Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Сөйлем  мүшелерінің  байланысы -

Сөйлем мүшелерінің байланысы

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2599 | Размер: | Автор: гость
. Қызылорда облысы,
Жаңақорған ауданы,
Шалқия кенті
№86 орта мектеп бастауыш сынып мұғалімі
Омарова Алимаш Алиевна
Қазақ тілі
Күні : 26.11.15ж
Пәні : Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы : Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың мақсаты : 1.Сөйлем мүшелерінің байланысын іс-жүзінде меңгерту
2.Оқушылардың тілдік құбылыстарды талдап,оның мән-мағынасын аша білу
Дағдысын дамыту ,ойлау қабілетін,сөздік қорын дамыту,сөйлеу ,әңгімелеу дағдыларын жетілдіре отырып,мәнерлеп сөйлеуне,әдемі жазуға,өз бетінше белгілі бір жұмысты орындауға баулу. 3. Үлкенді сыйлауға, кішіпейіл болуға,жануарларды қорғауға тәрбиелеу
Сабақтың түрі :дәстүрден тыс,топпен жұмыс
Сабақтың әдісі : Түсіндіру,талдау,жинақтау,әңгімелесу,сұрақ-жауап,бағалау
Сабақтың көрнекілігі :Интерактивті тақта .дидактикалық материалдар, кесте қима қағаздар
Пәнаралық байланыс : Әдебиеттік оқу
Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Қайырлы таң достық,
Қайырлы күн болсын ,
Бүгінгі күн,
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз
Кіл бестіктер болсын .
Үй тапсырмасын тексеру Ой қорыту: Өткенді қайталау
«Бой сергіту» ойыны
1.Бастауыш дегеніміз-------
2.Баяндауыш дегеніміз ------------
3.Тұрлаулы мүшелер дегеніміз ------------
4.Тұрлаусыз мүшелері дегеніміз --------------
5.Сөйлем мүшелері дегеніміз -------------------
« С Ө Й Л Е М Ә Л Е М І Н Е» саяхат
1.Сөйлемдегі қимылдың иесін жаз .Ол мүше қалай аталады ?
Ас үйде шешесі ыдыс-аяқ жинап жүр .
2.Сөйлемдегі тұрлаусыз мүшелерді тап.
Әсел ұялы телефон алды .
3. Мына сөздікті толықтыр.
Нәресте --------
Еңбекақы --------
Геолог -----------
Бұл сөйлемнің жазылуында қандай тыныс белгі қойылады? Түсіндір
Сөйлем мүшелері

Тұрлаулы Тұрлаусыз

Жаңа сабақ Ой шақыру
Кішіпейіл бала үлкендерді үнемі сыйлайды.
Сұрақ : Тұрлаулы мүше қайсы?
Бала сыйлайды
Бала сыйлайды --Қалай сыйлайды?
--Қандай бала -Үнемі сыйлайды
--Қандай бала ? --Кімдерді сыйлайды?
-Кішіпейіл бала --Үлкендерді сыйлайды

Ережені шығару :Сөйлем мүшелері мағынасына қарай өзара байланысып айтылады.Олардың байланысын сұрақ қойып білеміз.
Дәптермен жұмыс Топтық тапсырма
79- жаттығу
Сөйлемді жазып,сөйлем мүшелерінің байланысын тап
1-топ Далада қар жапалақтап жауып тұр .
2-топ Қыста мал қорада тұрады.
3-топ. Жақсы бақташы малды отты жерге бағады.
Оқушылардың тапсырмасын тексеру
Ойын .Сен білесің бе? (Ұяшық таңдау,ұяшықтағы сұраққа жауап беру)
20 30 40
40 20 10
30 10 30

1.Қанаты бар ұшпайды, 2.Жылт-жылт еткен, 3.Жануар бар жапан дала
Жылғалардан өткен түзде өскен,
Су астында қыстайды Арқасында екі бала мінгескен
Сұрақ : Осы жұмбақтардың шешуін бір-бірімен мағыналық жағынан байланыстыруға бола ма ? Түйенің төлі қалай аталады ?
81-жаттығу Жақшадағы сөзді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгеріп жаз
Әділдің түйесі боталады.Бота сүп-сүйкімді.Әсіресе (бота) көзі әдемі-ақ.
Балалар (бота) қатты қызықты..(Бота) сипалап,қасынан кетпей қойды.
Тапсырма :Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет.
Сандық диктант
Тапсырма :Қате тұжырымдарға –«0»,дұрыс тұжырымдарға—«1»санын қасына қойып отыр. Дұрыс тұжырымдарды жаз.
Балетте әртістер өлең айтады. ----
2.Марат ойыншықпен ойнады.-----
3.Атақты ақын Мақатаевтың аты—Ақын ----
4.Мал өрістен қайтты.
5.-Шы,-ші жалғаулар -----
6.Қайсар дүкенге келді.----
7.Жусан-гүл.------
8.Әсия төсекті әдемілеп жинады.------
Сөйлем мүшелеріне талда.Олардың байланысын сызбамен көрсет.
Шығармашылық тапсырма Ребусты шеш

Ой қорыту : Біз бүгін қандай тақырыппен таныстық
Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз?
Өлең жолдарынан мақалдарды тауып жаз
Ажалдан әркім-ақ бір өлең, Қояндар қамыстан өліпті,
Батырлар намыстан өліпті .
Ұяттан бір емес,күнде өлер. Қорқақтар құлдыққа көніпті,
Ұяттан ол-өлімнен күшті деп, Батырлар дауыл боп төніпті
Ұятқа ежелден түнеді ел.

Осы мақалдарды сөйлем мүшелеріне талда.
Өз-өздеріңді тексеріңдер
1.Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жазыңдар.
Аспанға ,көтерілді,сұңқар.
2.Жақшадағы сұрақтың орнына тиісті сөзді қойыңдар:
Әсел (немен?) келді.
А) көшеде ә) Болатпен б) автобуспен
3.Сөйлемдегі сөздердің байланысын көрсетіңдер
Сиыр өрістен келді .
А) 1-3, 2-3 ә) 1-2, 2-3 б) 1-2,1-3
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма : 80-жаттығу
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.