Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Тік төртбұрыштың қасиеті -

Тік төртбұрыштың қасиеті

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2536 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Тақырыбы: Тік төртбұрыштың қасиеті
Мақсаты: Тік төртбұрыштың қасиетін анықтау; есепті әртүрлі тәсілмен шығару;
қосудың терімділік қасиетін қолдануға өрнектерді және олардың
мәндерін салыстыру барысында машықтандыра түсу.
Дамытушалық; Танымдық қабілеттерін ойнауын, зейінін,есте сақтауын дамыту.
Тәрбиелік:Оқушыларды өзгені тыңдап,өз ойын еркін айтуға баулу, пәнге
қызығушылығын арттыру.
Әдісі: Түсіндірме әдіс,сұрақ-жауап,машықтық жұмыс,көрнекілік.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Өткен сабақты пысықтау топтық тапсырма.
І Уақыт бірліктерін ата; минут,сағат,тәулік,апта,ай,жыл,ғасыр
1тәулік= 24сағ
1сағ =60мин
1жыл =12ай

ІІҰзындық бірліктерін ата; мм,см,дм,м.
1м=100см
1дм=10см
2м=20дм
ІІІтоп
--Қосудың қандай қасиеттері бар?
--Ауыстырымдылық,терімділік, қасиеті бар?
6+5= 11 9+5= 14 12-5= 7
Жаңа сабақ
«Ғылымдар патшалығында»
Әлемді таңқалдырған сарай бар. Онда ақылды әрі білгір математика тұрады. Математика өз сарайына жалқаулар мен түк білместерді кіргізбейді. Ақылды,білімді,зейінділердің өзі сарайдың үш қақпасын өз қабілетімен ашып кіреді. Ал қабілетін дәлелдеген оқушыға сыйы да ерекше болады.
1Алдымен білімімізді кеңейтіп алайық.
№1тапсырманы түсіндіру.
Қорытынды: Тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең болады. 2Математика патшалығына ену үшін алдымен «Тас қақпаны» ашу үшін жұмыс істейміз.
Оның шарты:
Ал,достарым келіңдер
Біріңе-бірің еріңдер
Біліміңді тексеріп
Есеп шығарып көріңдер
№2 Қызыл балық-4
Тағы да қызыл балық-5 ?балық
Жасыл балық-3
Шешуі: 4+(5+3) =12
(4+5)+3 =12
(4+3)+5= 12
Жауабы: 12балықтың суретін қиды.
Егер тапсырма дұрыс орындалса «Тас қақпа» ашылады.
«Күміс қақпаның» тапсырмасы
№4Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып өрнекті құру,мәнін табу.
Ітоп: (30+20)+40 =90 30+(20+40) =90
(40+10)+20 =70 40+(10+20)= 70
ІІтоп: (10+30)+40 =80 10+(30+40)= 80
(40+30)+20= 90 40+(30+20) =90
ІІІтоп: (50+20)+30= 100 50+(20+30) =100
(60+10)+40= 100 60+(10+50) =110
№5
І Бос төркөздерді толтыр
12 3 5
8 6

ІІтоп: қосынды түрінде өрнекте
3+9= 12 5+7= 12
8+3= 12 6+6 =12
ІІІтоп: Сәйкес айырмаларды жаз
12-9= 3 12-7 =5
12-3= 8 12-6 =6
«Алтын қақпаның» тапсырмасы
«Көңілді қадам» ойыны
7+5=осы теңдікті қандай пайдаланып екі таңбалы сандарға қосуға,азайтуға болады?
Ітоп ІІтоп ІІІтоп
7+5= 12 12-5= 7 5+7 =12
17+5= 22 22-5= 17 5+17=12
27+5= 32 32-5= 27 5+27 =32
Қайырымдылық. Балалар кішкентай балапан мына өрнектің шешімін таба алмай тұр,көмектесейік.
(9+3)-2= 10 (5+3)+2= 10
Сематикалық карта
Қасиеттері
Геом-қ
фигуралар Төрт бұрышы бар Бұрыштары тік Төрт қабырғасы бар Қарама-қарсы қабырғалары тең.




+
+
+
+


+
+

«Алтын қақпа» ашылады.
Сарай ішінен «Алтын сандық» шығады.
Тест
1Қосудың қасиеті
а)ауыстырымдылық ә)еселік б)терімділік
2.30бен 50-дің арасындағы толық ондықты көрсет
а)20 б)40 в)60
3.Тік төртбұрышты көрсет
а) б) в)

4.Тік төртбұрыштың қасиеті.
а)қарама-қарсы қабырғалары тең б)үш қабырғасы тең
в)екі қабырғасы тең
5.Ең үлкен екі таңбалы сан.
а)90 б)100 в)99
«Алтын сандық» ашылып,ішінен көгершіндер шығады.
Үйге тапсырма №3.90-бет
Оқушылар білімін есепке алу.


Баспасөз шахтерлер
күні күні

мұғалімдер дәрігерлер Ораза айт Құрбан айт
күні күні

Жаңа жыл 8-наурыз Халықаралық
әйелдер күні

16-желтоқсан 22-наурыз Наурыз
Тәуелсіздік күні мерекесі

30-тамыз Конституция күні 9-мамыр 1-мамыр Бүкілхалықтық ынтымақ
Жеңіс күні күні

Топтастыру әдісі:
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.