Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. Момбекова Римма Жандарбекқызы
Шымкент қаласы №77 А.Асқаров
атындағы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: 4-ті қосу кестесі.
Сабақтың мақсаты: 1) 4-ті қосу кестесімен топтастыру. Есептер жайлы білімдерін кеңейте түсу.
2) Ауызша есептеу арқылы ойлау қабілеттерін белсенділігін арттыру.
3) Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге баулу. Еңбексүйгіштікке, табиғатты қорғауға баулу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, салыстыру, сұрақ-жауап, талдау.
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, алма гүлдің суреті, кесте, карточка, тест сұрақтары.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту.
а) Психологиялық дайындық жасау..
Есептеуге жуйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсен басынан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
Дегендей қадір бізде қай
сабақ болды?
- Математика сабағы
- Математика сабағына дайын болу үшін біз не айтушы едік?
- Есептеуді білмейтін адам,
Түк білмейтін адам, деп айтамыз. Яғни сабаққа бар зейінімізді сабаққа аударамыз. Сонымен қатар бүгінгі сабақтың ашық сабақ екендігін, бізге қонақтар келіп отырғанын ескертемін.
«Келгенше қонақ ұялады»,- демекші біз ұятқа қалмауға тырысамыз.
Бүгінгі сабағымыз жарыс сабағы болады. Сондықтан 3 топ болып бөлініп, жарысамыз.
1- топ Алғырлар тобы.
Білімдіге дүние жарық,
Білімсіздің күні кәріп.

2-топ Тапқырлар.
Ақыл арбайды,
Білім тозбайды.

3-топ Білгілер.
Оқу білім бұлағы,
Білім өмір шырағы.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
№1. Шығармашылық жұмыс. Тақтамен жұмыс.
Әйнекшеге >,<,= таңтаңбалар жаз.

6-4  4+2 9-2  4+3 3+5  4+2
5+3 4 -3 8-3  9-6 9 - 6  9 - 4

Партадағы оқушылармен «көршісін ата» ойынын ойнаймыз.

№2 тапсырма «Кім көп біледі». Алдымда гүлдің жапырақтары бар, соның артындағы сұраққа дұрыс жауап берсек әдемі гүл жасаймыз.
1. Санды немен белгілейміз?
2. Қосудың компаненттерін ата.
3. Азайтудың компаненттерін ата.
4. Заттарды біріктіргенде, қандай амал қолданамыз?
5. Заттарды бөліп алғанда қандай амал қолданамыз?
6. Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
7. Гауһарда 6 сәбіз.
Домада 3 сәбіз.
Барлығын қосқанда
Сәбіз болады неше? ( 9 сәбіз )
8. 9 сәбіздің екеуін
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолында қалады? ( 7 сәбіз )

ІІІ. Жаңа сабақ.
а) Ой қозғау « Сөзжұмбақ шешу » Сөзжұмбақты дұрыс шешкенде, ерекше торкөзден бүгінгі сабағымыздың тақырыбын оқып аламыз.
1. 2 мен 2- нің қосындысы неге тең?
2. Сандарды және амал таңбаларын пайдаланып орнындағы жазу қалай аталады? Өрнек
3. Аптаның 3- ші күні қалай аталады?
4. 6 мен 2- нің айырмасы неге тең?






- Ерекше торкөзден қандай сөз келді?
- Төрт. Яғни, бүгін 4- ті қосу кестесімен таныс боламыз.

ә) Мағынаны ашу.
№ 1 Кітаппен жұмыс. Тақтамен жұмыс.
Оқулықты оқып беру.
0+4=4 2+4=6 4+4=6
1+4=5 3+4=7 5+4=6

№ 2. Тақтамен жұмыс. Қосу кестесін құр.


4 5 6

+ 4

№ 3. Дәптермен жұмыс.

Азайтушы 4 болатын айырмаларды жазу.

№ 4. « Кім зерек » ойынын ойнау.
Әр топтан бір бала келіп, геометриялық фигураның ішінен 2 фигураны табу.

№ 5. Сергіту сәті.

№ 6. « Кім тапқыр » ойынын ойнау.
Өрнектің мәнін табамыз.








№ 7. Шығармашылық жұмыс.

1 топ 2 топ 3 топ
5 теңсіз 5 теңдік 5 теңсіздік
3 < 4 5 = 5 7 < 6
5 < 4 7 = 7 9 < 10

№ 8 « Ойлан, тап » ойынын ойнау. Өрнектің мәніне .......... себеттерге
саңырауқұлақтарыды салу.

№ 9 Тест тапсырмаларын орындау. Әйнекше өрнектерің мәнін жазу.

9 + 0= 9 – 3= 7 – 3=
4 + 4= 6 - = 10 - =
8 - = 10 – 1= 9 + 1=

Қорыту: - Балалар сабақ ұнады ма? Ендеше сабаққа қатысқан топтардың барлығы үшін
« сөзді тап » ойынын ойнаймыз. Дұрыс орындасаңдар,








4 5 6 5 3 1 2 7


Үйге тапсырма: 3 , 5 мысал.
Бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.