Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді? -

Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді?

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1654 | Размер: | Автор: гость
. Сарсекулава А.О.
№15 Д.И.Менделеев атындағы мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі.
Шымкент қаласы, ОҚО

Сабақтың тақырыбы: Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді?

Мектебі: №15 Д.И.Менделеев атындағы мектеп-лицей
Мұғалімі: Сарсекулава А.О.
Пәні. дүниетану
Сыныбы: 2 «А»
Күні: 25.04.2014ж
Сабақтың тақырыбы: Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді?
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Мақсаты мен міндеті: 1. Жануарлардың қоршаған орта жағдайына қарай әртүрлі жолмен бейімделуі туралы оқушылардың білімін
қалыптастыру
2. Табиғаттың бір-бірімен байланыстығы туралы білімдері мен біліктерін дамыту
3. Табиғатқа ұқыпты қарауға тәрбиелеу
Жұмыс түрлері: Жұппен жұмыс, әңгімелеу, дәптермен жұмыс, ойын сәттері
Қажетті құралдар: Табиғатқа бейімделген жануарлар туралы суреттер
Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері, қазақ тілі
Сабақтың барысы Сабақтың бөлімі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Оқытудың тәсілдері Ресурс
2 мин Ұйымдастыру кезеңі

Сергіту сәті Оқушыларды тұрғызып сергіту жаттығуын жасау

Қағаз қиындыларын таратып, топқа бөлу

І топ. Алғырлар
ІІ топ. Зейінділер
ІІІ топ. Талаптылар Қимылмен жасау
Домбырам күмбірлеп, күй шерте аламын.
Бұрала би билеп,
сурет те саламын
Ұқсатып кілемге,
кесте де тігемін
Актерме ролде,
ойнай да білемін
Жалықпай талай күн, жасаймын мүсінде
Өнерлі болуға.
Тиісті азамат! Жинақтау

Оқушыларды
топтау Әуен

қағаз қиындылар

7 мин Өткен тапсырманы тексеру

Үй тапсырмасын тексеру

(бағалау)
Мұғалім балалардың зейінін сабаққа аударып, оқушылардың сабаққа әзірліктерін тексереді.

Мұғалім сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексереді

1 топ. Жануарлар қалай қоректенеді?
2 топ. Жануарлар тіршілігіне қажетті жағдай.
3 топ. Мал шаруашылығын ата? Әр топтан бір оқушы сұраққа жауап беріп, басшылыққа сайланады

Әр топ сұраққа жауап береді

Балалар өз ойларын еркін жеткізе білуге өзгелерді тыңдап үйренуге, суреттер бойынша сұрақтарға жауап беруге және қорытынды жасай білу, бағалау
Сұрақ-жауап әдісі

Суретпен жұмыс.

Топпен жұмыс
3 мин Проблемалық сұрақ

Психология-лық дайындық

Жаңа сабақ
Суретпен жұмыс Тығылған дұрыс па, әлде өз жауларын қорқытқан дұрыс па?

- Табиғатта қандай өзгерістер болып тұрады? (Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің ауысуы, суықтың түсуі, т.б.)
- Бұл сабақта біз жануарлардың табиғаттағы өзгерістерге қарай қалай бейімделгені туралы білеміз

күн мен салқындау
түннің жылу
ауысуы

Жыл мезгілдерінің
ауысуы

Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді? Оқушылар өздері ойлана отырып, білгендерін ортаға салып, сұраққа жауап береді.

- суық түсуімен байланысты жануарлар тіршілігінің өзгеруі жайында сызбаны естеріне түсіріңдер

Сурет бойынша еркін сөйлеу

Әр топ өз ойын айтады

Тапсырма арқылы балалардың танымдық қабілеттерін дамыту

Жұппен жұмыс

Топпен
жұмыс
10 мин Оқулықпен жұмыс

(бағалау)

3 топқа оқулықтағы тапсырманы бөліп беру

- суретке қарап, жануарлардың өз қорегін табуға және жауларынан қорғануға қалай бейімделетінін еске түсіру - мәтінді оқып
- нені білгендері
туралы әңгімелеу Топпен жұмыс Сюжетті сурет
3 мин Ақпараттық ізденіс Мұғалімнің әңгімесі.
- Көптеген тіршілік иелері өздерінің жауларынан қорғану және сақтану үшін маңайындағы заттарға, өсімдіктер мен жануарларға ұқсауға тырысады. Мұндай қорғаныш жәндіктерден кездеседі. Көптеген жәндіктер шөптің түсіне айналатын жасыл болғандықтан оларды құстар байқамай қалады. (қорғаныш рең) аталады. Тапсырма арқылы балалардың танымдық қабілеттерін дамыту.


10 мин Дәптермен жұмыс

Суреттеу

Әр топқа жеке тапсырма беру

-жануарлар қоршаған ортаға қалай бейімделеді?
Сызықпен қосу
Инелік пен көбелектің суретін салуға тапсырма беру және сипаттау (сын, зат есім) табу Бірін-бірі тексереді

Әр топ өз салған көбелегін қорғап шығу

Әр топ, бір-біріне жұмбақ жасыру. Бағалау

Бағалау Жұппен жұмыс

Дәптермен жұмыс

Сұрақ жауап әдісі

5 мин Ойын

Салют ату Айнаға қарап жануардың іс-әрекетін салу, екінші топ, табу

Қол шапалақтау арқылы. Қимылмен

Бір-бірін қолдау Бағалау

Марапаттау Топпен жұмыс

Жинақтау
5 мин Сабақты қорыту

Рефлекция

Үйге тапсырма. 1. Сабақтың мақсатына жетік пе?
2. Қай тапсырма сендерге ұнады?
Неліктен?
3. Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтарға кездестіңдер?
4. Болашақта оларды қалай өзгертуге болады?

Сабақ маған ... ұнады
Маған ... қызықты болды

Бейімделу туралы ата аналарынан сұрап немесе энциклопедияны оқып, қызықты ақпарат жинап келу Оқушылардың ой-пікірі

Жеңген топқп жұлдызшалар жапсыру
Жеңілген топқа тілек айту
Шығармашылық жұмыс Жинақтау
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.