Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Әріпті өрнектерді салыстыру  (есептемей салыстыру) -

Әріпті өрнектерді салыстыру (есептемей салыстыру)

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1692 | Размер: | Автор: Нартай4540
. № 211 А. Байтұрсынов атындағы орта мектеп

Математика
1 сынып

Әріпті өрнектерді салыстыру
(есептемей салыстыру)

өткізген Еспенбетова Зағира

Қызылорда
Тақырыбы: Әріпті өрнектерді салыстыру
(есептемей салыстыру)
Мақсаты:
-білімділік:әріпті өрнектер туралы түсінігін кеңейте түсу,әріпті өрнектерді есептемей салыстыруға үйрету, «артады», «кемиді» ұғымдарын енгізу;
-дамытушылық:қосу,азайту амалдарының компоненттерін талдай білу машығын арттыру,10 көлеміндегі кестелік қосу,азайтуға қатысты төрттік мысал құрастыру дағдысын жетілдіру;
-тәрбиелік:көркем жазуға баулу,қалыптан тыс ойлауға үйрету,табиғатты сүюге,аялай білуге тәрбиелеу.
Қолданылған құрал-жабдықтар:интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Көркем жазу 2 2 2 2 2 2 2
III.Ой ширату
а) 3+2 2+3 6-5 10-8 4+5 8-6 1+8 9-7 6+4 3+7 10-8
8-2 а+7=8 8-а=2 3+а=9 +1+3=6 7++1=8
ә)3-ті 5-ке арттыр, 8-ді 2-ге кеміт, 6-ны 3-ке кеміт, 6-ны 3-ке арттыр.
IV.-Сүйінші деген не? Сүйінші қай кезде сұралады? Олай болса тақтаға қарайық..


-Құстар бізден сүйінші сұрай келіпті.Олардың бізге ала келген тапсырмалары бар екен.Орындаймыз ба? =
А)- «Көктем» сөзі мен 2+4=6 өрнегінің арасында қандай байланыс бар? 2 дауысты+4 дауыссыз=6 дыбыс(әріп)
-Қосудағы сандар қалай аталады? 2 қосылғыш ,4 қосылғыш,
6 қосындының мәні.
В)Берілген сөздердің көктемге қатысы туралы сұралады.

Дауысты,дауыссыз дыбыстарға қатысты өрнектер құралып,мәні табылады.
Найзағай 8-3=5 азайғыш ,азайтқыш, айырманың мәні аталады.
Сиыр а+с 2+2, Ұя а-с 2-1, Нөсер а-в 5-2.
V.Оқулықпен жұмыс
1-мысал
Қосылғыш 3 3 3 3 3 3 3
Қосылғыш 1 2 3 4 5 6 7
Қосындының мәні 4 5 6 7 8 9 10

«Қосылғыштардың бірін арттырғанда қосындының мәні де артады»деген қорытынды жасалады.

Азайғыш 9 9 9 9 9 9 9
Азайтқыш 1 2 3 4 5 6 7
Айырманың мәні 8 7 6 5 4 3 2

«Азайтқыш артса айырманың мәні кемиді» деген қорытынды жасалады.

Азайғыш 4 5 6 7 8 9 10
Азайтқыш 2 2 2 2 2 2 2
Айырманың мәні 2 3 4 5 6 7 8

«Азайғыш артса айырманың мәні де артады» деген қорытынды жасалады.
VI.Жаңа тақырыпты түсіндіру
3+4 >4+2 бұл санды өрнектер
3+а > а+2 әріпті өрнектің мәні белгісіз болса да белгілі қосылғышқа қарап салыстырамыз 3>2, демек, 3+а артық
7-3 < 7-2
d-2 > d-3 себебі азайтқыш артса, айырманың мәні кемиді
VII.Бекіту
2-мысал

а < а+3 с+3 = 3+с с+1 < с+2
b < b-3 5- c < 10-c a-1 > a-2

7.Ертеде әріптер мен сандар араз болыпты.Олар үнемі айтысып жүреді екен. «Біз болмасақ санау ,қосу, азайту болмас еді»,-деп мақтанады сандар.Ал әріптер болса: «Біз болмасақ жазу,оқу болмас еді»-деп таласады.
Бір күні 3 саны мен З әрпі бірін –бірі көріп таң қалады.Қалай ойлайсыңдар?Олар неге таң қалды? (Олар бір-біріне ұқсайды)
Сол күннен бастап олар дос болып кетеді.Содан соң басқалары да достасады.Бәрі бірігіп «төрттік мысал» деген ойынды ойлап тауыпты.
8. Ендеше біз де сол ойынды ойнайық


-Сағат сөзінде 2 дауысты, 3 дауыссыз –барлығы 5 дыбыс.
«Қосылғыштардың орнын ауыстырғанмен қосындының мәні өзгермейді.Қосуды азайтумен тексереді» деген ережелер пысықталады.



Жолбарыстың баласын шөнжік деп атайды.Біліп жүріңдер.

Шөнжік 2+4 4+2 6-2 6-4 Бұлт 1+3 3+1 4-1 4-3 Өрмекші 3+4 4+3 7-3 7-4

9.Өзіндік жұмыс(4-мысал 90-сабақ)



10.Көгершіннің тапсырмасы

«Мен осы үйлердің шатырында тұрамын.Үйдің тұрғындары кілттерін шатастырып алыпты.Көмектесейік»



-Мәні бірдей өрнектерді сызық арқылы қос


11.Көгершін ризашылығын білдіреді



12.Электрондық оқулық тапсырмалары орындалады
№ 4 № 3 № 6
13.Қорытындылау

14.Бағалау,мадақтау

15.Үйге тапсырма беріледі,кері есеп құрастыру тәсілі түсіндіріледі
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.