Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Үш таңбалы санды жазбаша көбейту тәсілдері -

Үш таңбалы санды жазбаша көбейту тәсілдері

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2155 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Ақмола облысы Степногорск қаласы
Бестөбе кенті №1 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Канафина Ақбота Бахытовна

«Бастауыш сыныпта АКТ пайдаланған ең таңдаулы математика сабақтар» атты қалалық конкурс сабағы

Тақырыбы: Үш таңбалы санды жазбаша көбейту тәсілдері

Пән: математика
Сынып: 4 «Б»

2013-2014 оқу жылы
Тақырыбы: Үш таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілдері
Сабақтың мақсаты:
1. Үш таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілін үйрету, өрнектер құрастыру, мәнін табу, есептер шығарту, білімдерін тиянақтау, бекіту.
2. Ауызша, жазбаша есептеу қабілетін, логикалық ойлауын дамыту.
3. Пәнге қызығушылығын арттыру, ұқыпты, ретті жазу дағдысын қалыптастыру.
Көрнекілігі:
• ИНТЕРАКТИВТІ тақта
• Ноутбуктар, арнайы тесттер бағдарламасымен
• Қағаз бетіндегі тесттер
• Слайдтар
• Таблица кестесін тексеруге арналған карточкалар
• Оқулық
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті ескертулер
1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Психологиялық дайындық. Математика сабағы.
- Оқушылардың зейінің сабаққа аудару.
Сабақты мен мынандай сөзден бастайын
(Слайд 2)
«Егер адам бір күн ішінде еш білім алмаса,
онда оның күні босқа өткені...»
Өз-өздеріңізге мақсат қойып, бүгінгі сабағымыз бос өтпегенің қадағалайық



Оқушылар өздерінің білім шыңдарын тандайды

Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Барша жанды құрметтеп,
Бас иеміз біз.

3.Қызығушылығын ояту

Жүректен-жүрекке.

Топтарға бөлу. -Балалар, қар еріп, күн жылынатын кез қай мезгіл?
- Көктемнің алғаш гүлдері қалай аталады?

-Дұрыс, сол гүлдерді игі тілектермен, жүректен-жүрекке бір-бірімізге сыйлайық.

-Балалар, қолымыздағы гүлдердің түрлеріне қарай өз үйлерімізді тауып, отырайық. -көктем.

-бәйшешек, қызғалдақ, сарғалдақ.
Оқушылар әр гүлді бір-біріне сыйға тарту етіп, бүгінгі сабаққа деген тілектерін айтып орындарына жайғасты.
Бәйшешек гүлдері бар оқушылар І топқа, сарғалдақ гүлдері бар оқушылар ІІ топқа, қызғалдақ гүлдері бар оқушылар ІІІ топқа бөлінді.

4. Өткен тақырыпты пысықтау

5.«Ия - Жоқ» математикалық диктант

6.Жаңа материалмен танысу

7.Топтық тапсырмалар

8.Өткен материалмен жұмыс

Көршілерге бару.

10.Сергіту сәті

11. «Кім жылдам?»

12.Логикалық тапсырма.

13. Рефлексия

14.Өткен материалды қорыту

15. «Білемін. Білдім. Білгім келеді»

16.Үйге тапсырма. - өткен математика сабағында қандай тапсырма берілді?

-6300 бен 7-нің бөліндісі 900-ге тең.
-77-нің жетіден бір бөлігі 111-ге тең.
-16 санын 7 есе арттырғанда, 112 саны шығады.
-490-ды 7 есе кеміткенде, 63 саны шығады
-56 мен 7-нің қосындысын 9 есе кемітсе, 5 саны шығады.
-630-ды 270 пен 3-тің бөліндісіне бөлгенде, 7 саны шығады.
-Бүгін біз үш таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілдерімен танысамыз.
Өрнектердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы қандай? Толымсыз көбейтіндінің саны неге байланысты? Үш таңбалы санға көбейткен кезде үшінші толымсыз көбейтіндіні қалай жазады және неліктен?

«Шапшаң ойлан, тез шығар!»
Тез шығарған топтың гүлі бірінші болып ашылады.

Тексеру

-Балалар,
І топ - ноутбукпен жұмыс жасайды.
ІІ топ – қағаз бетіндегі тесттермен жұмыс жасаса,
ІІІ топ – оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.
Әр оқушының үстелінде «бағалау парағы» бар, сол параққа барлық тапсырмаларды бағалап отырады.



Оқулықтағы №4 тапсырманың а) – І топ, ә) – ІІ топ, №5 тапсырманы ІІІ топ орындайды.

-Тексеру

-Балалар, енді әр топтан екі оқушыдан бір-бірімізге қонаққа барамыз. Ал үйде қалған оқушылар қонаққа келген оқушыларға өз есептеріңді түсіндіресіңдер.

№7 тапсырманы қай топ бірінші орындаса сол топ дұрыс жауап үшін өз топтарына сай гүлдерден алады.

-Тексеру (слайд)

Топпен бірге орындалатын тәжірибелік жұмысты балалар тақтаға шығып қорғайды.



- Бұл білімді өмірде қайда қолдануға болады?
- Бүгінгі тақырыпты қалай түсіндіндер?
-Өз-өздерімізді бағалайық.

- Бүгінгі тақырыбымыз қалай аталды?
- Бүгінгі сабақта қандай амалдар орындадық?

- Алдарыңыздағы жолақша қағаздарға бүгінгі сабақта не білдіңдер, не білгілерің келеді?деген жолдарға белгі қойып «бағалау парақтарыңызға» жапсырамыз.

№3. Шығармашылық деңгейге арналған жұмыс: №6 таспамен байлауға арналған бір есеп құрастыру.
-Қайталау сабағы, №6 тапсырма.

Оқушылар берілгендермен келісетінін не келіспейтінін білдіру үшін «+», «-» таңбаларын қойып, қолдарындағы «қызыл» - дұрыс емес, «жасыл» - дұрыс деген карточкаларды көтеріп отырады.

-Өрнектердің бірінші көбейткіштері ұқсас, екінші көбейткіштерінің бірі екі таңбалы, үш таңбалы сандар.

Интерактивті тақтада берілген амалдарды баған түрінде жазып, тез шығару.

І топ: екі-екі оқушыдан ноутбукпен жұмыс жасайды. Арнайы бағдарлама бойынша берілген тесттер орындайды.
Тексеру.
ІІ топ: қағаз бетіндегі тесттерді орындайды
Тест тапсырмалары.
1.Көбейту кезіндегі сандар қалай .аталады?
А) бөлінгіш, бөлгіш, бөліндінің мәні
Б) көбейткіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні
В) көбейткіш, көбейтінді, көбейткіш
2.Тіктөртбұрыштың ауданы неге тең? Ұзындығы 9 см, ені 5 см болса.
А) 35см Б)48см В)45см
3. 235*121өрнегі неге тең?
А)28435 Б)27335 В)28440
4.Бөлуді қай амалмен тексереді?
А) Азайтумен
Б) Көбейтумен
В) Қосумен
Тексеру

ІІІ топ: карточкамен жұмыс жасайды
Тексеру.

Әр топтан бір оқушыдан тақтада жұмыс жасайды.

Әр тапсырманың дұрыстығын слайд арқылы тексеру. Бағалау парағына өздерін бағалау

Көрші топтан келген оқушылар өз үйлерінде үйреніп келген есептерді түсіндіреді.

№7 тапсырманы әр топтағы оқушылар жеке-жеке орындап, топтасып орындайды.

І топ – 1 үшбұрыш пен 1 бесбұрышқа;
ІІ топ – 3 үшбұрышқа;
ІІІ топ – 2 үшбұрыш пен 1 алтыбұрышқа бөлінетіндей етіп, түзу сызық жүргізу.

Оқушылар өздерінің бағалау парағын қорытындылап, жалпы ұпайларын санайды.

Үш таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілдері

Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта не үйренгендерің жолақшаларға белгілеп қойды.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.