Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Туындыны есептеу ережелері -

Туындыны есептеу ережелері

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 3147 | Размер: | Автор: Публикатор
.

Оңтүстік Қазақстан облысы

Қазығұрт ауданы

П.Тәжібаева атындағы жалпы орта мектебі

Математика пәні мұғалімі

Қосанова Кенжегүл Боранбаевна

 

Пәні: математика

Сынып: 10

Сабақтың тақырыбы:   Туындыны есептеу ережелері.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.

а) білімділік: Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;

ә) дамытушылық: Оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;

б) тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.

   Сабақтың типі:  білімді бекіту

   Сабақтың түрі:   саяхат сабақ

   Сабақтың әдістері: ұжымдық оқыту, өзара оқыту, жұппен жұмыс, оқыта үйрету, топтық жұмыс.

   Сабақтың көрнектілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, семантикалық карта, үлестірме қағаздар.

   Пәнаралық байланыс: Тарих, география, қазақ тілі.

        Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 минут

Оқушылармен сәлемдесу; түгелдеу; назарларын сабаққа аудару; топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, баға қою критерийлерімен таныстыру.

ІІ. Негізгі бөлім: 2 топқа бөлу:" туынды әлеміне саяхат"

І.  " Анықтама" станциясы 4-5 минут

1) Туынды дегеніміз не? ( Функцияның  өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функцияны нүктесіндегі  туындысы деп аталады.)

2) Туындының белгіленуі? (у'  немесе f'(х))

3) Дифференциялдау амалы деп нені атайды?,

4) Тұрақты  санның   туындысы   неге  тең? (нөльге)

5)  х-тің  туындысы  неге  тең? (1-бірге)

6)  Қосындының  туындысы  неге  тең?  (Қосындының  туындысы  туындылардың  қосындысына  тең)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.  «Формулалар»  станциясы 4-5 мин

    1-топқа  жетіспейтінді  сәйкестендір

(u ±v)`= u`-v`

 

жақша

(uv`)=u`v±uv

 

минус

=v ≠0

 

плюс

(ха)` = aха1

 

туынды

сu`=c

 

квадрат

x`=

 

жиырма

((x+5)20) `=(x+5)19

 

түбір

 

2-топқа: Дұрыс жауаптың  сәйкестігін  табыңдар:

(x5) `=

 

10 х4

5`=

 

(2x5) `=

 

4

(x) `=1

 

3x2+2

(10х)`

 

0

()`=

 

10

3+2х)`=

 

1

 

ІІІ. «Есептер»  станциясы  4-5 мин

(мұнда  мұғалім  саяхатшыларға  тапсырма  береді. (карточка).  Әр  топтың  капитандары  орындайды).

1-топ

Туындысын  тап

Жауаптары

y=2x3+x2-

 

y=x2-3x-

 

y=x2-3x4+-

 

2+5).2-4)

 

 

y=

 

y`(х)=0  теңдеуін шешіңдер:

f(х)=x3-3x2+7

 

2-топ

Туындысын  тап

Жауаптары

y=x4-2x-

 

y=x3+4x2-

 

y=x3-4x3+-

 

2+4).(2x-1)

 

 

y=

 

f`(х)=0  теңдеуін шешіңдер:

f(х)=x4-2x2+1

 

 

   ІV. «Ғалымдар»  станциясы  7-8 мин

   Бұл станцияда оқушылар  сұрақтарға  жауап  береді.

1.                   Функцияның  туындысын  флексия  деп  атаған кім?                        (И.Ньютон)

2.                   Айнымалы  шамалардың  өсімшелерін  белгілеу  үшін  гректің   әріпін  қолданған  кім?

                               (Леонард  Эйлер)

3.      Туынды  ұғымын,  у  және  f белгіленулерін  енгізген  қай  ғалым?  (17-ғасырда  Лагранж) 

4.     Туындыны  дифференциалдау  деп  атаған  кім?                  (Готфрид  Лейбниц)

   V. «Туындыны   қолдану»  станциясы  семантикалық  карта  6-7  минут.

  Мұнда  кестеде  тігінен  тапсырмалар  берілген,  ал  көлденеңінен  жауаптары  берілген.  Тапсырма  мен  дұрыс  жауап  сәйкес  келетін  клеткадағы  әріптерді  тізіп  жазсақ,  туындының  көмегімен  қандай  есептеулер  жүргізуде  болатыны  шығады.  Соны  табайық,

І карта

Жауап

3-10х

25х4

2+24х

5

-

x+6

Тапсырма

f(х)=5x5

Б

З

Ғ

Д

Р

А

Ң

f(х)=4-5х2

Е

П

І

С

Ы

Ә

Х

f(x)=5x+C

У

М

Я

Ю

Р

П

О

f(x)=+12x2

Э

Ш

Т

І

В

Ұ

И

f(x)=

Е

М

Ж

Қ

Ү

Т

Ь

f(x)=2

Л

Э

С

Е

Щ

Н

М

f(x)=

Я

В

Ф

Ю

һ

Ц

У

 

ІІ  карта

Жауап

12х2-15х2

2+30х

8

-

30х4

10х3

Тапсырма

f(x)=6x2

А

М

Б

Қ

С

Ж

Е

f(x)=3x4-5x3

Р

У

Г

Ө

А

И

Ә

f(x)=8x-10

С

Ұ

Т

Ы

Я

В

Ғ

f(x)=

Д

П

Х

Т

Қ

П

Ң

f(x)=

И

Ы

Ф

А

Ң

Л

Т

f(x)=

Ұ

Х

А

Э

Ч

О

З

f(x)= 6

У

Ө

Ф

Ж

Б

Ү

Ы

 

 «Зерттеу»  және  Жуықтау»

   ІІІ. Сабақты  қорытындылау: 5-6  минут

1.     Қосындының  туындысының  ережесі.

2.     Көбейтіндінің  туындысының  ережесі.

3.     Бөліндінің  туындысының  ережесі.

ІV. Оқушылардың  білімін  бағалау:  2-3  минут.

Бағалау  парағы  арқылы жеңімпаз  топты  анықтау,  марапаттау.

Жеке  оқушыларды  бағалау.

Топтар

Балл

Ортақ

балл

 

 1

  2

  3

  4

  5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау  парағы.

V. Үйге тапсырма:  1-2 минут. № 155, 156  есептер,  тақырыпты  қайталау.

Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.