Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Тік бұрышты параллелепипедтің, текшенің көлемі. Көлемнің өлшемі бірліктері -

Тік бұрышты параллелепипедтің, текшенің көлемі. Көлемнің өлшемі бірліктері

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1386 | Размер: | Автор: гость
. Абдыкалыева Балжан Абдусаттаровна
№3 «Қазақстан» бастауыш мектебінің математика мұғалімі
ОҚО, Шардара ауданы
Сабақтың тақырыбы: Тік бұрышты параллелепипедтің, текшенің көлемі. Көлемнің өлшемі бірліктері

Сабақтың мақсаты: Дененің көлемі және көлемнің өлщем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру, көлемнің жаңа өлшембірліктерін таныстыру және олардың арасындағы қатынасты қою.
Сабақтың дамытушылығы: Параллелепипед, текше, шаршы фигуралардың көлемін есептеу. Жаңа өлшем бірліктерімен танысу. Қораптардың көлемі туралы түсіндіру. См2, дм3, м3 өлшем бірліктері.
Сабақтың тәрбиелігі: Оқушыларды таза, ұқыпты оқуға, жазуға, есептерді дұрыс шығара білуге сауаттылығын арттыру.
Оқыту әдісі: Пәндермен байланыстыру.
Көрнекіліктер: Плакат, карточкалар, суреттер.
Сабақтың барысы: Ұймдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын пысықтау.
Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбын құрастыру. Сандарды оқып артындағы әріптерді ашу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу

К Ө Л Е М
Үй тапсырмасын бекіру: Аудан және оның өлшем бірліктері: 12, 22, 32, 42, 52, 62,72, 82, 92, 102, карточкалар тарату.
Мұғалім: Күнделікті ішіп жүрген тамағымыз, үстіміздегі киіміміз, оқитын кітабымыз, ауырғанда пайдаланатын дәріміз, тыныс алар ауамыз, ішер суымыз осыныңбәрән қайдан аламыз?
- Табиғаттан, Ендеше табиғатты асыраушы, қамқоршы анамыз деуге болама? Олайболса, бүгінгі сабағымыз ерекше болайындеп тұр. Біз «табиғат – анаға» теңіз арқылы қонаққа барамыз.
- Теңіз арқылы болса қандай көлікке мінуіміз мүмкін?
- Саяхатымыз өте алыс және қызықты, бәрақ қауіпті. Жолдаәртүрлі қиындықтар кездеседі.
-Есептерді шығарып отырамыз
- Көлемінің өлшем бірліктерін есіңе түсір:
1- тапсырма:
1см3 = 1000 мм3
1дм3 = 1000см3
1м3 = 1000дм3
1 дм 3 = 100000 мм3
1 м3 = 1000000 см3
1 л су = 1 дм3
2 – тапсырма: Суреттер бойынша түсіндіру.
1 см3, 1 дм3, 1м3 (бала)
3) Салыстыру:
5 м3 > 5000 см3
5дм3 = 5000 см3
5 см3 = 5000 см3
5дм3 > 500000 мм3
10000 см3 > 5 дм3
1 м3 > 10000 см3
- Жарайсыңдар балалар! Тапсырмаларды дұрыс орындадық. Енді қорықпай саяхатқа шығуымызға болады. Ендеше жолға шығайық. Біздің кеме бір аралға жетті. Аралдың иесі – Тотықұс.
- Енді балалар тотықұс берген есепті көрейік: №2
12м3 = 12000000 см3
3м3= 3000000 см3
12 дм3=12000 см3
8000000 мм3= 8000 см3
4 дм3 = 4000см3 =4000000 мм3
45 м3 = 45000 дм3 = 45000000 мм3
-Ары қарай саяхатымызды жалғастырайық.
- Тастан салған үйі бар,
Көшіп жүрер асықпай
Қыста ұйқтапбұйығар
Тамақ іздеп ашықпай
- Алдымызда тасбақалар аралы
- Тасбақалар тапсырма беріпті
12 < 13 32 < 33 52 < 53 72 < 73 92 < 93
22 < 23 42 < 43 62 < 63 82 < 83 102 < 103
13 = 1 33 = 27 53 = 125 73 = 343 93 = 729
23 =8 43 = 64 63 = 216 83 = 512 103 = 1000
- Бұл бір таңбалы сандардың квадрат және куб мәндерін салыстыру.
- Балалар теңізде қатты дауыл болып тұр кеменің жүзуіне қиындықтар туып тұр.
- Сол қиындықты жеңіуіміз керек.

№4 есеп.
а) 50м х 10м = 500м2 ә) 7м х 5м = 105м2
500м х 2м = 1000м2 7м х 5м = 35м2
50 х 10 = 500 10 х 2 = 20м2
50 х 2 = 100м2 120 м2 + 120 м2 = 240 м2
- Міне, келесі аралға да жеттік!
- Сергіту жаттығуын жасау.
- Қорықпайды күшті аңнан, қорқады ол тек тышқаннан
- Кішкентай піл көптен бері қонақтарды күтіп лтыр екен? Ол аңдан мектебінде оқып үй тапсырмасын орындай алмапты.
№5 есеп көмектесеміз
Ұзындығы: Ені: Ауданы: Периметрі
? см 7 см 84 см2 ? см
16 мм ? мм 80 мм2 ? мм
35 м ? мм 700 м2 ? м
- Әріқарайжүреміз
- Ой балалар бұл не? Белгісіз арал? Біздің кемемізді жабайы аңдар басып алды. Олардың тапсырмасын дұрысорындамасақ, жібермейді.
№6 есепті шығару.
а) 958 – 429 297 = 231
78 см – 45 см = 33 см
ә) 15 см х 2 = 30 см
30 +15 = 45см
б) 5000 кг – (900 х 3) = 2300 кг
- Жарайсыңдар балалар тапсырма орындалды. Тезірек саяхатымызды жалғастырайық.
№ 7 есеп.
(750 – 50) : (250 х 2) = 200 404 : (200+2) =2
96 : (45 : 15) = 32 (630 – 30) : (150 : 50) = 200
- Жарайсыңдар балалар, тапсырма орындалды. Міне «Табиғат ана» тұратын аралғада келіп жеттік. Кемеден аралға түсу үшін мынадай тапсырма орындауымыз керек.
№8 Теңдеуді шешу.
123 + х+ 95 = 400 410 -120 – а =232 5 х 3 х с = 450
- Сонымен бізді « Табиғат ана» күтіп отыр екен. Бізге не дер екен тыңдайықшы.
Қорытынды: Көлемінің өлшем бірліктерін айту.
- Табиғат ананың дауысы: О, менің перзенттерім. Жер – Ананың қойны кең. Менің саялы бағым, мөлдіреген таза кіршіксіз өзен көлдерімді, сиқырлы сазды үнді құстарымды, жалпы табиғат атаулыны сүйіңдер. Бұл кейінгі ұрпақ сендерге аманат!
- Біз сөзбен айтқанда табиғатты қорғауымыз керек. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма №4 (б), №8 ( 3- баған түрінде шығарып келу.)
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.