Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Бала Тұрар. Тұтқын бала -

Бала Тұрар. Тұтқын бала

Сабақ жоспары | Предметы | Әдебиеттен ашық сабақтар Загрузок: 339 | Просмотров: 1691 | Размер: 50.5 Kb | Автор: Тәрбие
. Қарағанды болысы
Шет ауданы
Дария орта мектебі
Алдаңғарова Үміт Сағдатовна

Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар. Тұтқын бала
Сабақтың мақсаты:
Білімділік. 1.Тақырыпты толық ашу.
Дамытушылық мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлау мен жазу арқылы оқушыларды алғырлыққа, зеректікке, ойлылыққа баулу.
Тәрбиелік мақсаты: «Білімді мыңды жығар, білекті бірді жығар» мақалының мәнін ашу, білімділік пен біліктілікке баулу.
Сабақтың түрі: қорыту,жинақтау сабағы.
Оқытудың әдіс-тәсілдері:деңгейлі сұрақ-жауап арқылы оқушылардың білім санасының диаграммасы, сыни тұрғыдан ойлау мен жазуды дамыту, 5 жолды өлең, Венн диаграммасы, инсерт картасы бойынша жұмыс, тақырып бойынша шағын ойтолғау, мәтінмен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: тарих, география.
Сабақтың көрнекілігі: Шерхан Мұртаза портреті, шығармалар жинағы,Тұрар Рысқұлов портреті, «Атадан асыл ұл туса,Елінің қамын жейді» мақал сөз.Қазақстан картасы.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу,оқуға зейіндерін аудару,оқу құралдарын түгендеу.
Сыныпты екі –үш топқа бөлу.
1-топ- Тұлпар. «Егеменді еліміздің елдігін танытатын елтаңбасындағы тұлпарымыз, яғни өз білімімізбен жүзден жүйрік мыңнан тұлпар аттанамыз.

2- топ. –Сұңқар. «Қазақстан Республикасының туындағы бейбітшілік нышаны сұңқарымыз» Біз әрқашан егеменді елімізге бейбітшілік тілейміз.

3- топ. – Болашақ. «Егеменді елеміздің ертеңі жас ұрпақ қолында» деп Елбасы айтқан. Сондықтан тәуелсіз мемлекетімізді гүлдендіруге ат салысайық жас достар.

І.Қызығушылығын ояту.
Ой шақыру.
Деңгейлі сұрақ-жауап арқылы оқушылардың білім сапасын анықтау, диаграмма сызу. 5 сұрақтан жоғары жауап берген оқушылар дарындар тобына, 4 сұраққа жауап берген оқушылар талаптылар тобына, 3 сұраққа жауап берген оқушылар қанағаттандыралық тобына жатады.
Деңгейлі сұрақтар:
1. Тұрардың түрмеде болу себебі не?
2. Түрмеге Тұрар келген күні әке мен бала қалай ұйықтады?
3. Таңертаң Тұрарды надзиратель қайда әкетті?
4. Тұрар қандай жұмыс атқарды?
5. Аркашаға мінездеме бер?
6. Наташаға мінездеме бер?
7. Тұрарды надзиратель қалай мұқатты?
8. Бронников надзирательге не деп айқайлады? (кітаптан тауып оқу)
9. Гимназия алдына барғанда Тұрар нені көріп, нені армандаушы еді?
10. Тұрар мен әке арасын не жалғастырады? (Әкесін Сібірге алып бара жатқанда)
Шуда сөзіне анықтама бер.
11. Мұқағали өлеңдерін жатқа айт.
А.Халық қаһарманы Бауыржан Момышұлы әскери қызметте қанша жыл боды?
12. Еламанның әділдігін дәлелде?
13. Андрейге сипаттама бер?
14. Мөңкенің досқа адалдығын дәлелде?
15. Қожаның қиқар жауабын айт.

ІІІ. Диаграмма сызу.
Оқушы
аты 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Ұпай
Дарынды
Талапты
Қанағат

Айырмашылық Ұқсастық Айырмашылық



ІV. Венн диаграммасы

V.Кейіпкерлерге сипаттама.

VІ.Бүгін біздің тақырыбымыздың бәрінде де
1. Әке, бала, ана, ата, әже.
2. Достық, жолдастық.
3. Бірлік,ынтымақ қамтылып жатыр,сондықтан осы тақырыпқа 3 топ ауызша мақал-мәтел айтасыңдар.
1. Ата-бәйтерек, бала-жапырақ.
2. Әке-асқар тау, ана-ағынды бұлақ, бала –жағасындағы құрақ.
3. Досы көпті жау алмайды.
4. Бірлік бар жерде тірлік бар.
5.
VІІ 3 топ 3 тақырыпқа шағын ойтолғау жазу.
1. Тұтқын бала
2. Бала Тұрардың білім алуы.
3. Ақылды Тұрар

Әр оқушы өз ойтолғауын оқып, қалғандары бағалап отырады..

VІІІ. 5жол өлең (сэнкуэн)
1.«Тұрар» «Бала»
2. Ақылды, тапқыр, озат,ізденгіш
3. Оқиды,ойлайды,көреді Айтады, көреді, армандайды.
4. Тұрар әкесімен түрмеде болды. Атасы Қырғызбай оқуға берді.
5. Бала (тұтқын (синоним)

Әр оқушы зат есім, сын есім, етістік, сөйлем, синонимге анықтама береді.

Х. «Қызыл жебе» сөзжұмбақ. (оқушылар құрады)
ХІ. Сөздікпен жұмыс.
ХІІ. Сұрақ-жауап қорыту.
ХІІІ. Үйге тапсырма беру. Тақырыпты аяқтау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.