Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
10 көлеміндегі сандар құрамын қайталау -

10 көлеміндегі сандар құрамын қайталау

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2091 | Размер: | Автор: Нартай4540
. 10 көлеміндегі сандар құрамы
Солтүстік Қазақстан облысы, Аққайың ауданы,
№3 Смирнов орта мектебі, бастауыш сынып мұғалімі
Мейрамова Светлана Сейтжанқызы.

Тақырыбы: 10 көлеміндегі сандар құрамын қайталау
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған есептер шығару. Оқушылардың білім деңгейін тексеру, алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: саяхат сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ойын, тест, әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,оқулық, қима қағаздар
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, презентация

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар, бүгінгі күн біз үшін өте маңызды күн. Себебі , бүгін бірінші рет ашық сабақ көрсеткелі отырмыз. Сабағымызға қонақтар келді.Сәлем берейік: №1 слайд

2. Мақсатымен таныстыру
Сабақта 10 құрамына байланысты есептер, сөз есептер шығарамыз. Өткенді қайталап өтейік. №2,3 слайд Жақсы жұмыс істеген үшін бағалар мынадай түрде болады: №4 слайд

Бүгінгі сабақ ерекше болмақ. Біз қысқы орманға саяхатқа жасаймыз. Жаңа жылға шыршаны безендіру үшін Аяз атаның үйін табу керекпіз. Аяз атаға деген сыйлығымыз, жарты жыл бойы математикадан алған білімдеріміз болмақ.
Жолда қиыншылықтардан өту үшін, біздің қандай қасиеттеріміз болу керек?

№5 слайд
Тақтаға назар аударайық. Бізге керек қасиеттер болса, шапалақтаймыз, ал қайсысы бізге бөгет жасаса, аяғымызбен тарсылдатамыз.
( әзіл, білім, жалқаулық, назар, ұқыптылық, бір-біріне көмектесу, табиғатқа деген махаббат, жануарларға деген қамқорлық)
Енді саяхатқа шығуға дайынбызба?

Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс: №6
Бізідң сабағымыздың ұраны мына сөздер болады. Қандай екен? Ол үшін қар астында шашылған сөздерді тауып алуымыз керек. Енді хормен барлығымыз бірге оқиық.
Сонымен біз орманға барамыз.№7
Миға шабуыл: .№8,9,10,11
Дәптермен жұмыс: №12, 13

Бірінші болып бізді сиқырлы қыс қарсы алады. Ол бізді өзінің патшалығына шақырады, ал ең алдымен ол біздің назарымызды тексергісі келеді: №14,15,16
• артық санды табыңдар. Тағы қандай сан артық болуы мүмкін? Неге?
• Ережені анықтап, келесі санды атаңдар. Қалай білдіңдер? Ережені сақтап, осы сандарды дәптерлеріңе жазып алыңдар.

Сергіту сәті: №17
• Ой қозғау №18
• Есеп, сөз есеп дегеніміз не?

Топтастыру: слайд №19
Сөз есепті шешу слайд №20
• Әрі қарай үлкен жайылынға шығамыз. Жолда бізге бұғы кездеседі, ол бізге Аяз атаның барар жолда сандар жазып кеткен. Соны оқып берейік. слайд №21
- Керемет, балалар, бұл тапсырмамен де мойынсұнбай өттіңдер.
Жарайсыңдар!
• Балалар, қараңдаршы, ана арғы жолда кім тұрғанын. Слайд №22
Жақынырақ келейікші. А, бұл бұғының құлыны екен ғой. Ол да анасы сияқты бізге Аяз атаның үйіне жету үшін көмектескісі келеді. Ал ол үшін балалар ол біздің математикадан ұқыптылығымызды тексергісі келеді. Ол бізге түрлі есептер дайындаған.
Біз бұғылар отбасымен мына сыннан да өттік, енді әрі қарай жол жүреміз. Иә, жол деген қиын, бірақ біз бәрінен де өтіп бара жатырмыз. Жарайсыңдар, балалар!
- Бәріміз саяхатымызды жалғастырайық (23-слайд)
Өзен бізге жол бермей тұр. Егер біз сандарды өсу ретімен және кему ретімен айтып берсек, онда біз арғы жағаға өтетін боламыз.
- Жағанын ар жағында тұрған анды көрдіңдер ме?
- Қалай ойлайсыңдар, ол қайда бара жатыр екен?
Өзенді абайлап өтуіміз керек. Жолбарыстыңаңшылығына бөгет жасамайық, өйткені ол сирек кездесетін аң, олар өте аз қалды, сол себепте де Қызыл кітапқа енгізілген және мемлекеттің қарамағында.
Ал енді есептерді шешейік.
.
(24-слайд). Геометриялық материалмен жұмыс:
Орманға қараңдаршы. Құстардың да барлығы шуылдап Аяз атаның шыршасына барғысы келіп жүр. Аңдар қарда қанша іздер қалдырыпты. Мұннан әр түрлі өрнектерді көруге болады.
- басы бар аяғы жоқ; сәуле
- барлық жақтары кең, бұрыштары түзу; шаршы
- бір бөлігі түзу. Басы мен аяғы бар; кесінді
- Басы жоқ, аяғы жоқ;қарындаштың ізімен, хабарлы сөйлемнің соңында қояды нүкте
- Басы жоқ, аяғы жоқ; прямая
Оң мен сол жақтағы фигуралардың ұқсастығы бар ма?
- Бәріміз саяхатымызды жалғастырайық
.
• Ал енді салыстыру аялдамасы. №25
Әрі қарай барамыз. Қайыңдар мен қарағайлар өастарынан өтеміз. Қалай әдемі! Бұтақтарда құстар отыр, олар қазір ұша алмайды, біз салыстыруды шешкеннен кейін ғана ұшып кете алады
• Балалар, құстарға көмектесейік, олар да шыршаға барғылары келеді.
• Жарайсыңдар, балалар!
Біз кешікпеуіміз керек. Әрі қарай саяхатымызды жалғастырайық.

• Қоянның тапсырмасы:№26. 27

• Өлең түріндегі көңілді есептер: (28, 29, 30)
Тапсырмадан мүдірмей өттік.
• Сергіту сәті №31

• Ауызша есептер №32 – логикалық тапсырмалар: Дана үкі

Аяз Атаның үйіне келдік, енді шыршаны безендіреміз.. №33,34,35
Қонақтарымыз да жиналып қалыпты.
Балалар, Аяз Атаға басқа жерлердің балаларына бару керек. Шығарып салайық. №36

• Сабақ қорытындысы:
Міне, саяхатымыз да аяқталды. Аяз Ата сендерге хат тастап кетіпті. №37
Жол қиын болды
Бірақ мойынсұнбай өттіңдер. Достар,
Сондай дарынды балаларды
Өзімнің орманымда кезіктірдім!!!

• Қандай мақсатпен сендер саяхатқа шықтыңдар?
• Саяхат кезінде жақсы білімдеріңді көрсеттіңдер.
• Жарайсыңдар, сабаққа рахмет! №38

• №39 Аяз атаның сендерге сыйлық ретінде бағалары:

Слайд №40 Үйге тапсырма:
-өзіндік жұмысына дайындалып келу

Рефлексия
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.