Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қ.Ысқақов. «Жүз жылдық жара», «Қоңыр күз еді». -

Қ.Ысқақов. «Жүз жылдық жара», «Қоңыр күз еді».

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1602 | Размер: | Автор: гость
. Қарағанды облысы
Шет ауданы
Көктіңкөлі ауылы
Көктіңкөлі орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Досанова Меруерт Рахметтулиновна

Сабақтың тақырыбы: Қ.Ысқақов. «Жүз жылдық жара», «Қоңыр күз еді».
Сабақтың мақсаты: 1. Шығармалардың мазмұнын, тақырыптық идеялық негізін талдауға көмектесу.
2. Талдап, жинақтап ойлауын, пайымын, әңгімелеу қабілетін жетілдіру.
3.
Сабақтың түрі: Жигсо І,ІІ
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу
2. Үй тапсырмасын тексеру
Баубек Бұлқышев «Шығыс ұлына хат» (публ. очерк)
3.1.- Жүз жылдық жара деген не?
- Жазушы нені «Жүз жылдық жара» деп сипаттаған?
- Өздеріңіз нені жүз жылдық жара деп ойлар едіңіздер?
3.2. Нөмірленіп, топтасып отырады.
№1-ге 165-167-бет
№2-ге 167-169-бет
№3-ке 169-173-беттерді оқу
3.3. Мазмұнына жоспар құру.
3.4. Жұпта әңгімелеу.
3.5. Ортаға әңгімелету
4. –Шығармада қандай мәселе көтерілген?
-Жазушы нені жүз жылдық жара дейді?

халық тұрмысы ырым

киелілік адам пейілі

халық қалаулысы соғыс зардабы

№1 сарапшы парағы
1. Мыңбұлақ ауылының сипаты қандай?
2. Мыңбұлақтың бөркінің төбесіндей боп Байшынар неге жалғыз қалды?
3. «Халық сенімі – ұлы күш» тақырыбында ой-толғау жаз.
№2 сарапшы парағы
1. Орман ортасындағы кішкентай көлшік сипаты қалай суреттелген?
2. Жуанқұл, Дадабай, Қабасақалдар кімдер?
3. Олардың іс-әрекетіне сипаттама бер.
№3 сарапшы парағы
1. Жуанқұл тағдыры сендерді қандай ойға жетелейді?
2. Халық сенімі туралы айт. Әңгіме мазмұнынан қандай ырымдарды байқайсыңдар? Тыйым сөз деген не?
5.Қалихан Ысқақ «Қоңыр күз еді» шығармасын оқу, талдау.
6. Үйге: «Байшынар неге күңіренеді» тақырыбында шығарма жазу.

Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов «Өзім туралы», «Ақын өлімі туралы аңыз» шығармаларының тақырыптық идеялық негізі, көркемдік ерекшелігі
Сабақтың мақсаты: 1. Шығармалардың тақырыптық идеялық негізін, көркемдік ерекшелігін талдауға көмектесу.
2. Талдап, жинақтап ойлауын, пайымын, сөздік қорын, мәнерлеп оқуын дамыту.
3. Өзін-өзі тануға, патриотизмге баулу.
Сабақтың түрі: Жигсо ІІ
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу
2. Үй тапсырмасын тексеру

Ғ.Мүсірепов әңгімелерінен қандай ой түйдініздер?

«Ананың анасы» әңгімесінің идеясы «Боранды түнде» әңгімесінің идеясы

Ортақ идея

Шығарманың құрылысы туралы оқып шық. (120-121-беттер)
Екі шығармаға талдау жаса.
Ортаға салу (талдау)
- Әңгіме кімнің атынан баяндалады?
- І жақта баяндалған әңгіменің әсері қандай?
Қ.Аманжолов туралы әңгімелету (132-бетті оқыту)
«Мен кіммін?» деген сұраққа жауап жаз.
- Өз бойыңдағы 10 жақсы қасиет, 3 кемшілік дегеніңді ата.
Қ.Аманжолов өзі туралы не деген екен?
133-бетті оқу.

4. Өлеңнің негізінде қандай көңіл-күй басым?
- қайғы, мұң;
- шаттық, қуану;
- берік сенім, үміт;
- асқақ арман, өршіл мақсат;
- өсиет-өнеге.
4.2. №1 - өзі жайлы
Өмір мен өлім туралы (теңеу)
№2 - өзі жайлы
Ақындық, оның мақсаты (эпитет)
№3 - өзі жайлы
Болашаққа өсиет
Туған ел туралы (метафора)
4.3. Әр топта ортаға салу.
5. Поэманы оқып шығу.
5.2. Сөздік жұмысы
Мина -
Динамит –
Пілте –
5.3. 1. Соғыс сипатын танытатын сөздерді теріп жазу.
2. Соғыстың зұлматын танытатын сөздер.
3. Соғыстың аяусыз, қаныпезер әрекетін танытатын сөздер
4. Теңеу, кейіптеу, эпитет сөздерді табу.

Батырдың сипаты Пікір, көзқарас


6. Ұлттық сипат.
7. Үйге: Көркемдік ерекшелігіне қарай талдау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.