Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептер. -

Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептер.

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2199 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Қарағанды облысы
Балқаш қаласы
№2 Абай атындағы лицей
Бастауыш сынып мұғалімі Г.Е.Алибек

Пән: Математика (4- сынып)
Тақырыбы: Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептер.
Мақсаты: 1.Есептерді түрлендіру арқылы оқушылардың білімдерін
тиянақтау. Шамаларға берілген есептерді ұғындырып, шығарту.
2. Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, ой-өрісін дамыту, пәнге
деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
3. Ұқыптылыққа, тазалыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.
Көрнектіліктері: Жаңа технологияларды қолдана отырып, интерактивті
тақтамен жұмыс жасау.
I Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа зейіндерін аудару.
Балалар, біз бүгінгі сабақта шамаларға байланысты есептер шығарамыз, қызықты тапсырмалар орындаймыз. Логикалық есептер шығарамыз.
II Өткенді қайталау.

1км =1000м 1дм =10см 1м2 =10000см2
1м = 10дм 1м 2 =100дм2 1см2 =100мм2
8*8 = 64 9*7 =63 5*5 =25
9*9 =81 8*6 =48 6*7 =42

III Жаңа сабақ.
- Балалар, 200 беттегі №1 есепке қарайық, не берілген?
- Не өзгереді?
- Не тұрақты болып тұр?

Заттың бағасы Заттың саны Заттың құны
400 теңге 2 800 теңге
400 теңге 4 1600 теңге
400 теңге 8 3200 теңге

- Егер заттың саны артса, құны қалай өзгереді?
- Осы кестеге қарап, қандай қорытынды шығаруға болады?
Заттың бағасы тұрақты болғанда саны неше рет артса, құны да сонша рет артады. Заттыңбағасы тұрақты болғанда саны неше рет кемісе, құны сонша рет кемиді.(бірнеше рет қайталату )

№2
Заттың массасы Заттың саны Жалпы массасы
5т 2 10
5т 6 30
5т 3 90

-Ережені бірнеше рет қайталату.

№3 Сөзді есепті оқыту.
-Балалар, ең алдымен мәтінді есте сақтайық.

Сол жақ Оң жақ
8 қатар орындық 6 қатар орындық

24 орындық кем

- Енді бізге не белгілі және нені табу керек:
1) Не белгілі:
- оң жақта 6 қатар
- сол жақта 8 қатар
- оң жақтағы орындық, сол жақтағыдан 24 орындық кем
2) Нені табу керек:
- осы залға барлығы неше орындық қойылған.

Енді есептің шарты мен сұрағын қысқаша жазайық.

Қатар Қатар саны Орындықтар саны
Оң жақ 6 ?24 орындық кем

Сол жақ 8 ? орындық

Залдағы барлық орындықты табу үшін ең алдымен нені табамыз?
-Қай қатар қанша артық және қай қатар қанша кем екенін табамыз
-Әр қатар орындықтар санын табамыз.
-Оң жақтағы орындықтар санын табу.
-Сол жақтағы орындықтар санын табу.

Шешуі:
1) 8-6 = 2 (орындық артық, кем)
2) 24:2= 12 (1 қатардағы орындықтар саны)
3) 12*6=72 (оң жақ қатардағы орындық)
4) 12*8=96 (сол жақ қатардағы орындық)
5) 72+96=168 (барлық орындық)

IV Өздік жұмысы.
I нұсқа №5 есеп
1)24480/12=2040 (I көйлектің бағасы)
2)48960/2040=24 (II көйлектің саны)

II нұсқа №6 есеп
1) 96/8=12 (I ж. массасы)
2) 48/12=4 (II ж. саны)

V Үш қатарды жарыстырып «Сиқырлы шаршы» ойынын ойнату.

25 35 40 35 40 25 40 25 35
55 30 15 30 15 55 15 55 30
20 35 45 35 45 20 45 20 35
VI №7
X+X+X=20217
20217 – (1000+9999) =218

VII Викториналық сұрақтар.
-Егер түнгі сағат 12-де жаңбыр жауса, мұнан соң 72 сағаттан кейін күн ашылып, шуақ түсе ме?
(жоқ, түн мезгілі)

-Қосарланып жегілген үш ат 1 сағаттың ішінде 12км жол жүреді. Осы уақыттың ішінде бір ат қанша жол жүрген? (12км)

- Үш түйеқұс ұщып келе жатты. Аңшы олардың бірін атып алды. Неше түйеқұс қалды?
(түйеқұс ұшпайды)

- Бір топ үйрек ұшып келе жатты. Біреуі алдында, екеуі артында, екеуі алдында, біреуі артында, біреуі екеуінің ортасында. Барлығы қанша үйрек ұшты? (3)

- Төрт қайың қатар өсіп тұр.
Әрбір қайыңда 4-4-тен бұтақ бар.
Әрбір бұтақта 4-4-тен алма бар.
Барлық алма саны қанша? (Қайыңда алма өспейді)

-Мына сандарды алып көріңіз: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. осылардың қосындысы көп пе, көбейтіндісі көп пе? (қосындысы)

VIII Бекіту.
IX Бағалау.
X Үйге тапсырма №4, №9.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.