Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. «Шамалған бекеті жаңа қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Өмірзіқ Ұлдай Сәрсенбай қызы

Сабақтың тақырыбы: «Сезім мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Адамның сезім мүшелері туралы түсініктерін кеңейту, көз, құлақ, мұрын, тіл, тері сезім мүшелері олардың маңызы, атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық:
Оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ағзасы туралы білім-білік дағдыларын кеңейту.
б) тәрбиелік:
Сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік бере отырып, сезім мүшелерін сыртқы қауіптерден қорғауға тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, топтау, кесте толтыру, сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, тест тапсырмасы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Психолологиялық дайындық
Қане, түзу тұрайық, Тік ұстап бойыңды.
Кесіндіні құрайық. Жоғары соз қолыңды.
Сәуле болып созылып, Соз қолыңды тағы да,
Нүкте болып қалайық. Жеткіз айға-ғаламға!
4. Мақсат қою:
Қазақ тілі пәнімен байланыс:
Көз көрген, құлақ түрген, мұрын сезген, тіл иірген, тері тітіркенген – деген сөз тіркесерін пайдалана отырып, олардың ішінен зат есімдерді табу.
Не? – көз не?- құлақ не? – мұрын не? – тіл не? – тері



5. Жаңа сабақ:
1.Суретпен жұмыс:
*Суреттерді қарай отырып, жүйке жүйесінің орталығын табу.
*Жүйке жүйке жүйесінің жұмыс істеу реттілігін анықтау.

2.Адамның сезім мүшелері туралы түсінік беру.
Оқулықпен жұмыс:

3.Бірінші сезім мүшеміз – к ө з.



Екінші сезім мүшесі – қ ұ л а қ

Тепе – теңдікті ұстаймыз Дыбысты естиміз

Үшінші сезім мүшеміз – м ұ р ы н
Мысалы: раушан гүлінің иісін, түрлі тағамдардың иісін иіскей отырып әр түрлі иісті ажыратады.

Төртінші сезім мүшеміз – т і л
Дәмді ажыратады
Т і л
Қорғаныш қызметін атқарады

Бесінші сезім үшеміз – т е р і
*Қауіп – қатерді, зақымдануды, сипап сезуді, ауырғанды сезіне алады.
Түрлі мысалдар келтіре отырып, жүйке тамырларының миға жеткізуі арқылы, терінің атқаратын қызметін аңғарту.

6. Жаңа сабақты жан – жақты тиянақтау:
Семантикалық карта толтыру.

Сезім мүшелері Дәмді Сипап
сезуді Иісті Тепе -теңдікті Көруді
Құлақ +
Көз +
Тері +
Мұрын +
Тіл +


7. Сабақты қортындылау, бағалау:

8. Үйге тапсырма беру: Сезім мүшелерін оқып танысу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.