.
.
Қызылорда облысы Жануарлар.
Сабақ жоспары | Предметы | Ағылшын тілінен ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1579 | Размер: | Автор: ТәрбиеҚармақшы ауданы
А.Жанпейісов атындағы №105 қазақ орта мектебі
Ағылшын тілі пәні мұғалімі Алтаева Индира Әбибуллақызы
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Алтаева И.
Тақырыбы: Жануарлар
Мақсаты: Жануарлар туралы мұғлұматтар беру, оқушылардың сөздік қорын байыту.
Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, ауызша сөйлеуін, есте сақтау қабілетін дамыту.
Пәнге қызығушылығын ояту, бір-бірін тыңдай білуге тәрбиелеу
Көрнекілігі: суреттер, қима қағаздар
Сабақтың типі:
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі
А) Оқушылармен амандасу
Б) Оқушыларды түгендеу
II. Үй тапсырмасын сұрау
Ex: 4
a) When did Dmitry’s friend arrive in Astana?
b) How long has he been in Astana?
c) How long has your friend been leaning English?
d) When did he start leaning English?
e) What time did you start your lunch?
f) How long have you been eating your lunch?
IV. Сөздікпен жұмыс
A fox [foks] түлкі
A rabbit [‘ræbit] қоян
A squirrel [‘skwirәl] тиін
A wolf [wulf] қасқыр
V. Жаттығу жұмыстарын орындау
Текст оқу
About Animals
Our planet is home to a vast collection of animals. They live everywhere.
Animals are all around us, so it is easy to think that we know exactly what animals are.
But some animals have fur or feathers, others have shells or scales, while many have no hard body parts at all. Animals often have eyes, ears and legs.
Firstly, animals’ bodies are made of lots of cells. These cells work together, like a team. Secondly, unlike plants, animals need to eat.
Animals are also the only living things that have muscles and nerves. Animals with complicated nervous systems, such as mammals and birds, react more quickly than any other living things. Such animals as the tiger, black rhino and giant panda are now so rare that they are endangered. In just 10 or 20 years’ time, the only place to see them may be zoos.
Animals are in danger for many reasons, and most of these are to do with humans. People collect animals as pets, and hunt them for food and for ‘fun’. They destroy their habitats, leaving the animals with nowhere to live. We must look after the animals we have left, before it is too late.
Vocabulary and pronunciation
Зор, үлкен, кең vast [va:st]
Дәл exactly [ig’zæktli]
Жүн тері fur [fә:]
Қауырсын feather [feðә]
Қабық, қауыз shell [∫el]
Қабыршақ (балықтың) scale [skeil]
Клетка cell [sel]
Бұлшық ет muscle [mΛsl]
Жүйке nerve [nә:v]
Қауіпке душар ету endanger [in’deindзә]
Мүйізтұмсық rhino [‘rainәu]
Сирек rare [rεә]
Қауіпті жағдайда in danger
Қауіпсіз out of danger
Табиғи орта habitat [‘hæbitæt]
Күрделі complicated [‘komplikeitid]
Мозайка әдісі (Mosaics)
• Берілген суреттерді құрастырып, сөйлемді оқып, қазақшаға аудару
Симантикалық карта (semantic map)
№ Name Lives Moves Eats Size like Colour
water land fly run swim meat fish grass nuts cat dog cow elephant grey red white
1
2
3
4
«Мені түсін» ойыны (Game: “Understand me”)
1. They are checks are full of nuts and seed to carry home (a squirrel)
2. This is the largest member of the dog family. It is now found mainly in forests (a wolf)
3. Their legs are long, teeth are sharp and they are good for hunting (a fox)
Біз жануарларды не үшін өлтіреміз? (келісемін, келіспеймін)
We kill animals for that purpose agree disagree
1. Animals are used for food
2. Animals are used for medical reasons
3. Animals are used for ‘fun’
4. Animals are hunt for their fur and feather
VI. Жаңа сабақты бекіту
VII. Бағалау
VIII. Үй тапсырмасын беру
Exercise: 9. page: 43
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.