Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі. Вирустық аурулардың алдын алу. -

Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі. Вирустық аурулардың алдын алу.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2367 | Размер: | Автор: гость
. Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі. Вирустық аурулардың алдын алу.
Оңғарбаева Салтанат Реджепқызы
Ақтау қаласы.
№21 орта мектептің биология пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
Танымдық: Вирустардың ашылу тарихы,құрылысы,құрамы,қасиеттері және вирустық аурулардың түрлері мен олардан сақтану шаралары туралы білімдерін кеңейту,ғылыми көзқарастарын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды салауатты өмір сүруге, өз денсаулықтарын күте білуге тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі.
1.Вирустар туралы мағлұматты толық меңгеру.
2.Вирустар арқылы жұғатын аурулардың қауіптілігін білу.
3.Олардан сақтану ережелерін білу.
Негізгі идея.
Ақыл мен денсаулық бәрінен қымбат.
Проблемалы сұрақ: Не үшін вирустар арқылы жұғатын аурулармен күресу және оларды жою өте қиын?
Қамтылған модульдер:
1. АКТ қолдану;
2. СТО-ды диалогтық тұрғыдан дамыту;
3. Оқыту және оқудағы түрлі әдіс-тәсілдер.

Тапсырма көздері:
Оқулық. Интернет желісінен алынған ақпараттар. Вирустар(бейнекөрсетілім). Қосымша дайындалған материалдар.

Сабақ барысы:
1. Топқа бөлу ( түрлі түсті фишкаларды пайдалану арқылы)
2. Сергіту сәті
3. Тақырыпқа қысқа шолу(слайд )
4. Топтық тапсырмалар .
5. Тақырыпты қорғау:
6. Қорытынды.

I. Ой қозғау бөлімі:
Бейнекөрсетілім. Вирустар.
Мұғалімнің қысқа шолуы: Демек бүгінгі сабағымыз тіршіліктің жасушасыз түрі вирустар жайлы болмақ. Бүгін біздер вирустар қандай ағзалар екенімен танысамыз.
Вирустарды зерттеу тарихы,
вирустардың құрылысы, құрамы,
вирустардың жіктелуі,
вирус арқылы жұғатын қауіпті аурулар, және олардан сақтану шаралары мен танысамыз.
Вирусологияның негізін қалаушылардың бірі Д.И. Ивановский. Ол 1892 жылы ең алғаш темекі теңбілі вирусын тапты.
Вирус (латынша Virus-у) – тірі организмдердің ішіндегі жасушасыз тіршілік иесі.
Бактерияларды зақымдап, ерітіп жіберетін вирустарды бактериофагтар деп атайды.
II. Мағынаны түсіну бөлімі:
5 топқа тапсырма беріледі.

I-топ. Вирусологтар.
Тақырыбы: Вирусология ғылымның тарихы вирустардың құрлысы, құрамы.
Шешімі: Вирустар-алпауыт күш.

II-топ. Болашақ тобы:
Тақырыбы: Бактерияфагтар.
Шешімі: Бактерияфагтар жалмаушылар. Вирустарды қолдана отырып кейбір бактериялар арқылы жұғатын аурулармен күресуге болады.

III-топ. Денсаулық тобы:
Тақырыбы: Тұмау, полимелит ауруының тарихы. Жұғу жолдары, сақтану шаралары.
Шешімі: Тәні саудың-жаны сау.

IV-топ. Аманат тобы.
Тақырыбы: Шешек, құтыру аурулары. Жұғу жолдары, сақтану шаралары.
Шешімі: Денсаулық алланың адамзатқа берген аманаты.
V-топ. Салауат тобы:
Тақырыбы: ЖИТС XXI ғасырдың обасы.
Шешімі: Салауаттылық-саламаттылықтың негізі.

III бөлім. Ойтолғау (тақырыпты қорғау.постер)

Вирусологтар: Синквейн стратегиясы.

Болашақ.
Бактерияфагтар. Көрініс.
Денсаулық.
Тұмаудан сақтану. Санбюллтень газет.
Аманат.
Шешек, құтыру ауруынан сақтану ережелерін құрастыру.
Салауат.
Тілші репортажы.

Қорытынды: Проблемалық сұрақтын шешімін әр топ өзінше қорытындылады.
Адам вирусқа қарсы тұра алады

Бағалау.
Топты және топ мүшелерін топ жетекшісінің бағалауы критериалды бағалау бетшесі бойынша жүзеге асырылады.
Үйге тапсырма: §23.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.