Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
«Өзге тiлдiң бәрiн бiл, өз тiлiңдi кұрметте!» -

«Өзге тiлдiң бәрiн бiл, өз тiлiңдi кұрметте!»

Сабақ жоспары | Предметы | Әдебиеттен ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1478 | Размер: | Автор: Тәрбие
. Қазақстан халқы тілдерінің XIV қалалық фестивалінің аясында өткен сайыс сабақ
мерзімі: 19 қыркүйек 2012 жыл. 2 «А»- 2 «Б» сынып «Столичный» Лицейі

Сабақтың такырыбы : «Өзге тiлдiң бәрiн бiл, өз тiлiңдi кұрметте!»
Сабақтың мақсаты: Ойын арқылы оқушылардың білім-білік дағдылары қалыптасады.
Сабақтың тәрбиелік мақсаты: - Білім деңгейі мен дағдыларын жетілдіре отырып, ойын арқылы оқу және тәрбиені ұштастыру, оқушылардың мемлекеттік тілге деген қызығушылығы арттыру
- Танымдық қызметі мен ой- өрісі кеңейеді.
- Оқушының өзіне деген сенімі артады, оқуға деген қызығушылығы, белсенділігі дамиды.
- Оқушыларды адамгершілікке, бір- бірін сыйлай біліп, көмектесуге үйретеді.
Сабақ түрі: дидактикалық ойындар.
Сабақ әдіс- тәсілі: сұрақ-жауап, тапсырмалас, ізденіс.
Сабақ көрнекілігі: кітаптар көрмесі, өзге ұлттардың мемлекттік тілде сөйлесуі-15 минуттық бейне ролик,карточкалар, тапсырмалар.
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру:
Сегодня, ребята, мы собрались на праздник ««Өзге тiлдiң бәрiн бiл, өз тiлiңдi курметте!»
Ана тілің біліп қой,
Бостандығың теңдігің.
Ана тілің біліп қой,
Мактанышың, елдігің.

Гимн « Менің Қазақстаным»

Бірінші тапсырма екі командаға: Өзін- өзі таныстыру.
( Оқушылар өзі туралы қысқаша мәлімет береді: неше жаста, нешінші сыныпта оқиды, отбасы туралы, бос уақытында немен шұғылданады, болашақта кім болғысы келеді).

Бүгін, балалар, ойындар ойнаймыз, ол үшін екі топқа бөлінеміз. Ал қазір, сабақтың жоспарымен таныстырам:
1 кезең – Ия, жоқ ойыны;
Қазақстанда мемлекеттік тіл қазақ тілі ме?
Бәйтерек Алматыда бар ма?
Сендерге мұгалім керек пе?
Біз тақтаға қаламмен жазамыз ба?
Жиырмасыншы қыркүйек сәрсенбі ме?
Біз шілдеде мектепке барамыз ба?
Далада күз мезгілі ме?
Сендер мектепте ұйықтайсыңдар ма?

2 кезең – «Сөздерді толықтыр» - ойыны
Только через родной язык можно позновать и овладеть другими языками;
Город- қала, Замок-құлып,
Мальчик - Класс-
Звук- үн Равный- тең
День- Широкий-
Привычка-әдет Смейся- күл
Рисунок- Цветок

3 кезең - « Говорим на трёх языках» ойыны. -,,,,,,,
,,«Жизнь народа в его языке»- это слова Рассула Гамзатова. Каждый человек, к какой бы он нации не принадлежал, должен знать и любить свой родной язык. Но это не значит, что знать он должен только свой язык и относиться небрежно к другим языкам. Нужно знать и другие язык и уважать их также, как родной.

КНИГА-,,,,,,,,,,,,,,,. ,,,,,,,,,,,.
ШКОЛА-
УЧИТЕЛЬ-
РУЧКА-
МЯЧ-
ЦВЕТОК-

4 кезең – ЛОТО ойыны
Мына сөздерден дұрыс мақал құрап, мағынасын түсіндір.
ОТБАСЫНАН ОТАН- БАСТАЛАДЫ.
5 кезең - « Адасқан әріптер» - дыбыстарды тиісінші тіркестіріп сөз жасандар;
Мысалы: і,т,л.-тіл, е,м,м,е,л,к,т,е- мемлекет
6 кезең- « Кім жылдам?» - қай әріппен басталатын сөздерді айту; Қ,Ә,Ү.
Мысалы: Қ – Қазақстан, қазақ, қалам.

7 кезең- Мына сөздерден « ҚАЗАҚСТАН» , « МЕМЛЕКЕТ» басқа сөз жасау:
( қазақ, ақ, сан,......) ( ет, кет, емле,теке........)
Қорытынды: Белгілі педагог В.А. Сухомлинский айтқандай:
« Ойынсыз, музыкасыз, ертегісіз, шығармашылықсыз, фантазиясыз, толық мәніндегі ақыл- ой тәрбиесі болмайды!» Ендеше баланы ойынға үйрету, ойынға қатыстыру арқылы ойыны қайсы, үйретуі қайсы екенін балалар айырмастай, сезбестей етіп үйрету керек.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.