Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Конустың көлемі -

Конустың көлемі

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1304 | Размер: | Автор: гость
. Алиева Сапура,
№20 жалпы орта мектебінің математика пәні мұғалімі
ОҚО, Түркістан қаласы
Тақырыбы: Конустың көлемі

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылардың айналу денелері, конус,конустың толық бетінің ауданы,бүйір бетінің ауданы тақырыбынан алған білімдерін тұжырымдап, конустың көлемі туралы мағлұмат беру. 2.Оқушылардың іскерліктерін, ауызша тез есептеу дағдысын, логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетімен еңбектену дағдыларын дамыту.
3. Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуына, білімдерін көрсете алуына, жауапкершілікке, білімділікке тәрбиелеу, математикадан сауатты сөйлей білу қабілеттерін арттыру. Күтілетін нәтиже: Оқушылар , конустың толық бетінің ауданы,бүйір бетінің ауданын есептей алады,оның көлемін табу формуласын біледіі, сын тұрғысынан ойлай отырып алған білімдерін талдай,жинақтай отырып, өз бетінше есептер шығара алады. Әдістер: Жас ерекшелігіне қарай оқыту,СТО,АКТ,оқытудағы жаңа әдістер. Ресурстар:оқулық, дидактикалық материалдар, қосымша оқулық, тест, доп.
Сабақтың барысы
Блум таксономиясы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі
2мин Оқушыларды түгелдеймін.
Оқушыларды топқа бөлемін. Келмеген оқушыларды атайды. «Мозайка» әдісі арқылы топтасады.
І. Білу.
6 мин Үй тапсырмасын тексеру үшін «Көршіңді сына» әдісін қолданамын. Өтілген тақырыпқа байланысты оқушыларға «Серпілген сауал» әдісі арқылы кері байланыс сұрақтарын беру керектігін түсіндіремін. - Конус дегеніміз не? - Конус биіктігі дегеніміз не? -Конус жасаушысы дегеніміз не? -Конус табаны дегеніміз не? -Конустың бүйір бетінің ауданын табу формуласын айт. -Конустың толық бетінің ауданын табу формуласын айт. Оқушылар бір-бірімен дәптер алмасып, үй жұмысына тақтадағы дұрыс жауап негізінде тексеріп, баға береді.

Әр топ бір –біріне доп лақтыру арқылы өтілген тақырыптар бойынша ауызша сұрақтар береді.
l – ?
h –?
r –?
S бб =?

ІІ. Түсіну.
10 мин Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын таныстырып, тақырыпты өз беттерінше оқу керектігін айтамын.АКТ-ны қолдану арқылы оқушылардың білімін пысықтаймын. Оқушылар бірлесе отырып тақырыппен танысады. Өздерінің тақырып бойынша не түсінгендерін постер арқылы жеткізеді
Деңгейлік тапсырмалар тарқатамын. Есеп№1. Үшбұрыштың табаны b , биіктігі h қа тең .Үшбұрышты табаны арқылы айналдырғанда пайда болған дененің көлемін тап. Шешуі: V=V1+ V2.
V=
Жауабы: V= Есеп№2. Қабырғасы а-ға тең болған тең қабырғалы үшбұрыш өзінің қабырғасы бойымен айналғанда пайда болған дененің көлемін тап. Шешуі:
ВО = АО = 0,5 а,
ОС= ,
V =
Жауабы: Есеп№3. Конус берілген, АВС тең бүйірлі үшбұрыш, ВО = 10 Конустың көлемін тап. . Шешуі:


Конустың табан радиусын табамыз. С = 600, В = 300,
ОС = а, ВС = 2а. Пифагор теоремасынан:

Жауабы: .
ІІІ. Қолдану
8мин «Айналамалы бекет» әдісі арқылы оқулықтағы №7,№9,№11-ші есептерді шығартамын. Оқушылар белгіленген уақытта ауыса отырып, есептерді бірлесіп шығарады.


V.Талдау
7мин
ҰБТ да кездесетін есептердің шығару жолдары Есеп №1.Катеті 3 және 4-ке тең тік бұрышты үшбұрыш гипотенуза бойымен айналады. Пайда болған дененің көлемін тап . Шешуі:1-жағдай:
2 –жағдай:
Жауабы: 16 немесе 12 . Мәтінді есеп:Тауардың бағасын алдымен 20℅-ға,ал одан кейін жаңа бағасын тағыда 25℅-кемітті.Тауардың бастапқы бағасын неше процент кеміткенін табыңыз. Оқушылар ҰБТ да кездесетін тест есептерін тақтада шығарады.
Шешуі:Товардың бағасын а-десек онда 20℅-ға арзандаған соң,оның бағасы А(1-0,2)=0,8А
Жаңа баға В=0,8А тағы да 25℅-ға арзандаған соң,оның бағасы С=(1-0,25)В=0.75×0.8A=0.6A
A-0.6A=0.4A яғни 40℅-ға кеміткен.
Жауабы:40℅

Логикалық есеп:Дастан 1-суреттегі шаршыны 2-суреттегідей неше бөлікке бөле алады?





1-сурет


2-сурет

А)4 В)5 С)6 Д)7 Е)8
V.Жинақтау
7мин Оқушылардың алған білімдерінің деңгейін анықтау үшін әр топқа дайын сызбалардан тұратын үлестірме таратамын.
Әр топ бірлесе отырып есептерді шығарады.
Үйге тапсырма беремін. №8,№10,№12
VI.Бағалау.
5мин Оқушыларды критерилер бойынша бағалаймын
«Бесбармақ» әдісін қолданамын

Оқушылар есеп жауаптарымен алмасып, тақтадағы үлгі бойынша бір-біріне баға береді.
Оқушылар қызыл,жасыл, сары түстер арқылы сабаққа баға береді

Рефлексия .
Не сәтті өтті:
Не сәтсіз өтті:
Нені өзгерту керек:
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.