Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері. -

Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1677 | Размер: | Автор: гость
. Оңтүстік Қазақстан облысы
Бәйдібек ауданы
Қ.Бәйменов атындағы жалпы орта мектеп МКМ
Үлгілі сабақ
Тақырыбы: «Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері»
Пән мұғалімі : Досмырзаев Асылхан

Екпінді ауылы
Сабақтың тақырыбы: Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері.

Сабақтың мақсаты: а) Ұлулардың көп түрлілігімен танысу арқылы олардың
құрылысы, олардың тіршілік әрекеті, мекен ортасының алуан
түрлі екендігіне сипаттама бере отырып, олардың
маңыздылығын айтып өту.

ә) Дидактикалық материалдарды пайдалана отырып
байқағыштық, есте сақтау қабілеттерін, қоршаған орта
жәндіктерін танып білу қабілеттерін одан әрі дамыту.

б) Оқушыларды өздігінен салыстыра білуге, қоршаған ортаны
көре білуге және қорғай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Кодоскоп суреттер, бақалшақ жинақтамасы, сурет
дәптер, әйнек, ылғал репараттар, таблица, кұмсағат.

Сабақтың әдісі: № 16-шы зертханалық сабақ.

Сабақтың барысы: I. а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Оқушыларды түгелдеу.

I кезең «Ой қозғау»

Сабақты бастамас бұрын оқушылардың зейінін сабаққа аудару үшін сергіту сәті.

Мұғалім: Балалар ең бірінші адамға не керек?
Денсаулық, одан кейін не қажет?
Білім деген биік шың
Бақытқа сені жетелер
Білім деген ақылшың
Қиындықтан өткізер.

II. Енді кішкене үй тапсырмасын есімізге түсіріп өтейік.
Әрбір оқушыға (+) белгісін белгілеп отыру.
1. Өткен сабақта қандай тақырыпты аяқтадық?
2. Құрттар неге буьштық құрт дегі аталады?
3. Жұмыр құрттардың айырмашылығы неде?
4. Буылтық құрттардың мекен ететін ортасы?
5. Гирудин деген не?
6. Гирудин қандай қызмет атқарады?
7. Буылтық құрттар қалай көбейеді?
8. Жынысты көбею деген не?
9. Жыныссыз көбею деген не?
10.Регенерация деген не?
11.Буылтық құрттардың табиғаттағы маңызы қандай?
12.Денедегі соңғы қуыстың алғашқы қуыстан айырмашылығы неде?
13.Соңғы қуыс қандай қызмет атқарады? (целом)
14.Параподия деген не?
15.Көпқылтанды құрттар деген не және оларға нелер жатады?
16.Шұбалшаң немен қоректенеді?
17.Буылтық құрттардың пайдасы бар ма?
18.Үстіңгі екі түйін қалай аталады?
19.Шұбалшаңның ас қорыту жүйесін ата?
20.Медициналық сүліктің қандай пайдасы бар?

III. 2 кезең «Өзіндік жүмыс».

Кім жылдам ойыны ойналады.
( 2 минуттық құмсағат пайдаланылады.)
Шұбалшаң сурет ілінеді, оқушылар дәптерлеріне шұбалшаң суретінің құрылысын жазып шығады.
Мұғалім тексеріп шыққан соң, тақтаға сурет бойынша екі оқушы айтып шығады.
Енді жаңа сабақты бастаймыз

IV. З-ші кезең «Мағынаны тану».
Шығыс күнтізбесі бойьшша биылғы жыл қалай аталады?
Ұлу жылы.Жыл санау есебінде бесінші орынды ұстайды. Қытай күнтізбегі үшін айдаһар. Қазақ үшің ұлу жьшы 21-ші наурызда бір-ақ келеді.
Ұлу туралы оқушылардң білетіндерін тандап өтеміз.
Бүгінгі сабаққа қаралатын мәселелер.
1. Ұлулардың буылтық құрттардан айырмашылығы.
2. Ұлуларда жаңадан пайда болған мүшелер жүйесі.
3. Мүшелер жүйесінің қызметі.
4. Тура даму.
5. Бауыраяқты ұлулар класы.
6. Қосжақтаулы ұлулар класы.
7. Басаяқты ұлулар класы.
8. Ұлулардың қаптарылу жүйесінің буылтық құрттардың айырмашылығы.
Жаңа сабақтың ішінде пайдаланылады.

V. 4 кезең « Ой толғаныс »

Сандар сөйлейді. 208 бет кесте
1817 ж, 1834 ж, 1977 ж, 800000, 100000, 6 мм 170 т.

Сабақты қорыту кесте қағазы арқылы жүргізіледі.
V. 5-ші кезең. Қорытынды. «Сен білесің бе?»
№16-шы Зертханалық жұмысты орындау.
Ұлулардың сыртқы құрылысын салыстырып зерттеу.
VI. Сабаққа қорытынды.
VII. Бағалау.
VIII. Үйге тапсырма.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.