Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қазақ жазушыларының шығармашылығымен тіл дамыту -

Қазақ жазушыларының шығармашылығымен тіл дамыту

Сабақ жоспары | Предметы | Әдебиеттен ашық сабақтар Загрузок: 279 | Просмотров: 2367 | Размер: 17.9 Kb | Автор: Тәрбие
. Қазақ жазушыларының шығармашылығымен тіл дамыту.
Сабақтың мақсаты: Қазақ әдебиетін дамытып, із қалдырған, қазақтың атын әлемге танытқан, халыққа өз шығармашылығымен танылған дарын иелерімен танысып, олардың өмір мен шығармашылығынан білгенімізді толықтырамыз.
Сабақтың міндеті:
1.Қазақ әдебиетін дамытып,халқына өз шығармашылығымен танылған дарын иелері М.Әуезов, Ғ.Мүсірепов, Ғ.Мұстафин туралы мәлімет алады.
2.Есте сақтау, ойлау, тыңдай білу, оймен бөлісу қабілеттерін дамытады. Оқушылардын сөздік қорын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал жасайды. Копьютерде жұмыс істеу дағдысын дамытады.
3.Қазақтың белгілі адамдарын құрметтеуге, туған еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін оятады. Патриоттық тәрбие береді.
Сабақтың түрі: практикум сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, іздендіру, баяндау, жазу, тыңдау, топпен, жұппен, жеке жұмыс түрлері, деңгейлік тапсырмалар.
Көрнекілігі: портреттер, таблицалар, копьютер,интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме,балалар? Отырыңдар. Бүгін бізде қандай сабақ? Бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр, сендер қазақ тілінде еркін сөйлей білетідеріңді көрсетесіндер.
- Балалар, бүгінгі сабақтың эпиграфы «Елінің даңқын батыры шығарар, батыры шығармаса, ақыны шығарар.»
«Миға шабуыл». Дыбыстарды тіркестіріп сөз жасаңдар.
1.в,о,у,з,е,м. ә (М.Әуезов)
2.н,ұ,ф,ғ.,а,и,м,т,с (Ғ.Мұстафин)
3.в,е,ғ.,ү,с, п,р,о,і,м (Ғ.Мүсірепов)
2. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Биыл ел данасы Мұхтар атамыздың туғанына 115 жыл, Ғабиден Мұстафин атамыздың туғанына 110 жыл, Ғабит Мүсірепов атамыздың туғанына 110 жыл толады.Сондықтан біз – 9 сынып оқушылары да өз үлесімізді қосамыз.
Біз нені білуіміз керек: қазақтың белгілі жазушыларының өмірі мен шығармашылығын.
Нені үйренуіміз керек: ауызша, жазбаша, ойлау мен сөйлеу қабілеттерін дамыта отырып,
мәтінді мазмұндауға, өз пікірлерін айта білуге үйрену керек.
Сабағымызда мынадай жаңа сөздер болады
Сөздік

1. Дарын-
2. Туынды-
3. Ғасыр-
4. Рухани-
5. Қаһарман-
6. Кемеңгер-
7. Ағартушы-
8. Қызметке-
9. Дүниеге-
10. Орналасқан-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау
3-деңгей
1.Сөйлемді толықтырыңыз:
1. Ауыз әдебиетінің дамуына . . . . . қосты.
2. Бұл роман әлемнің көптеген тілдеріне. . . . . .
3. Бұл шығарма ең алғаш «Қазақ батыры» деген атпен . . . . .
4. Бұл әңгімелерде де жазушы ауылда өткен тұрмыс – тіршілікті . . . . .
Керекті сөздер: бейнелейді, үлес, аударылған, жарияланды.
2.Әр жазушының шығармасын өз орнына қойыңыздар:
«Абай жолы», «Оянған өлке», «Қазақ солдаты», «Бүркітші», «Шығанақ», Ананың анасы», «Білекке білек», «Қарағанды».
2- деңгей
1.Суретпен жұмыс.»Тұлғаны таны».
Интербелсенді тақтадан ақын-жазушылардың суреттерін көрсету, оқушылар сол туралы кластерді жасап, әңгіме жазады.
2.Берілген сөздерді топтастырып, сөз тіркесін кұраңыз.
университетте туынды
ғасырлық аударылған
әлем тілдеріне оқыды
патриоттық классигі
қазақ әдебиетінің келген
дүниеге шығарма
қызметке орналасқан

3- деңгей
1.Таңдауыңыз бойынша әңгіме құрастырыңыз.
1. Мұхтар Әуезов – Ұлы жазушы. 2. Ғабит Мүсірепов – қазақ әдебиетінің классигі.
3. Ғабиден Мұстафин – кемеңгер жазушы.
2. Сөздердің ретіне қарай сөйлемдерді дұрыс құрастырыңыз.
1. Қазақстанда, көптеген, танымал, халыққа, бар, қазақ, жазушылары.
2. Роман, бұл, көптеген, тілдерінде, аударылған, әлемнің.
3. Жазушы, өткен, бұл, әңгімелерінде де, тұрмыс-тіршілікті, ауылда, бейнелейді.
4. Ауыл молдасынан, сауатын, ашады, алғаш.
Интербелсенді тақтамен жұмыс. Диалогты оқыңыз, рөлдермен оқуға дайындалыңыз.
- Кешіріңіз. Сізден сұрауға бола ма?
- Әрине сұрауға болады.
- Ғ.Мүсіреповтің шығармаларын айтып беріңізші?
- Ғ.Мүсіреповтің «Талпақ танау», «Ананың анасы», «Қос шалқар» деген әңгімелері және «Оянған өлке», «Қазақ солдаты» атты романдары бар.
- «Қазақ солдаты» атты романында не туралы айтылған?
- Ол романда қазақ солдатының өжеттілігі және соғыс, халық туралы айтылған.
- Рахмет, сіз маған көп көмектестіңіз.
Бекіту.
Оқушыларға сұрақ қою:
- Қазақ жазушыларынан кімдерді білесіңдер?
- М.Әуезов кім?(ұлы жазушы, драматург, аудармашы, ғалым)
- Ғабит.Мүсірепов кім?(қазақ әдебиетінің классигі)
- Ғабиден Мұстафин кім?(кемеңгер жазушы)
- М.Әуезовтің қандай шығармалары бар?
- «Қазақ солдаты» романының авторы кім?(Ғабит Мүсірепов)
- «Абай жолы» романының авторы кім?
- Ғабит Мүсіреповтің қандай әңгімелері бар?(«Қос шалқар», «Талпақ танау»)
Үйге тапсырма: Егер мен жазушы болсам . . . .
Қорытынды. Бағалау.
Рейтинг сызбасы
Тегі,аты сұрақ оқу аудару Деңгей(сөздік) Деңгей(мәтін) баға
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Бағалау.
Айсұлу Рахматуллина.
Батыс Қазақстан облысы
Зеленов ауданы
Зеленов орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.