан тұрады).
16. Құрлыс материалына ағаштың қай бөлігі алынады? (ең берік тұсы діңнің орта бөлігінен алынады).
17. Ағашты қалай кептіреді? ( Ең қарапайым кептіру-табиғи кептіру. Ол үшін ағаш материалдарының арасынан ауа өтетіндей етіп қабаттап жинайды).
18. Ағашты кептіргенде оның тез кебетін шет жақтары жарылып кетпеуі үшін не істеуге болады? (Ағаштың шет жақтарына майлы бояу немесе әк жағылады).
19. Ағашта кездесетін мүкістің қандай зиянды әсерлері бар? (Без, қос өзектілік және талшығының қисаюы ағаштың сапасын төмендетеді, беріктігі азаяды, сызаттанады).
Ағаш туралы мақал - мәтелдер:
Бір талды кессең, он тал ек.
Бабын тап та, бақ өсір.
Бір тұт еккен кісі жүз жыл гауһар терер.
Әкеден мал қалғанша, тал қалсын.

Қарағайдың түбінен қайырып алған қобызым,
Үйеңкінің түбінен үйіріп алған қобызым» Қорқыт.
қабаққа біткен қайыңның беріші еді,безі еді,
Өтіндей-ақ аюдың, әкемнен қалған көз еді» .

Түсінде ағаш көрсе, адам байиды – деп жорамалдаған.
Жеміс ағаштары күзде қайта гүлдесе, алдағы қыс жылы болады.
Емен ағашының ұрығы көп болса, қыс қатты болады.
Ағашты, өсімдікті сәрсенбі күні отырғызса, несібе мол болады.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:
Ағымдағы нұсқау
«Кластер» стратегиясыбойыншаойқозғау.
Шарты: Тақтаға жазылған ағаш жону сөзінің айналасына оқушы ағаш сөзін естігенде не түсінетіндігін жазады.
Ағашты өңдеу

Ағашты кесу Сыртқы қабығынан тазалау

Белгілі бұйымға айналдыру
Жону дегеніміз – дайындалған ағаш материалынан өз осінен айналып тұратын кескіш пышақ тістер арқылы жүзік тәріздес жаңқаларды алу.
Бұранда жонғыш құрал (Резьбонарезной инструмент) — бұранда жонуға арналған көп жүзді құрал.
Енді біз бұйым жасауға қажетті ағаш түрлерін өзіміз тауып әкеп, мұқият жасап қойып сатуға әрекеттенеміз.
Егер дұрыс жасап, ұқыптылық, үнемділік қағидаларын дұрыс сақтасақ табыс табуға, болады. Қазіргі базар бағасының өсуі адамдарды екі түрлі жағдайға бейімдейді. Оның бірі сатушы, екіншісі алушы. Екеуінде де екі түрлі мақсат, сендер қалай ойлайсыңдар, ол қандай мақсат?
Сатып алушы өзіне (өнімін) қажетті өнімді қайткенде арзанға алу, ал сатушы өз өнімін қымбатқа сату.
-Ал балалар, біздің шеберханаға мұғалім апайларыңнан, ауыл тұрғындарынан оқтау жасап сатуға сұраныс барын білесіңдер.Осы сұраныс бойынша бүгін біз сендермен бірге оқтау жасаймыз.Оқтауды жасамас бұрын жобаны таңдап негіздеп аламыз.
Қазіргі кезде үй тұрмысына қажетті бұйымдарды жасап сатушы жоқтың қасы, бар болса қымбат жасалуы жағынан тұтынушыны қанағаттандырмайды.Сондықтан жасайтын оқтауымыз сұраныс талабына сай, ыңғайлы болуы керек.
- Оқтай жасардың алдында тағы да бір рет техника қауіпсіздігіне тоқталып, ескерту жасаймын.

Оқтай жасау технологиясы

• Бұйым қамыр жаюға арналған;
• Бұйым өте жақсылап жону мен сүруді қажет етеді;
• Бұйымды дайындауға шамамен 1 оқушыға – 2 сағат уақытты талап етеді;
• Жасалған бұйымды өсімдік майымен майлауды қажет етеді;
• Дайындама : брусок 50 50 550 мм;
• Бұйым материалы: ағаш
№ Жұмыс жүргізудің реті Графикалық суреттемесі Қажетті құрал - саймандар
1 2 3 4

1 Выбрать заготовку с учетом припусков на обработку (50 50 550 мм) и отпилить ее по длине

Верстак,
линейка,
карандаш,
угольник,
ножовка,
стусло
2 Разметить центры на торцах заготовки и высверлить отверстия 8 мм на глубину 8 мм

Верстак,линейка,
карандаш,шило,
сверло,коловорот

3 Сострогать ребра
Верстак, рубанок, шаблон
4 Сделать пропил на торце заготовки для трезубца


Верстак, ножовка
5

Закрепить заготовку на токарном станке и установить подруч¬ник

Киянка, гаечный ключ

6 Обточить заготовку до 42 мм по всей длине (черновое то¬чение)
Токарныйстанок,
Полукруглаястамеска,
линейка,
штангенциркуль
7 Обточить заготовку до 40 мм по всей длине (чистовое точение)

Токарный станок,косая стамеска, линейка, штангенциркуль
8 Разметить заготовку по длине.

Токарный станок, линейка, карандаш
9 Обточить заготовку до 32 мм на длине 95 мм
С обеих сторон
Токарный
станок,
полукруглая
и косая
стамески,
линейка,
штангенциркуль
10 Обточить заготовку до 25 мм на длине 92 ммс обеих сторон под конус согласно чертежу
Токарныйстанок,
Полукруглаяи косаястамески,
линейка,
штангенциркуль
11 Снять фаски, закруглить торцы
Токарный
станок,
косая
стамеска,
линейка
12 Отшлифовать поверх-ность заготовки Токарный станок, шлифовальная шкурка
13 Снять заготовку и от-пилить припуски Токарныйстанок,гаечный
ключ,ножовка,стусло
14 Отшлифовать торцы
Верстак, шлифовальная колодка
15 Ручки покрыть лаком в три слоя Масляный лак, кисть
Технологиялық картада берілген жұмысты ретімен жасайды.

ІҮ. Сабақты қорытындылау:
Қорытынды нұсқау
- Жасалған бұйымды тексеру, қате жасалғандарына ескерту беру.
- Жұмыс орнын тазалау
Ү. Бағалау:
ҮІІ. Үйге тапсырма беру
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.