Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Шоқан  Уалиханов – қазақтың  аса  көрнекті  ғалымы,  әрі  ағартушысы. -

Шоқан Уалиханов – қазақтың аса көрнекті ғалымы, әрі ағартушысы.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1471 | Размер: | Автор: гость
. Оңтүстік Қазақстан облысы Қазығұрт ауданы
«1-Мамыр» негізгі орта мектебі мемлекеттік коммуналдық мекеме
Тарих пәні мұғалімі Нысанбекова Райхан Қалтайқызы
8 – сынып Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уалиханов – қазақтың аса көрнекті ғалымы, әрі ағартушысы.
Мақсаты: Білімді қалыптастыру (оқушыларды білімен ғана хабардар етіп қана қоймай оларға тың мәліметтер беріп қалыптастыру) пән бойынша білім , білік дағдыларын қалыптастыру. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар арқылы алған білімдерін бағалау.Оқушылардың өздерінің жетістіктерін өздеріне талдатып өздік бағалау әрекеттерін ұйымдастыру
Әр оқушыға сапалы және терең білім беру арқылы , ой - өрісін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушыларды өз өмірінде қажетті мәдениеттерін пайдаланып, білімін жан - жақты дамытуға жеке тұлғаның көзқарасын қалыптастыру
Тәрбиелілік: Оқушының пәнге деген қызығушылығын арттырып, сабаққа өз еркімен белсене араласуы, білімдерін көрсете алуына ықпал ету, өзін – өзі басқарып , білімді тиянақты етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ, жаңа сабақты таныстырып, жүйеге келтіру сабағы
Сабақтың әдісі: интербелсенді
Сабақтың көрнекілігі: ақпараттық құрал көзі, тірек сызба, бағалау парағы, кеспе сұрақ
Сабақтың дидактикалық кезеңі: 1.ой шақыру тренингі
2. іздену зерттеу сабағы,
3.танымдық жаттығулар, іскерлік,
4. серіктестік, ынтымақтастық
5. үйрете жүріп, үйрене біл
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесіп сыныпты түгендеу
- Амансыңдар ма, ұл - қыздар?
- Әзірміз бе сабаққа?
Тарих өткеніміз бен оқиғаларымызды еске түсіріп, талапқа біздер сай келейік!
2. Оқушылармен келісім шартқа отыру.
- Біреу сөйлегенде сөзін бөлмеу;
- Кешікпеу;
- Тұлғаның жеке басын сынамай, тұлғаның көзқараспен
-1-
пікірді сынау;
- Қысқа да нұсқа сөйлейік;
- Уақытты тиімді пайдалану;
- Берілген тапсырмадан ауытқымау;
- Біз үшін әрбір пікір құнды;
- Жекелей жұмыс жасағанда бір – бірімізге бөгет болмау;
ІІІ. Үй тапсырсмасын сұрау.
Барма үйден дайындық,
Тапсырмаңыз дұрыс па?
Оқымасаң уайым қып,
Тығылмаңыз қуысқа.
Ойымызды айтайық,
Білімімізді байқайық.
Тексеруші ұстаздар,
Қалсын бір сәт марқайып.
Үй тапсырмасын сұрауға арналған сұрақтар:
1. Қазақстанды зерттеуде орыс ғалымдарының атқарған ролі қандай?
2. Қазақ халқының Геродоты аталған кім?
3. Потаниннің Қазақстанды зерттеудегі ролі?
4. Қазақстан туралы жазған орыс ақындары мен жазушыларының қандай еңбектерін білеміз?
5. Саяси жер аударылғандардың Қазақстанды зерттеуі туралы.

1.Оқушылардың ұғым сөздіктермен жұмысы
Терминдер Жер иелігі Салық Міндеткерлік
Құналғы
Зекет
Икта
Вакф
Соғым
Жасақ
Хараж
Сойырғал
Жамылғы
Милік
Баж
Мәрдігер
-2-

Оқушыларды үш топқа бөліп, сөздіктермен жұмыс жүргізу.

ІҮ. Жаңа сабақ.
1, 2, 3 ,4 сандары арқылы 4 топқа бөлініп, оқулықпен жұмыс жүргізеді.
І топ - « Бала Шоқан»
ІІ топ - «Суретші Шоқан»
ІІІ топ - «Саяхатшы Шоқан»
ІҮ топ - « Ғалым Шоқан»

№ Сәйкестендіру тесті

1 Ең алғаш Арыстан ақыннан естіген жыры
Айғаным
2 «Ер Тарғын» жырын кімнен естіген
Манас
3 Қырғыздардан жазып алған жыр
Зейнеп
4 Шоқанның анасы Қозы Көрпеш -Баян сұлу
5 Шоқанның досы
Шыңғыс ,Орда,Арқат
6 Жетісудағы барған сапарындағы ұнаған
тау. Потанин, Семенов, Достаевский
Бұл сәйкестендіру тестіне жеке оқушылармен жұмыс жүргіземін.

Ү. Сабақты бекіту.
Топтастыру стратегиясы арқылы Шоқанның кім екенін анықтайды.
ҮІ. Мақал – мәтелдер жалғасын тап.

ҮІІ. Бағалау парақшасы арқылы оқушылар білімін бағалау.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: § 45 Шоқан Уалиханов – қазақтың аса көрнекті ғалымы, әрі ағартушысы Рефереат дайындау.
Сабақты қорыту ұраны: Адамды білім сақтайды
(А.Игүнеки)

-3-
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.