Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. Сабақтың тақырыбы Екібастұз
Сабақтың мақсаты Мәтінді түсініп оқуға және мазмұнын айтуға үйрету. Топтық жұмысқа баулу және ой-өрісін , сөйлеу тілін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Оқу нәтижесі Мәтінді түсініп оқиды және мазмұнын айтуға үйренеді. Топтық жұмысқа белсенді қатысады.
Оқуда қолданатын стратегиялар, тәсілдер Жыл мезгіліне байланысты топқа бөлу, «Жигсо» тәсілі, топтастыру, "Т кестесі", "Тілек ағашы"
Сабақтың типі Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Көрнекіліктер мен құралдар Ресурстар, постер, маркер, стикер түрлері, түртіп алу кестесі, карта, суреттер

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Жеті модульдің қамтылуы Мерзімі Ресустар, көрнекі құралдар
Ұйымдастыру кезеңі.
Психорлогия-лық дайындық 1.Амандасу

2.Оқушыларды түгендеу.Көңіл күйлерін сұрау.

3.Оқушыларды жыл мезгіліне байланысты топқа бөлу , топ басшысын сайлау.


4. «Қызыл өрік» би жаттығуларын орындату.
Оқушылар жыл мезгіліне байланысты топқа бөлінеді,топ басшысын сайлайды.


«Қызыл өрік» әуенімен би қимылдарын жасайды. Оқытудағы басқару және көшбасшы-лық.
АКТ 4 минут Жыл мезгілінің суреттері
Үй тапсырмасын сұрау 1.«Алатау» өлеңін жатқа айтудан айтыс ұйымдастыру.

2. Сурет арқылы Алатауды сипаттау.
Әр топтан оқушылар шығып ,жалғастыра отырып жатқа айтады.Салған суреттері арқылы сипаттау мәтінін жүргізеді. 5 минут Суреттер жинағы
Білім.
Нақты мәлімет-
терді еске түсіреді.
Ой қозғау. 1. «Ойлан, тап» Сыни тұрғыдан ойлана отырып заттың атын табу.

2. «БББ» кестесі бойынша топтық жұмыс. Көмір туралы не білетіндерін жаздыру.

Білемін Білдім Білгім келеді


Оқушы басына заттың аты жазылған корона киеді, затты сиапттау арқылы атын табады.
"БББ" кестесін толтыру Сыни тұрғыдан ойлау 6 минут Көмір

Плакат, маркер
Түсіну. Мағынаны ажырату. 1.Оқулықпен жұмыс. «Жигсо» тәсілі бойынша мәтінді топқа бөліп оқыту, талдату.

А) суреттер бойынша түсіндіру




Мұғалім түсіндірмесі: Көмірдің қара және қоңыр түрі бар. Қоңыр көмірдің сапасы төмен болады. Екібастұзда қоңыр көмірдің түрі ашық түрде өндіріледі.

Ә) Картамен жұмыс



Б) Сөздік жұмыс
Адырлы дала-төбелі жерлер
Шөпшек- қураған бұта, шөптерді қалдығы

Берілген тапсырманы топпен орындайды.Көмір туралы білетіндерін кестеге жазып шығады.

Картадан Екібастұз кен орындарын табады.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

10 минут

Суреттер

Карта
Қолдану. Түсінікті кеңейту. 2. Тақырып бойынша «Екібастұз жерінде көмірдің табылуына кім немесе не себеп болды?» сұрағын топ болып бірлесе жауап беру.

І топ: Тезек теруші

ІІ топ: Тышқан

ІІІ топ: Қара тасты отқа лақтырған адам.

ІV топ: Көмірдің табылуы үлкен жаңалық болды ма? Әр топ өз бетінше іздене, жұмыс жасайды. Жас ерекшелікте
ріне сәйкес оқыту және оқу. 7 минут Плакат, маркер
Талдау Жұптық жұмыс. Топ басшыларының пікір таласын жүргізу.
А) Саудагерлердің бұл жерге белгі етіп тұз қалдырғаны дұрыс, себебі.....
Б) Саудагерлердің бұл жерге белгі етіп тұз қалдырғаны дұрыс емес, себебі..... Топ басшылары сұраққа өз бетінше жауап береді және өз ойын дәлелдейді. Талантты және дарынды балаларды оқыту. 5 мину
Жинақтау. Қорыту 1. «Т кестесі» Көмірдің пайдасы мен зиянын анықтау.
Пайдасы Зияны

2. «Ия» ма , «Жоқ» па ойыны арқылы сұрақ –жауап алу.

І топ:
- Көмір пайдалы қазба (ия)
-Адырлы дала тегіс жер ( жоқ)
-Керуеншілер адам дар (ия)

ІІ топ:
- Түйе төрт түлік ( ия)
- Көмір жұмсақ ( жоқ)
- Тамақ отынмен піседі (ия)
ІІІ топ:
- Тышқан жәндік ( ия)
- Шөпшек қураған шөп қалдығы (ия)
- Тұз суда ерімейді ( жоқ)
ІV топ:
- «Екібастұз» қала аты (ия)
- Жанатын тас- көмір (ия)
- Біздің ауылда көмір шығады (жоқ) Көмірдің пайдасы және зияны туралы ойларын жазады.

Сұрақтарға «ия», «жоқ» деп жылдам жауап береді. 5 минут Кесте
Рефлексия Кері байланыс
*Нені білдім?
* Нені білуім келеді? сұрақтарына жауап алу.
Бағалау, үйге тапсырма 1.Сұрақтарға жауап алу, формативтік бағалау.
2.«Бақыт» ағашына жақсы тілектер ілу және қонақтардан қолтаңба алу.
3.Мәтінді оқу, қосымша іздену. Алған білімдерін негізге ала отырып сұрақтарға жауап береді, келген қонақтардан қолтаңба алады. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 3 минут "Бақыт" ағашы, стикерлер
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.