Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қанның құрамы, қан жасушалары. Эритроциттер. -

Қанның құрамы, қан жасушалары. Эритроциттер.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2520 | Размер: | Автор: Публикатор
.

 

         Сабақтың тақырыбы: Қанның құрамы, қан жасушалары.Эритроциттер.

         Сабақтың мақсаты мен білімділігі: Органикалық ішкі сұйық ортасы қан және қан        жасушалары, олардың  қызметі туралы білім қалыптастыру.

         Дамытушы:Оқушылардың іс-әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу,оқу материалдарының мазмұнын өмірмен байланыстыру арқылы оқушының білім-біліктігін дамыту

         Тәрбиелік:Оқушылардың бойына ұлттық рухты құрметтеуге үйрету.

         Сабақтың түрі:Аралас сабақ.

         Сабақтың өз әдісі:Сын тұрғысынан ойлау оқыту стратегиясының  әлеуметтік пайдалану.

          Сабақтың көрнекілігі:Адам қаңқасы, бұлшықет моделдері, суреттері, тест тапсырмалары. 

 

                                          I.Сабақтың барысы

                                          II.Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ жаңа тараудан басталғандықтан өткен тарауды Кубизм әдісі арқылы пысықтап сұрадым.

 

      1) Кубизм әдісі.

 

1.Зерттеңіз

- адам қаңқасының бөлімдері

- сүйектің байланысы,буындар

- бұлшықеттің маңызы

2.Салыстырыңыз

- сүйектің құрылысы

- бұлшықеттің құрылысы

3.Суреттеңіз

- қол және аяқ бұлшықеттерінің айырмашылығы

 

     1.Қызығушылықты ояту сатысы.

 

Тапсырма:

 

1.«Қан өмір сыйлаушысы» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіз?

2.Қан арқылы берілетін  тұқым қуалайтын ауруларды білесіз бе?

3.Адам жүрексіз өмір сүре ала ма?

4.Қазақ халқы жеті атадан бері қыз алыспаған, оның сыры неде?

 

Топтастыру әдісі: Жаңа сабақ

 

                                        Қан жасушалары

 

                                                     

 Эритроцит                          Лейкоцит                               Тромбоцит

   4,5-5 миллион                   4-9 мың                                 250-400 мың

120-127 тәулік                     5-9 тәулік                               7-10 тәулік

 

 

            Түйіршікті                                           Түйіршіксіз

 

 

 

 

Нейтрофилдер 45-75%                                                               Лимфоциттер 18-30%

Эрозинодилдер 1-5%                                                               Моноциттер 2-9%

Базофилдер 0-1%

 

 

 

 

Ой қозғау биологиялық диктант

  1. Органикалық ішкі ортасы деп .......................(қан,лимфа,жасуша сұйықтығын) айтады.
  2. Қан организмдері ..................(дәнекер) ұлпаға жатады.
  3. Қан жасушалары.....................(сүйек кемігінде)  жасалады.
  4. Қанның құрамы ......................(илазия) және оның ішінде қалқып жүретін ...................(жасушаларынан)   тұрады.

 

 

 

Сәйкес сөздерді табу

 

1) Қан                                                      7) Оттекті тасымалдайды

 

2)Эритроциттер                                      6) Қан ұйымайтын ауру

 

3)Лейкоциттер                                       2) Қанның қызыл түсті жасушасы

 

4)Тромбоциттер                                      3) Ақ түсті ядролы жасушалар

 

5)Гемотолог                                            1) Органикалық айна

 

6)гемофилия                                           5) Қан ауруын емдейтін дәрігер

 

7) гемоглобин                                         9) Плазмадағы нәруыз

 

8)фагоциттер                                           4) Қанның ұйығыштығын қамтамасыз ететін ж\а

 

9) Глобулин                                             8) Обыр жасушалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    Дене қызуының бір қалыптылығын сақтаушы

 

Тіршілік көзі                                                                         Қызыл түсті сұйықтық

 

 

 

Мүшелерді                                 Қан                                     Оттекті жеткізуші

байланыстырушы

 

 

Жарақаттан                                             Қорек көзі

                      сақтанушы

 

 

 

3) Эссе жазу(еркін жазу)

 

Оқушылар тақтадағы топтастыру әдісінде жазылған сөздерді бір-бірімен эссе жазар.

 

4)                                            Қанның құрамы

 

Қанның плазмасы                                                       Қан жасушалары

 

 

Мин.тұз        су         органикалық заттар                 эритроцит   лейкоцит   тромбоцит

 

Na                90-92%          Нәруыз 7-8%

Ca                                       Май        0,9%

Fe                                       Глюкоза   0,12%

Ca

Mg

S

 

 

 

 

Альбуминдер(4,5%)

Глобуминдер(1,7-3,5%)

Фибриноген(0,4%)

 

 

                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс

Есептер шығару

 

Салмағы 57-62-74 кг адамдардың ағзасында неше литр қан болатынын анықтау.Қанның мөлшеріне дене салмағының 7%  сай келеді және қанның     меншікті салмағы 1,06/гсм тең деп есептеу қажет.

                                                             62* 7

Мысалы:     62-100%                  Х= ------- = 4,600

                      Х-7%                              100

 

 

Сабақты Венн диаграммасы және танымдық сұрақтар бойынша қорытындыладым

 

 

Эритроцит                            Ұқсастығы                                Лейкоциттер

 

           
   
     
 
 
 

 

 

                                                                                 

 

 

 

 

               

Әр топқа 3 сұрақтан беріледі

 

1 топқа

  1. Қан жасушаларын көрген және қан шарлары деп атау берген ғалым кім?
  2. Қанның 1 мм қанша эритроцит бар?
  3. Плазма дегеніміз не?

 

2 топқа

  1. Дені сау адамда қанша қан жасушасы юолады?
  2. Қандағы қан  жасушаларының пайыздық құрамы қандай?
  3. Гемоглобин деген не?

 

3 топқа

  1. Қан айналым мен қан жүйесін зерттейтін ғылым саласы қалай аталады?
  2. Қанның түсі неге қызыл?
  3. Организнің ішкі ортасына не жатады?

 

Үйге тапсырма:   Әр оқушы өз салмағына қарай есеп құрастыру

Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.