Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
« Қыстап қалатын құстар» -

« Қыстап қалатын құстар»

Сабақ жоспары | Предметы | Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 11104 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Тақырыбы: « Қыстап қалатын құстар»
Мұғалімі: Ақмолдина Ғ.Қ.
Сабақтың тақырыбы: Қыстап қалатын құстар
Сабақтың мақсаты:
1.Тәрбиелік: Табиғатты қорғай білуге, құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
2. Білімділік: Оқушыларға құстардың қысқы тіршілігі жайында білім беру, оқу дағдысын жетілдіру, оларды саналы, түсініп, дұрыс оқуға машықтандыру, мәтінмен жұмыс істей білуге үйрету.
3. Дамытушылық: Дамыта оқыту арқылы оқушылардың таным белсенділігін арттыру, ойын, сөздік қорын, тілін дамыту, өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге жетелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақтың көрнектілігі: заттық суреттер, интерактивтік тақта.
Сабақтың барысы:
Психологиялық көңіл-күй.
І. Білім дағдысын қалыптастыру. Оқу жылдамдығы
1 мин.
ІІ. Жаңа сабақа икемдеу.
1.Қызығушылығын ояту
(Бүгін біздің сабаққа қонаққа құстар сауысқан мен қарға келді.)

Жылы жаққа ұшпайтын,
Бізбен бірге қыстайтын.
Құс жанына жуықта,
Жем шашуды ұмытпа!
(Екеуі кезектесіп оқиды)
2. Мағынасын ашу
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғалімнің сөзі:
Балалар бұл өлең арқылы құстар бізге не айтқысы келіп тұр?
- оларға ұя жасауды
- жем шашуды
- қамқоршы болуды
- қайырымдылық жасауды
Ұмытпаңдар! дейді.
Сонымен біздің тақырыбымыз не туралы?
- Құстар
Қандай құстар туралы деп ойлайсыңдар?
- Қыстап қалатын құстар
Мына суреттегі құстардың қайсысы сендерге таныс. (аттарын атау)
Сонымен біз қандай құстарды білеміз?

Еніді осы құстарды топтастырайық
жыл құстары қыстап қалатын құстар

көкек
қарлығаш
аққу кептер, үкі, сауысқан,
тоқылдақ,қыран, көкшымшық, қарға қайшытұмсық
Қыстап қалатын құстар қандай құстар?
- Шыдамды құстар.
- Қысқа төзімді құстар.
- Тоңбайтын құстар.
- Елін, жерін сүйетін құстар.

ІҮ. Қолдану.
Оқулықпен жұмыс. 77 бет
1. Мұғалімнің мәтінді мәнерлеп оқуы.
2. Мәтін мазмұнына байланысты сұрақтар.
Қандай бізге түсініксіз сөз бар?
Дернәсіл-жәндіктер мен жануарлардың белгілі кезеңде жұмыртқадан жарып шыққан, әлі есейіп өспеген баласы
Мәтін не туралы? - Құстар туралы.
Қандай құстар туралы? – Қыстап қалатын құстар туралы
Қыс кезінде балапан шығаратын құс? – Қайшыауыз
Оның тұмсығы қайшы сияқты, онымен шыбын ұстай алмайсың, не жерден дән шоқып жей алмайсың. Бірақ оған бұның керегі жоқ. Ол өзінің қысқыш тұмсығымен шырша бүрін шемішкеше шағады.
Сергіту сәті.
Орманда жоғары
Ағашқа қонады.
Тұмсығын балта етіп,
Тоқ-тоқ соғады
3. Оқушылардың мәтінді тізбектеп оқуы.

Ү. Талдау.
1. Мәтінмен жұмыс.
Мәтінде қандай құстар туралы айтылған?
Қарға, тоқылдақ, суықторғай, қайшытұмсық. (дәптерге жазу)
2. Суретпен жұмыс
Қай құс саған ұнайды? Неге ұнайды?

3.Ой толғаныс
ҮІ. Жинақтау.
Құстарға қамқорлық жасау. (Оқушылардың пікірі)

ҮІІ. Пайымдау.
Бүгінгі сабақта не білдік ?
- Құстайтын құстар туралы көп мағлұмат алдық.
Сабақта не ұнады?
- Тақтамен жұмыс істеген ұнады
Бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.