Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Үй жануарлары. -

Үй жануарлары.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1595 | Размер: | Автор: гость
. Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушылардың үй жануарлары туралы
алған білімдерін кеңейту, түсінік беру
2. Тәрбиелік: Төрт түлік малдың пайдасын түсіне
отырып, сыйлауға,құрметтеуге,бағалауға үйрету.
3. Дамытушылық: Тапсырмаларды
орындай отырып оқушылардың ой-өрісін дамыту,
сөздік қорларын байыту,өзара қарым- қатынасын жақсарту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгіме, түсіндіру, көрсету
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер,интерактивті тақта,суреттер
слайдтар көрсету
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: 1.Амандасу.
2.Түгендеу.
3.Сабаққа жұмылдыру.
ІІ. Жаңа сабақ:
(Тосын сый кезегі)
1- тапсырма жұмбақ жасыру.
Кішкене ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.
Бұл не?(Қой)
Шешімін табуға қиналса, дауысын шығару
Балалар шешімін тапқан соң, қой көрсетіледі
-Балалар, қой қандай жануарларға жатады?
Балалар өздері айтады. Мен толықтырамын
-Ол момын. Қойдың сүйікті шөптері жусан. Қойдың еті, сүті, майы, терісі пайдалы.Оның жүнінен киіз басылады, киім- кешек тоқылады. Балалар қой үй жануарларына жатады. Сондықтан бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : «Үй жануарлары»
-Үй жануарларына қойдан басқа тағы қандай жануарлар жатады?
Олар атап тұрған сайын экранға олардың суреттерін шығару
Сиыр, жылқы, түйе
Түйе
Төрт түліктің төресі – түйе.Оның еті- тамақ, шұбаты- сусын , жүні- киім. Түйе таптырмас көлік. Ол шөлге өте төзімді. (Суретін көрсету)
Жылқы
Жылқы- ер қанаты. Ол сезімтал, талғампаз, жүйрік жануар. Оның еті- тамақ, сүтінен –қымыз жасалады, ол да денсаулыққа пайдалы.
Сиыр
Сиыр -ірі қара малға жатады. Оның сүті, еті пайдалы.Сүтінен құрт-ірімшік, айран жасалады.
Қазақ халқында төрт түлік мал деген ұғым бар. Әр түліктің киесі мен иесі бар деп есептеген.
Жылқы-иесі Қамбар ата.
Түйе-иесі Ойсылқара
Сиыр-иесі Зеңгі баба
Қой-ешкі- иелері Шопан ата мен Шекшек ата.
2.Интерактивті тақтамен жұмыс.
Сәйкестігін тап –тапсырмасы
Төрт түліктің төлдерін табу, төлдерінің аттарын атау.
-Балалар малдың төлдері қандай?(әдемі, сүйкімді)
-Қалай еркелетеміз?(ботақан, қошақан, құлыншақ, момақан)
Балалар, ал сендерді ата-аналарыңда осылай ерекелетеді екен.
3. «Үй жануарларын тап» ойыны
Жан-жануарлардың аттарын айту, солардың ішінде кездескен үй жануарларының аттарына қолдарын шапалақтаулары тиіс.
Тиін, аю, сиыр, қасқыр, түлкі, ат, құлын, қоян, бұзау т.с.с.
4. Үй жануарларының дыбыстауы
Әр жануардың дыбыс шығаруы нақты сөзбен айтылады екен
Түйе боздайды
Жылқы кісінейді
Сиыр мөңірейді
Қой маңырайды
дауыстарын естірту, экраннан суреттерін көрсету
Олай болса балалар, өзіміз дыбыстап көрейікші?
-Балалар біз оларды қалай шақырмыз?
Сиырды қалай шақырамыз?
Балалар: Әукім, әукім.
Жылқыны қалай шақырамыз?
Балалар: Құрау-құрау деп шақырамыз.
Түйені қалай шақырамыз?
Балалар: пұшайт-пұшайт деп шақырамыз
Қойды қалай шақырамыз?
Балалар: Шөре-шөре деп шақырамыз
5.Үй жануарлары немен қоректенеді? (Интерактивті тақтамен)
Суреттен қойдың, сиырдың, жылқының, түйенің қоректенетінін табу. Ұсынылатын заттар: кәмпиттің , шөптің, балмұздақтың суреттері. Балалар оны тауып, жануардың жанына апарулары тиіс.
6.Сергіту сәті
Қошақаны қойдың,
Қайда қалып қойдың,
Бұлтиып тұр бүйірің,
Қай өрістен тойдың?
Секең- секең ей лақ
Жүрмін саған кейіп- ап
Тыным тапсаң болмай ма?
Секеңдемей бір уақ!
7. тапсырма
Практикалық жұмыс 3 топқа: құрастыру, жапсыру, ермексазбен жұмыс
8-тапсырма
Тақпақ жаттау
Секендеген лақ,
Кұлақ деген шұнақ.
Секірем деп жардан,
Қалып жүрме құлап.
9-тапсырма
Суреттен әңгіме құрау
Үй жануарларының өнімдерінен жасалатын тағамдарды белгіле(қоршап қой)
1)Сиыр, түйе, жылқы
2)қымыздың, құрттың, шұбаттың
10. Қорытынды:
-Сонымен, бізге төрт түлік мал бізге не береді? (тақтаға жазу)
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.