Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ауызша қосу және азайту тәсілдері. (Екінші кезең)  Теңдеуді шешу. /Математика 2-сынып/ -

Ауызша қосу және азайту тәсілдері. (Екінші кезең) Теңдеуді шешу. /Математика 2-сынып/

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 3760 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Ауызша қосу және азайту тәсілдері.
(Екінші кезең)
Теңдеуді шешу.
/Математика 2-сынып/

Оралбекова Ардақ Турсынқызы
К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Мақсаты:
Білімділік: Теңдікті жазу, теңдеу шеше білуге үйрету.
Дамытушылық: Ой-өрісін есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, ізденушілік, өзіндік.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Ауызша қосу және азайту тәсілдері. (Екінші кезең) Теңдеуді шешу.
ІІІ. Жаңа сабақ. а/ Оқулықпен, дәптермен жұмыс.
№ 1.
а) Теңдікті жазу. ә)сынап көру тәсілімен теңдеуді шеш: х+2=29
3 + 2 = 5 х=29-2
(3+2)-2=5-2 х=27
3 = 3 27+2=29
29=29
№ 2.
а) Таразының сол жақ табағында ұн бар, ол х кг. Оның қасында 2кг гир тасы бар. Таразының оң жақ табағында 2кг,2кг,1кг-дық гир тастары бар. Олардың қосындысы 5кг. Онда осыны пайдаланып теңдеуді өзіміз құрап көрейік
х+2=5

ә) х кг ұнның қасындағы 2кг гир тасын алып тастағанда, 2кг,2кг,1кг-дық гир тастары бар оң жақ табақ басып кетті. Таразы басы тең болмады. Оң жақ табақтан да 2кг гир тасын алып едік, таразы басы теңелді. Ендеше ұнның салмағы 3 кг екен.
х+2=5
Ендеше, х=5-2
Бұдан, х=3
Тексеру: 3+2=5
5=5
Қортынды: Теңдеуді шешу үшін, оның екі бөлігінен де 2-ні азайттық.
Б) Сергіту сәті.

ІV.Білімдерін тексеру.
№ 3. Шешімдері бірдей теңдеулерді тап.
х+7=14 16-х=9 25-x=20 х+24=25 х+6=11 15-х=14
х=14-7 х=16-9 х=25-20 х=25-24 х=11-6 х=15-14
х=7 х=7 х=5 х=1 х=5 х=1
7+7=14 16-7=9 25-5=20 25-1=24 5+6=11 15-1=14
14=14 9=9 20=20 24=24 11=11 14=14

№4.
Акварель-60 теңге Акварель-60 теңге
Бояу қарындаш-?,30 теңге арзан ? , теңге Бояу қарындаш-?,30 теңге арзан
Шешуі: 60+(60-30)=90 теңге Шешуі: 60-30=30 теңге
Жауабы: Екеуі 90 теңге тұрады. Жауабы: Бояу қарындаш 30 теңге тұрады

№ 6. Мәндері сәйкесінше 11-ге және 17-ге тең болатындай бір таңбалы екі санның қосындыларын жаз. Қосындының мәні мен қосылғыштың айырмасын жаз. Олардың мәндерін тап.
9+2=11 9+8=17
11-2=9 17-8=9
11-9=2 17-9=8

Логикалық тапсырма: Балапанға көмектес:(7-4)-2=1 (7+4)-10 = 1

V. Қорытынды: 1. Үйге тапсырма: 113 беттегі № 5,7. 2. Бағалау.

№ 66-2. Күні:
Тақырыбы: Теңдеуді шешу.
Мақсаты:
Білімділік: Теңдікті жазу, теңдеу шеше білуге, құрылымы күрделі өрнекті жазып, мәнін таба білуге үйрету.
Дамытушылық: Ой-өрісін есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Алғырлыққа, ауызша жылдам есептеуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер бойынша
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 5, 7. 113-бет
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Құрылымы күрделі өрнектер.
ІV. Жаңа сабақ. Оқулық бойынша жұмыс.
№ 1. 6-2 =4 2+4= 6 4+2=6
ә/ теңдеуді жазу.
х – 40 = 9
х = 40 + 9
х = 49
49 – 40 =9
9 =9 тура санды теңдік.

V. Білімдерін тексеру.
№3
а) Сатылды-30кг
Қалды-?, 7кг артық болды-?
Шешуі: 30+(30+7)=67 кг
Жауабы: Дүкенде 67 кг көкөніс болды.

ә) Сатылды-30кг
Қалды-7кг артық болды-?
Шешуі: 30+7=37 кг
Жауабы: Дүкенде 37 кг картоп болды.

б) Қағаз ойыншық-25
Мата ойыншық-?, 10 кем болды-?
Шешуі: 25+(25-10)=40
Жауабы: «Қолөнер» үйірмесі барлығы 40 ойыншық жасады.

№ 4 38 + / 40 + 20 / = 98
а+(30+10), мұндағы а=56. 56 + (30 + 10) = 96
45 + (20+а), мұндағы а=30. 45 + (20+30) =95

Сергіту сәті.

№ 5
6 + 6=12 12 – 6=6 9 + 9 = 18 18 – 9 = 9
7+ 5=12 12 – 5=7
8 + 4=12 12 – 4=8
9 + 3=12 12 – 3=9
№7. 8+8=16 16-8=8 38+8=46 46-8=38
18+8=26 26-8=18 48+8=56 56-8=48
28+8=36 36-8=28 58+8=66 66-8=58

Логикалық тапсырма. Жұмбақты шешу:
Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы тұр бойында. /сызғыш/

VІ. Қорытынды:
1. Үйге тапсырма: 115-бет № 6. 2. Бағалау
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.