.
.
Күні: 31.10.2014жыл Атадан қалған асыл мұра. Төрт түлік
Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 3188 | Размер: | Автор: Нартай4540Сабақтың тақырыбы: Атадан қалған асыл мұра. Төрт түлік
Мақсаты: 1. Оқушылардың «Атадан қалған асыл мұра» бөлімінен алған білімдерін бекіту. Оқушылардың төрт түлік туралы түсініктерін кеңейтіп, әр малдың ерекшеліктері, пайдасы туралы білімдерін тексеру, ізденушілік қызығушылықтарын арттыра отырып, төрт түлік малға байланысты мақал - мәтелдер, әңгімелер, тақпақтар айтқызып, білімдерін толықтыру.
2. Оқушылардың сөйлеу шеберліктерін, ой - өрістерін дамыту, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.
3. Төрт түлік малды қастерлей білуге тәрбиелеу.
Түрі: Қайталау сабағы (сайыс түрінде)
Әдісі: Сұрақ - жауап, ізденушілік, ребус, сөзжұмбақ шешу.
Көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты суреттер.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру: - Балалар, бүгінгі қайталау сабағымыздың тақырыбы: төрт түлік мал. Қазір төрт топқа бөлініп, әр түрлі жұмыстар жасаймыз.
2. Ой шақыру әдісі: а) Төрт түлікке нелер жатады?
ә) Олардың төлдерін атаңдар.
І топ – Түйелер
ІІ топ – Жылқылар
ІІІ топ – Сиырлар
ІV топ – Қойлар
б) Бүгінгі жарысқа төрелік ететін әділқазы алқаларымен таныстыру.
в) Бүгінгі сабақ 8-кезеңнен тұрады.
1-кезең таныстыру. Әр топ өздерін таныстырып өтсе.
2-кезең. Сұрақ – жауап.
1. Түйелер тобы:
1. Құс есек қай ертегінің кейіпкері?
2. Түйенің сүті қалай аталады?
3. «Арыстан аға! Есектің миын жемес бұрын өзің көлге барып, шомылып кел, дейді. – Әйтпесе ем қонбайды.» Бұл үзінді қай ертегіден алынған?
4. Түйе атасы?
2. Жылқылар тобы:
1. Аңыз дегеніміз не?
2. Жылқының сүті қалай аталады?
3. «Атажан, үш сомда, қозыда, тоқтыда сенікі болсын, маған бір қой бер, - депті». Бұл үзінді қай аңыздан алынған?
4. Жылқы атасы?
3. Сиырлар тобы:
1. Қандай аңыздарды білесіңдер?
2. «Ұрлық түбі – қорлық» мақалы қай ертегіге байланысты айтылған?
3. Сиырдың төлін ата
4. Сиыр атасы
4. Қойлар тобы:
1. Қойдың төлін ата
2. Қандай билерді танисыңдар?
3. Өтірік өлең дегеніміз не?
4. Қой атасы?
3-кезең. Берілген суреттерді нақышына келтіріп бояу.
4-кезең. Жұмбақтар шешу. Қарсылас топтарға жұмбақтар жасыру.
3. Сергіту сәті. Би билеу.
5- кезең. Ребус шешу.
Жауаптары:
1-топ. Түйелер. Алып түйе
2-топ. Жылқылар. Жүйрік ат
3-топ. Сиырлар. Сүтті сиыр
4- топ. Қойлар. Семіз қой
6-кезең. Мақал-мәтел жарысы.
4. Қорытынды бөлім.
7-кезең. Сөзжұмбақ шешу.
Сұрақтары:
1. «Бай болсаң, халқыңа пйдаң тисін...» - қай бидің сөзі?
2. Ұзын мұртты сарылар,
Қойынында наны бар. Ол не?
3. «Маң-маң басқан, маң басқан,
Шудаларын шаң басқан». Ол не?
4. Сиырдың төлі?
5. Шешендік сөздерді кімдер айтқан?
6. «Ұр, тоқпақ», «Сақина», «Аңқау арыстан» бұлар - ...
7. Жүк артып инелікке ерте көштім,
Шүйкелеп сары майдан арқан естім.
Мұртына шегірткенің ат арқандап,
Дегенде өлдім талдым әрең шештім- бұл қандай өлең?
Ә Й Т Е К Е
Б И Д А Й
Т Ү Й Е
Б Ұ З А У
Б И Л Е Р
Е Р Т Е Г І
Ө Т І Р І К
8-кезең. Түліктердің пайдасы. Кестені толтыру
Түйе жүнінен істелетін бұйымдар Түйе сүтінен әзірленетін тағамдар Түйе терісінен істелетін бұйымдар
Жылқы жүнінен істелетін бұйымдар Жылқы сүтінен әзірленетін тағамдар Жылқы терісінен істелетін бұйымдар
Сиыр жүнінен істелетін бұйымдар Сиыр сүтінен әзірленетін тағамдар Сиыр терісінен істелетін бұйымдар
Қой жүнінен істелетін бұйымдар Қой сүтінен әзірленетін тағамдар Қой терісінен істелетін бұйымдар
5. Үйге тапсырма. Бөлімді қайталау.
6. Бағалау. Стикерге байланысты.
Күні: 20. 10 2014 жыл
Тақырыбы: Дауыссыз л мен р
Мақсаты: 1. Оқушылардың л мен р дыбысы бойынша алған білімдерін жинақтау.
2. Оқушылардың ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
3. Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздендіру.
Көрнекілігі: үлестірмелер, суреттер.
Түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен амандасу.
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
2. Үй тапсырмасын тексеру: 121- жаттығу
3. Мақсат қою кезеңі: Бүгінгі сабақтың тақырыбымен таныстырып, мақсатын хабарлау.
4. Жаңа сабақ. Күн ретін жазу.
Көркем жазу: Гг Гг Гг Гүл
Үнді дауыссыздар л, м, н, ң, р, й (у).
Оқулықпен жұмыс.
124- жаттығу. Сөздерді көшіріп жазу. Мағынасын түсіндір.
Іле, ілгіш, ілгек, ідгері, ілесу, ылди, ылғал, ырыс, ірімшік, ірі, ылғи.
119, 121-жаттығулардағы сөздермен салыстырып. Жазылу өзгешеліктерін есте ұста.
125-жаттығу. Суреттегі сөздердің ішінен бір әріпін өзгерту арқылы л әріопінен басталатын сөздер жаса.
Бақ – лақ, бас – лас, жайық – лайық, тайым – лайым, кезде – лезде, жағыл – лағыл, жақтыру – лақтыру, тай – лай.
127- жаттығу. Сөздерге дыбыстық талдау жаса.
Ырыс – 4 әріп, 4 дыбыс
ы (2) – дауысты, жуан
р – дауыссыз, үнді
с – дауыссыз, қатаң
Іле – 3 әріп, 3 дыбыс
і – дауысты, жіңішке
л – дауыссыз, үнді
е – дауысты, жіңішке
Ірге – 4 әріп, 4 дыбыс
і - дауысты, жіңішке
р – дауыссыз, үнді
г – дауыссыз, ұяң
е – дауысты, жіңішке
Раушан – 6 әріп, 6 дыбыс
р – дауыссыз, үнді
а - дауысты, жуан
у - дауыссыз, үнді
ш – дауыссыз, қатаң
а - дауысты, жуан
н - дауыссыз, үнді
Лашын – 5 әріп, 5 дыбыс
л – дауыссыз, үнді
а - дауысты, жуан
ш – дауыссыз, қатаң
ы – дауысты, жуан
н - дауыссыз, үнді
5. Бекіту. Суретпен жұмыс.
128- жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрау.
6. Бағалау. Оқушылардың сабаққа қатысуларына, қойылған сұрақтарға жауап берулеріне байланысты тиісті бағалармен бағалау.
7. Үйге тапсырма. 126 – жаттығу.
Ілгері, ілесу, ылди, ылғал сөздерін қатыстырып сөйлем құрау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.