.
.
Сабақтың тақырыбы: « Үй және пәтер » « Үй және пәтер »
Сабақ жоспары | Предметы | Ағылшын тілінен ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1473 | Размер: | Автор: ТәрбиеСабақтың мақсаты: 1. Білімділік Ағылшын тіліне тән дыбыстардың айтылуы мен дұрыс жазылуына мән беруге, оқушылар мәтіндердің мазмұны туралы өз ойын, көзқарасын білдіру үшін көрген білгендерін суреттеу тізбектері мен т.б көрнекіліктерге сүйене отырып суреттеу, оқушылар қысқа және толық жауап беру түрлерін қолданып бір нәрсе жайлы керек мәліметті сұрап білу немесе айтуға үйрету.
2. Дамытушылық: сөздің қорын арттырып ойлай сөйлеуін еркін жеткізумен пікір алмаса білуге баулытып және білімін біліктілігін қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: өзара сыйластықта өзара пікірін тыңдауға адамгершілікке баулу.
Күтілетін нәтиже: оқушылардың тақырыпты толық меңгеруі , дыбыстық және тілдік ерекшеліктерін ажырата білуі , ағылшын тілінде диалог құра білуі, іс әрекет жайлы баға беріп, және топта дұрыс жұмыс жасай білу.
Әдісі: Диалог, сұрақ-жауап, сто миға шабуыл
Көрнекілігі: Интерактивті тақта ,суреттер және СD диск
Сабақтың барысы:
1. Organization moment: Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесіп түгелдеп апта ай күндері және ауа райы қал жағдайлары сұралады .
T: Good day! How are you? P: Good day!We are fine! And you?
T: I am fine! Thanks. What is the date today? P: Today is the 17th of May.
T: What was the date yesterday? P: Yesterday was the 16th of May.
T: How many days in a week? P: There are 7 days in a week.
T: What day is it today? P: Today is Tuesday.
T: How many seasons in a year? P: There are 4 seasons in a year.
T: What is the weather like today? P: It’s sunny and hot.
2. Phonetic drill: тілдік қорын арттыру үшін дыбыстарға жаттығуды үнтаспадан берілген жаңылтпаш арқылы жаттықтырамын.
T: All of you look at the active board and let’s read the tongue twister challenge. Listen and read.
Who wants to read? Оқушылар бірдей сынып бірнеше рет қайталап және жеке-жеке қайталатып аламын.
II Негізгі бөлім. Үй тапсырмасын сұрау. Checking up their homework. Әр топ Астана, россия және Франция болып өткен сабақ бойынша мемлекеттің аттарымен белгіленген сол мемлекеті туралы диалог құрау.
Бұрыс етістік сұралады.
T: Now children lets checking up your homework. What was your homework for today?
P: Our homework was for today to make up our own dialogues.
T: to make up up dialogues about different countries. F.ex
Daulet: Hello! How are you?
Arna: hi! Everybody’s ! Fantastic. And you?
Daulet, Arsilan : we are fine thanks!
Arsilan: I have heard you been in Astana. How did you go there?
Arna: Yes I have been in Astana and I went there by train.
Daulet: What did you see there ?
Arna: I saw there big and beautiful Baterek Tower, Esil river , art galleries and large aquariums.
Arsilan: oh it was very interesting . How did you stay there?
Arna: I stayed 2 weeks there.
Daulet: What’s the weather like
Arna: Its cool in Astana. Sometimes windy, cloudy when I was there it didn’t rain at all.
Arsilan: What are the shops like?
Arna : There is a Duman Centre. It’s a beautiful and big. They are open all the time. You can buy anything you need but it’s very expensive.
Oh how lucky you are !
The new theme: Жаңа тақырып T: Today our new theme is about “Houses and Flat ” Жаңа сабақты түсіндіріп аламын осы тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді жаздырып бірнеше рет қайталатып аламын.
“Houses and Flat ”
Слайд Our new theme is about houses and flats. Look at the pictures. We live in a flat or in a house. Old people like to live in a house because our granny want to plant flowers, trees and vegetables. They have garden. But every young people like to live in a flat. Because they like all conveniences.
Слайд New words: жаңа сөздер
Now all of you look at the active studio. Listen we use these words:
A fridge [ fridз] тоңазытқыш
A washing machine [ woSing mәSi:n ] кір жуатын машина
Wardrobe [wo:droub ] гардероб
Sink [ sink ] суға батыру,
Garden [ ga:dn ] бақ
Cooker [kukә] газ плитасы
Vacuum cleaner [vakju:m kli:nә:] шаңсорғыш
Curtain [ kә: tn] перде
Next to [nekst tu:] қасында, жанында
Doing exercises : T: now lets doing exercise. Cлайд : оқушылар жаңа сөздерді қолдана отырып слайдта бірнеше бөлмелердің суреттеріне қарап сөйлем құрап өту.
Look at the pictures and describe we make up sentences use these new words.
Сабаққа байланысты мәтінді сауатты оқуға беріп өтемін
In the living room.In the living room there is a carpet a fireplace a rug a sofa a stereo, a table, television, a mirror and a lamp. There are armchairs , candles, chairs, curtains, pictures , shelves and vases.
There is a sofa near the wall. There is a stereo near the fireplace. There are vases on the table and on the tv. There is a rug near the fireplace. There is a cat under the table. There are 2 windows and a balcony. On the left there is a little table with a tv set and 2 armchairs in the room. In the evening the family watches TV there. In the bedroom
In the bedroom there is a bed, a chest of drawers, a table , a mirror and rug. There are curtains, a blanket, a window, pillows, desk, a clock a lamp and vase. There is a window in my room. There are white curtains on the window. Under the window there is a desk. There is a vase on it. To the right of the window there is a lamp. There are to pictures on the wall to the left of the computer. Near the wall there is a table with a telephone on it. There is a rug in front of the sofa. There is a sofa near the door and there is a cat on the sofa.
In the kitchen
I want describe our kitchen. There is a gas stove, refrigerator a sideboard and few other things in the kitchen. We have meals in the kitchen. We cook food on it. There is a small square table and 4 chairs in the kitchen. Near the window there is a refrigerator. On the walls there are some shelves. In my kitchen the cooker is next to the table. And there are a lot cups and glasses in the cupboard. There is a sink in my kitchen. I always wash cups and glasses in the sink. Our kitchen is opposite the bathroom.
Мәтінге қатыссыз сұрақ өздерінің үй жихаздарының түстері орналасқан орны қайда туратыны көз алдына елестетіп сұраққа жауап берді.
Answer the questions:Living room
1. Where do you live?
2. Do you live in a house or in a flat?
3. Where is the TV set in your flat?
4. What color are there walls in your living room?
5. Have you got any pictures in your living room?
6. Is it comfortable in your living room?
7. What color are there walls in your living room?
8. Can you describe your living room?
In the bedroom
1. What color are there walls in your bedroom?
2. Do you like bright curtains in the bedroom?
3. Where is the wardrobe in your room?
4. Is your bedroom large or small?
5. How many beds in your bedroom?
6. Where is the your wardrobe in your bedroom?
7. Can you describe your bedroom?
8. Is there mirror in the the living room?
In the kitchen
1. How many kitchens have you got?
2. What is there in the in the kitchen?
3. What is there in on the floor?
4. Is your kitchen large or small?
5. What color is the furniture in the kitchen?
6. How many windows in your kitchen?
7. Where is the cooker in your kitchen?
8. Is your kitchen downstairs or upstairs?
Кітаптан 168-169 бетте 70 жаттығуда Баклей жатақанасын сауатты оқытамын.
1 топ тақтадағы ілінген 1 сурет бойынша суреттейді2 және 3 топттарда солай екі үш оқушыдан суреттеп сөйлем құрайды.
Conclusion: Read and guess what it is? Қорытындылағанда бөлме немесе зат жихаздардың атымнен келетін шешуін табу арқылы қорытындылап аламын.
To give them homework: exercise 22 write an essay a short story about your dream your « House or flat.»
Үйге тапсырма өз арманындағы үй немесе пәтерді эссе етіп жазып келу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.