.
.
Сыныбы 7сынып Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы. Заттың тығыздығы.
Сабақ жоспары | Предметы | Физикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2949 | Размер: | Автор: Нартай4540Тақырыбы
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы. Заттың тығыздығы.
Мақсаты
Денелердің өзара әрекеттесуі кезіндеәр түрлі денененің инерттілігінің өлшемі,1 см3 заттың массасын көрсететін шамалар туралы түсінік беру. Осы физикалық шамалардың формуласын және өлшем бірліктерін меңгертіп, өз бетімен жұмыстануға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже А) Денелердің өзара әрекеттесуін, дененің массасын және заттың тығыздығы физикалық шамалар және формулаларды пайдаланып есептер, өлшем бірліктерінің неге тең екенін біледі;
В) Денелердің өзара әрекеттесуін, дененің массасын және заттың тығыздығы физикалық шамалар екенін, оларға мысалдар келтіріп түсінеді;
С) Денелердің өзара әрекеттесуін, дененің массасын және заттың тығыздығық ұғымдарын түсінеді.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар Физика 7 сынып, авторлары:
1.Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Алматы «Атамұра» 2012
2. Интерактивті тақта, таразы, арбаша 2, жүктер
Сабақтың барысы Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
5 Ынтамақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Игі тілек!» айтады.
Оқушылар шеңбер болып касымыздағы көршісіне жаксы тілек айтады.
Тұсаукесер
7 Үй жұмысын тексеру.
Интербелсенді тақтадан заттың құрылысы бөлімі бойынша 7 сұрақтар көрсетіп коямын. (Слайд 1)
Сандар арқылы топқа бөлу (1,2,3) Берілген сұрақтар бойынша оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Жауаптар төмендегі кесте бойынша балдық жүйе арқылы бағаланады.
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Оқушылар топқа бөлінеді
Негізгі бөлім
28 «Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі.
(эксперимент,теория, материя,зат, дене,атом,молекула,масса,телескоп,
галактика,мензурка,диффузия,
тығыздық,температура,планета)(Слайд2)
Сабақтың тақырыбын интербелсенді тақтадан көрсетіледі. (Слайд 3)
Сабақтың мақсатын айтып кетемін.
(Слайд 4)
«Жағдаяттық сұрақтар»
Интерактивті тақтаға денелердің өзара әрекеттесу тақырыбында қолданған фотосуретті көрсету, мысалы
- Әділет Оралбекпен әрекеттескенде қандай жағдай орын алды?
- ал Айназардың ентігіп жүгіріп келе жатқан бала соқтығысуы туралы ойын білу?
- Бұтақтағы торғайдың ұшу әрекеті?
-Осы мысалдан қандай қорытындыға келесіңдер?
Денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесу болып табылатыны айтылады.(Слайд5)
(Тәжірибе арқылы көрсету)
(Слайд 6)
Дененің массасы, өлшем бірлігі және өлшеу құралы. Заттың тығыздығы, формуласы, өлшем бірлігі туралы түсінік қалыптастыру.(Слайд 7-9)
Өлшейтін құрал-таразылардың жұмыс істеу принципін көрсету.
(Слайд 10)
«Сергіту сәті» Сөзжұмбақ шешу
(Слайд 11)
Оқушылар масса,тығыздық екенін табады
Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады
Оқушылар өз ойларын білдіреді.
Жұбымен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді, бірігіп қорытынды жасайды.
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Өзара әрекеттесу құбылысына қарапайым мысалдарғажауап беру арқылы бағаланады.
Екі арбаша,жүктер арқылы олардың қозғалысын тамашалайды. Әрекеттескендегі жағдайына көз жеткізіп,пікір айтылады.
(m₁)/(m₂) = (υ₂)/(υ₁) формуланы дәптеріне жазады.
Таразының жұмыс істеу принцімен танысады.
3 топ таразыға денелердің массасын, формула арқылы дененің көлемін анықтап, кесте толтырады. Жауаптары балдық жүйемен бағаланады.
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Қорытынды
5 Жаттығу орындайық. 8 ж. №1-5, 9 ж.№2,3
Тест тапсырмалары
( слайд12,13 )
«Сұрағым бар сіздерге»әдісі
Үй тапсырмасы: Денелердің өзара әрекеттесу, денелердің массасы және заттың тығыздықтақырыбындағы негізгі тұжырымдарды қайталау. 8 ж. №6,7,
9 ж.№5,6
Берілген жаттығудағы және тест тапсырмаларына жауаптары бойынша 3 топ балдық жүйемен бағаланады.
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Әр оқушы стикерге сұрақ жазып жәшік ішіне салады. Салынған сұрақты арнайы бір оқушыға немесе жалпы сыныпқа қоюға болады. Қойылған сұрақ келесі сабақта талданады
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Оқушы өз ойын анық, толық жеткізе алады 5 балл
Оқушы өз ойын толық жеткізе алмады 3 балл
Оқушы мәтінмен жұмыс жасай алмады 1 балл
Оқушыларға денелердің бір-біріне ықпалы өзара әрекеттесу екенін, денененің инерттілігінің өлшемі және 1 см3 заттың массасын көрсететін шама тығыздық екендігі туралы түсінік беру. Сол физикалық шамалардың формуласын және өлшем бірліктерін меңгерту. Өз бетімен жұмыстануға дағдыландыру.
Барлығы түсінікті.
Сұрағым жоқ.
Түсіндім. Бірақ сұрағым бар.
Түк түсінген жоқпын
Оқушыларға денелердің өзара әрекеттесу кезіндеденененің инерттілігінің өлшемімен1 см3 заттың массасын көрсететін шамалар туралы түсінік беру. Осы физикалық шамалардың формуласын және өлшем бірліктерін меңгерту. Өз бетімен жұмыстануға дағдыландыру.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.