.
.
А. Г Садыкова «Отбасы».
Сабақ жоспары | Предметы | Ағылшын тілінен ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2139 | Размер: | Автор: Тәрбие№44 қазақ орта мектеп ағылшын тілі пәні мұғалімі.
«Отбасы» тақырыбы бойынша қорытынды сабақ .
5-сынып
Сабақтың мақсаты: 1. білімділік : оқушылардың «Отбасы»
тақырыбында білімдерін пысықтау,жаңа сөздерді
лексикалық және грамматикалық тұрғыдан дұрыс
қолдану, ағылшын тілінде сөйлеу дағдыларын
қалыптастыру.
2. дамытушылық : оқушылардың монологтық және
диалогтық сөйлеу дағдыларын дамыту.
3 .тәрбиелілік : жақын,туыс, қымбат адамдарды
сүю,сыйлау,құрметтеу.туыстық сезімдерін тәрбиелеу
Көрнекіліктер: суреттер, интерактивті тақта
Сабақ барысы:
І. Сәлемдесу.
Good morning ,children! I’m glad to see you.How are you, children? Sit down, please.
II. Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім мен оқушы арасындағы әңгімелесу
Chidren,what’s the date today?,What day of the week is
today?, What the weather like today?...
T : You know, children, we have got Letter from London. This Letter is from Jack.What is in the Letter? Let’s listen to it. What does Jack tell us about your family? ( Оқушылар Джэктың өз отбасы туралы әңгімесін және қонаққа шақыруын тыңдайды)
T: You see, Jack welcomes us to London. But can you tell Jack about your Family?
S: Yes, we can
T: So, at the lesson today we’ll prepare for our trip to London. We’ll speak about our families.
III.Фонетикалық жаттығулар.
T: What poems about a family do you know? Let’s recite them.
Оқушылар «Отбасы» тақырыбында өздері білетін тақпақтарды орындайды.
Мысалы: Good night, Father!
Good night, Mother!
Kiss you little son
Good night, sister!
Good night, brother!
Good night, everyone.
Mother! father! sister! brother!
Hand in hand with one another.
T: So, Jack has got one sister and two brother. And what about you? (Оқушылыр мұғалімнің сұрақтарына жауап береді)
Have you got a family? Is you family big or small? What is your father’s name?
What is your mother’s name? Have you got any sisters or brothers? Have you got grandparents?
IY. Диалогтық сөйлеу дағдыларын дамыту.
1. Балалар, мына суреттегі Асанға және сұрақтарға көңіл аударыңдар.
Assan wants to go to London, too. He wants to ask his Btitish friend about his family. But, he can’t ask questions. Let’s help Assan teach him to ask questions.
(T-S, T-S, T-S, …)
Mысалы:
- Have you got a family?
- Yes, I have you got a family?
- Is your family big?
- Yes, my family is big
- Have you got grandparents?
- Yes, I have got grandparents
- What is your father’s name?
- His name is…
- What is your mother ?
- She is a doctor
- How many brothers and sisters have you got?
- I’ve got two brothers and one sister.
- How many aunts and uncles have you got?
- I’ve got two aunts and one uncle. …
Thank you, children. Assan thanks you too. Now Assan can ask questions and he can go with us to London.
2. And now, talk to one another about your families. Work in pairs. You may use Assan’s questions.
( S-S)
(Жұмыс барысында бірнеше жұпты парта аралап жүріп тексеру керек,содан соң 2-3 жұпты тақтаға шығарып,барлығы тыңдау қажет)
Y. Монологтық сөйлеу дағдылырын дамыту
1. Тақтадағы суретте әр түрлі заттар бейнеленген. Бұл кімнің заты? деген сұраққа балалар өз отбасындағы адамдар жөнінде айту керек.
Children, Look at the picture . There are some sings. Whose things are these?
Мысалы:
This Book is my mother’s. My mother’s name is… She is a teacher. She is 40. She likes children. She is beautiful. I like my mother.
2. Now tell you friend about your family. Work in pairs.
3. I know you have got many friends. Have you got a friend, Samal? And you?
Then, let’s speak about your friend’s family. Work in groups.
You meet a friend. He/she tells you about his/her family. Then you tell your teacher about your friend’s family.
Оқушылар күні бұрын үш топқа бөлінеді. Төменгі деңгейдегі оқушылар өз отбасы туралы І жақта әңгімелесе, жоғары деңгейдегі оқушы, алдыңғы оқушының әңгімесін жекеше түрдің ІІІ жағында әңгімелейді. Орташа деңгейдегі оқушы да өз досы туралы ІІІ жақта әңгімелейді.
Ү. Оқушылардың диалогиялық дағдыларын рольдік ойындар арқылы дамыту.
T: Now we are ready to go to London. Children, imagine you are in London. Meet the English family.
(Қазақстаннан келген қонақты Лондон әуежайында ағылшын жанұясы қарсы алады)
The Browns: mother 38, father 42, Mike 12, his brother John 10, his sister Ann 12
Тақтада «Airport» деген тақтайша сөз ілінеді
Mike: Excuse me. Are you from Kazaknstan?
Marat : Yes, I am
Mike: My name is Mike
Marat: My name is Marat.
Mike: Nice to meet you
Marat: Nice to meet you
Mike: Welcome to London. Mum, Dad. This is Marat
Marat: How do you do, Mrs Brown and Mr Brown
Mother and Father: Hello, Marat. Nice to meet you.
Mike:This is my sister Ann fnd my brother John.
Marat: Nice to meet you.
Mother: Nice to meet you. Have you got a family, Marat ? Is your family big?
Marat: Yes, I have got a family. My family is big
Mother: What is your mother?
Marat: My mother is a teacher.
Father: What is your father’s name and what is his hobby?
Marat: My father’s name is Bolat and his hobby is fishing.
Ann: Have you got a grandparents?
Marat: Yes, I have a Grandmother and a grandfather.
Ann: Have you got any sisters or brothers?
Marat: Yes I have a brother.
John: My hobby is music. What is your brother’s hobby?
Marat: My brother likes reading books.
Mike: What is your favourite sport?
Marat: Football.
Осындай тұрғыда оқушылар ролдермен кезектесіп ойнау арқылы, «Отбасы» тақырыбына байланысты өз ойларын айта беруіне болады.
ҮІ. Сабақты қорытындылау. Today we’ve prepared for visiting London. I think you can tell your British friend about your family. I’ll be glad to see you in London next time . I am pleased with your work.Thank you. Good-bye.
Қарағанды облысы
Қарқаралы қаласы
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.