Бөлшектің алымындағы және бөліміндегі көбейткіштер жай бөлшек және ондық бөлшек түрінде аралас берілсе, бөлшекті бүтін санға айналдыр

  • Загрузок: 0
  • Просмотров: 694
  • Қосымша сабақ жоспары
  • 11/Апрель/2016
АСИЛБЕКОВА КУЛЖАН КОРГАНБЕКОВНА
Шаян көпсалалы лицей-жалпы орта мектебінің
математика пәні мұғалімі.
Оңтүстік Қазакстан облысы
Бәйдібек ауданы

Сабақтың тақырыбы: Бөлшектің алымындағы және бөліміндегі көбейткіштер жай бөлшек және ондық бөлшек түрінде аралас берілсе, бөлшекті бүтін санға айналдырып қысқарту тәсілдері.
II.Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың зеректік қабілетін дамытып,ой-өрісін кеңейту,білімге құштарлығын арттыру,озық ойлы оқушыны анықтау,ауызша есептеуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымын,логикалық ойлауын,есте сақтау,қайта жаңғырту ізденушілік,шығармашылық әлеуетін,білімге қызығушылығын және ойлау қабілетттерін дамыту.Ой белсенділігі мен танымын арттыру,өзіндік көзқарасы қалыптасқан азамат болып шығуына әсер ету.
Тәрбиелілік: Оқушыларды тез ойлап білуге,шапшаңдыққа,өз бетінше жұмыс жасай білуге,ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастырып,тапқырлыққа,алғырлыққа,жинақылыққа,адамгершілікке,өз мүмкіндігін дұрыс пайдалана алатын зерделі тұлғаны тәрбиелеу
III.Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта.
IV.Сабақтың түрі: Модульдік әдістер арқылы өткен материалдармен байланыстыра отырып түсіндіру.
V.Сабақты өткізу әдісі: Тез ойлауға үйрету,зеректілікке баулу,есте сақтау қабілетін арттыру,сұрақ-жауап,білімдегі түрлі жаңа педагогикалық әдістер арқылы тақырыпты толық меңгерту.
VI.Сабақтың барысы:
1.Үй тапсырмасын тексеру.
у=3х-1 формуласымен берілген функцияның графигін сызыңдар,
мұндағы -3<х<3. Графиктен мыналарды анықтаңдар.
х -3 -2 -1 0 1 2 3
у -10 -7 -4 -1 2 5 8






1)функцияның 5-ке тең мәніне сәйкес аргументтің мәнін табыңдар;
у=5; х=2 А(2;5)
2) А(2;5), В(1;6), С(-2;-7) нүктелерінің қайсысы берілген функцияның графигінде жатады?
А(2;5), С(-2;-7) нүктелері берілген функцияның графигіне тиісті.
В(1;6)нүктесі берілген функцияның графигіне тиісті емес.
2.Жаңа сабақ материалы:
Бөлшектердің алымында да, бөлімінде де көбейткіштер ондық бөлшек түрінде берілсе, оларды натурал санға келтіріп алып есептеп алуға болады.
Ол үшін:
1) бөлшектің алымындағы ондық таңбалар санын және бөліміндегі ондық
таңбалар санын жеке-жеке санау керек;
2) табылған ондық таңбалардың ең көп санындай нөлдері бар разряд бірліктеріне бөлшектің алымын да, бөлімінде көбейту керек.
Сол кезде бөлшектің алымындағы және бөліміндегі ондық бөлшектердің
орнына натурал сандар шығады;
3) қажет болған жағдайда бөлшектерді қысқарту ережесі бойынша
қысқарту керек.
Мысалы, бөлімдісін табу үшін, бөлшектің алымындағы көбейткіштерде 4 ондық таңба, ал бөліміндегі көбейткіштерде 3 ондық таңба бар. Онда бөлшектің алымын да , бөлімінде төр нөлі бар раздяд бірлігіне, яғни 10 000-ға көбейтеміз.
Сонда = = = =4.5

4)берілген бөлшектегі жай бөлшек көбейткіштердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі болатын санды табу және көбейту тәсілін қолданамыз:
ЕКОЕ(6;7)=42
2)берілген бөлшектегі ондық бөлшек көбейткіштерді бүтін сандарға айналдыратын разряд бірліктерін табу және көбейту тәсілін қолданамыз:

3)жай бөлшек және ондық бөлшек аралас барілген жағдайда алымын да,бөлімін де табылған ең кіші ортақ еселікке және тразряд бірліктеріне көбейту керек;
4)алымын да,бөлімін де бүтін сан көбейткіштері бар бөлшекті қысқартуды орындау керек:
Мысалы:

3.Сергіту сәті:
Бір ғана цифрды пайдаланып 1000-ды жазып шығу
(7777/7-777/7,5555/5-555/5=1000)

4.Есептер шығарту:
1 есеп

2 есеп

3 есеп
5.Сабақты қорытындылау.
Оқушылардан сұрақ алып, жауап беріп қорытындылау
6.Оқушыларды бағалау.
Есеп шығаруда белсенділік танытып, жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау.
7.Үйге тапсырма.
загрузка...
Loading...
