Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері. -

Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 7471 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Сабақтың тақырыбы:
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға сөйлемнің дара және күрделі мүшелері жайлы түсінік беру. Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы
Мақсаты: Оқушыларды жаңа сабақпен таныстыру оқушылардың сөздік қорланын молайту ой-ойыстарын дамыту шығармашылықпен жұмыс істеулеріне ықпал ету қызығушылықтарын айту әдемі толық сөйлеуге баулу оқушыларды инабаттылыққа адамгершілікке тәрбелеу
Әдісі : түсіндіру сұрақ жауап
Түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі :суреттер
Ұйымдастыру бөлімі: Балалармен амандасып көңіл-күйлерін көтеріп назарларын сабаққа аудару
Өткенді пысықтау: Суреттерге қарап сұраулы лепті хабарлы сөйлемдерге сөйлемдер кұру
Жаңа сабақ: психалогиялық дайындық тосынсый дидактикалық ойын
Әдемі оралған қорапшаны көрсету балалар бізге алыстан бір кісіден мындай сыйлық келіпті ол кім екен бізге не жіберді екен
Балаларды сөйлетіп ойларын тыңдап болған соң қорапшаны ашып ішінен хат алды
Бізге хат жіберген білім ханшасы екен сендерге оның хатын оқып берейін балалар сендердің мейірімді жақсы екендеріңді біліп сондай қуанып жүрмін егер менің және оқулықта берілген тапсырмаларын орындасаңдар өздерің жіберген сыйлығымды алуларыңа болады
Білім ханшасының сыйлығын алғыларың келеме ендеше оқулықтағы және ханшаның берген тапсырмаларын орындауға кірісейік
Оқулықтағы тапсырманы орындамас бұрын білім ханшасы мындай сурет пен сөйлем дер беріп жіберіпті осы суреттерге қарап сөйлем қүраңыздар әріменқарай енді ханшаның екінші тапсырмасын орындайық бұл сөйлемдер сөйлемдердің сөздерімен дұрыс байланысқан ба
Көлік тұр тұрақ жақын мейрам жаңа жыл аққала балалар жаса оқы сабақ арман
Олайболса осы сөздерді бір-бірімен байланыстыратынын айтып көрейік жарайсыңдар оқулықпен жұмыс балалар енді оқулықтың 76 бетін ашамыз
207- жаттығудың берілген тапсырмасын оқимыз екі бағанды оқып салыстыр сөйлем болу үшін сөздер қандай өзгнріске ұшырайды
Біз ауылда тұрамыз балалар қалаға барады киімді кірлетпей ки
Білім ханшасының тағы тапсырмаларын орындайық 208 жаттығу сөйлемдегі сөздің байланысын анықта қоңырау соғылды оқушылар сынаққа кірді
209 - жаттығу Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем қурап, сөйлемдегі сөздердің байланысын тап.
Өрісте
Мал өрісте. Олар өрісте жайылды. Өрісте малдар оңалып, бойларын жазады.
Сергіту сәті
210 – жаттығу Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланыспағанын дәлелде
Сиыр өрістен келді. Нұрбол сиырды қораға кіргізді. Апам сиыр сауды
211- жаттығу Қыстап қалатын құстар туралы әңгіме құру
Дәптермен жұмыс: Жазу кезінде түзеу отыруды, қаламды дұрыс ұстауды түсіндіру тапсырманы әдемі ұқыпты таза орындауларын қадагалау.

Қорытынды : Суреттермен сөздерден карточкалар арқылы сөздердің дұрыс байланыстарын сызба арқылы көрсету
Үйге тапсырма : 211- жаттығу 77 бет. Білім ханшасынын
тапсырмаларын орындап болдық енді сыйлығын көрейік
Қораптан алып дәптермен қалам сыйлау
Бар әдемі қаламым
Соны қолға аламын
Жазуды да жазамын
Суретті де саламын дей бүгінгі қазақ тілі сабагы аяақталды

2. Сөйлем мүшелері туралы алған білімдерін тиянақтау, дамыту.
3. Елімізді, жерімізді, туған тілімізді құрметтеуге тәрбиелеу.
Дәстүрлі, жаңа сабақ
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
-Қазір қазақ тілі сабағы. Балалар, біз қандай мерекені тойлағалы жатырмыз?
-Туған еліміз-Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік мерекесін тойлағалы жатырмыз.
-Тәуелсіздігімізді қашан алдық?
-1991 жылы 16 желтоқсанда алдық.
-Дұрыс, балалар. Біз жылдар, ғасырлар бойы ата-бабамыз аңсаған тәуелсіздігімізді осыдан 22 жыл бұрын алдық. Ол үшін біздің қаншама аталарымыз, апа-ағаларымыз қан төкті. Олар бізге нені мұраға қалдырды?
-
Ендеше, ата-бабаларымыздың бізге нені мұра қылып қалдырғанын бүгін сабақта тапсырмаларды орындай отырып білейік.
Алдымен бізге не қалдырғанын білу үшін үй тапсырмасын қайталайық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
-Үйге не берілді? Өткен сабақта қандай тақырып өттік?
-Сөйлем мүшелері. Сызба бойынша сөйлем құрау.
(Жазып келген сөйлемдерін оқыту. Бір баланың жазған сөйлемін алу, сөйлем мүшелеріне талдау. Сол сөйлем арқылы жаңа сабақты түсіндіру.)
ІІІ. Жаңа сабақ.
-Көріп отырғанымыздай сөйлем мүшелері дара және күрделі болады екен. Ендеше, бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері». Біз сабақта осы тақырыпқа байланысты әртүрлі тапсырмаларды орындаймыз. Ереже шығарып, сөйлем мүшелеріне талдаймыз. Қазір дәптерлерімізді алып бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қояйық. Үй тапсырмасын дұрыс орындап келгендіктен бірінші мұраның не екенін байқайық.
-Бұл не?
-Жер. Яғни, 1- мұра-жер.
-Сонымен, балалар, сөйлем мүшелері дара және күрделі болатынын білдік. Енді ереже шығара отырып, 2-мұраны білейік.
-Дара мүше деп-бір сөзден жасалған сөйлем мүшесін айтамыз.
-Күрделі мүше деп- екі не одан да көп сөзден жасалған сөйлем мүшесін айтамыз.
-2 мұра-шаңырақ екен. 3-мұраны білу үшін оқулығымыздағы 36-жаттығуды орындайық.
А) Жаңылтпаш оқу. Ә) Жатқа жазу. Б) Күрделі мүшені табу. В) Қай сөзбен байланысып тұрғанын сызбамен көрсету. 3-мұра, ол-бесік.
ІV. Бекіту.
1. Толағай сөзіне дыбыстық талдау жасау. 4-мұра, ол-ою-өрнек.
2. Келесі мұраның атын білу үшін жұмбақ шешейік.
Дәмді-дәмді тағамдарды жинайды,
Қонақтарды көңілдене сыйлайды. Бұл не? Ол- дастархан. 5-мұра –дастархан.
3. Оқулықпен жұмыс.
37-жаттығу.
А) Мәнерлеп оқып шығу.
Ә) Көшіріп жазу.
Б) Сөйлем мүшелеріне талдау.
В) Күрделі мүшелердің қай сөз табынан жасалғанын айту. 6-мұра-қыран құс.
4. Келесі 7-мұра-ұлттық ойындар. Сергіту сәті.
Қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесіңдер? «Орамал тастамақ», «Қыз қуу»,
«Көкпар», «Ақсүйек», «Жамбы ату», «Теңге тастау», «Аударыспақ», т.б.
5. Ребус шешу.
Талабы жоқ бала білімнен құр қалады.
А) Көшіріп жазу.
Ә) Күрделі мүшені табу.
Б) Қай сөйлем мүшесі екенін табу. Келесі мұра-ат.
6. Дара және күрделі мүшелерді бағанға бөліп жазу.
40-жаттығу.
V. Қорытынды.
А) Сұраққа жауап беру. Шыққан сурет бойынша әңгіме құрау.
Ә) Ауызша тапсырма.
38-жаттығу.
Мәтіннен күрделі мүшені табу.
Неліктен күрделі мүше болып тұрғанын дәлелдеу.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.