Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Координаттық жазықтық -

Координаттық жазықтық

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 279 | Просмотров: 2703 | Размер: 70.0 Kb | Автор: bibigul
. Пәні :информатика Күні:15.11.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Координаттық жазықтық
Мақсаты
1.Оқушыларға координаттық жазықтық тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже координаттық жазықтық тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы Практикалық жұмыс, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі Критерий арқылы бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
1. Әлiмге ойыншықты табуға және оны бояуға көмектес.
Оң жақтан екiншi шкаф, төменнен екiншi сөре – қоян
Сол жақтан бiрiншi шкаф, төменнен үшiншi сөре - доп
2. Шкафтарды солдан-оңға, сөрелердi төменнен-жоғарыға қарай нөмiрле. Мына ойыншықтар қайда орналасқан? Олардың орнын көрсет.
Үй – (1,4).
Машина – (2,3).
Кеме – (3,4).
Қоян – (4,4).
Қуыршақ – (4,1).
3. Сыныптағы өзiң отыратын орынды анықта.
4. Мына тұрғындардың мекен-жайын анықтап, жаз
Аруна – (2,4)
Әлiм – (4,3)
Әже – (2,1)
Аспаз– (1,3)
Дәрiгер – (4,5)
Ит – (3,3)
Мысық – (5,4)
Тышқан– (5,1)
5. Берiлген тiлсызықтар арқылы Сараға өзiнiң мекен-жайын табуға көмектес. Олардың орнын көрсет.
→ → ↑ → ↓→ ↑ ↑ ↑ ← ↑ ← ← Сара (1,5).
6.Жүретiн жолдарын жазып көрсет.
Арунадан Әлiмге баратын жол - → → ↓
Дәрiгерден әжеге баратын жол - → → ↓ ↓ ↓ ← ← ← ← ↓
Әжеден итке баратын жол - ↑ ↑ →
Иттен мысыққа баратын жол - ↑ → →
Мысықтан тышқанға баратын жол - ↓ ↓ ↓ 20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет . 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады. 5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Координаттық жазықтық. 2 мин § Координаттық жазықтық.

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Пәні :информатика Күні:22.11.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Координаттық жазықтық
Мақсаты
1.Оқушыларға координаттық жазықтық тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже координаттық жазықтық тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы Практикалық жұмыс, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі Критерий арқылы бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
Тапсырма.
1. Кеме капитаны, аспаз және матрос жасырылған қазынаны тапқысы келеді.
Капитанның кемеге жетуіне көмектес – (1,1), (1,2), (1,3), (2,3), (3,3).
Аспаздың кемеге жетуіне көмектес – (6,1), (5,1), (4,1), (3,1), (3,2), (3,3).
Матросты кемеге жетуiне көмектес – (1,5), (1,4), (1,3), (2,3), (3,3).
Енді оларға картаны табу керек – (2,3), (2,4), (2,5).
Кілтсіз сандықты аша алмайды – (2,6), (3,6), (4,6).
Iшетiн су таусылды. Оны алу үшiн Аралға бару керек! –
(5,6), (5,5), (5,4), (4,4).
Енді қазынаға жетейік!
2. Әлiмге алма жинауға көмектес. Тiлсызықтар арқылы жолын көрсет.
3. Арунаға гүлдер арасымен өтуге көмектес. Тiлсызықтар арқылы жолын көрсет.
4.Торкөздерi боя. Нәтижесiнде ит пайда болады.
Сергiту сәтi 20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет . 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады. 5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Координаттық жазықтық. 2 мин § Координаттық жазықтық.

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Пәні :информатика Күні:29.11.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Ақпаратты кодтау
Мақсаты
1.Оқушыларға ақпаратты кодтау тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Ақпаратты кодтау тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы Практикалық жұмыс, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі Жұптық, топтық бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
12-сабаққа арналған тапсырмалар:
1. Әрiптердi сандардың өсу реттiлiгiне қарай орналастырса, онда қандай сөздер шығады?
КОМПЬЮТЕР, МОНИТОР.
2. Әрiптердi сандардың кему реттiлiгiне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?
БЛОК, МЕҢЗЕР
3. Жасырылған сөздердi тап. Бiрiншi сан – бағана нөмiрi, ал екiншi сан – жол нөмiрi.
3 С П Қ Р
2 Б Ы Т Е
1 А Л Д У
1 2 3 4
(1,1) (3,3) (2,3) (1,1) (4,3) (1,1) (3,2)
А Қ П А Р А Т

(1,2) (4,2) (4,3) (4,1)
Б Е Р У

(1,3) (1,1) (3,3) (3,2) (1,1) (4,1)
С А Қ Т А У

(3,3) (1,1) (1,2) (2,2) (2,1) (3,1) (1,1) (4,1)
Қ А Б Ы Л Д А У
4. Тек көк және қызыл қарындаштар арқылы мүмкiн болатын барлық тәсiлдердi пайдаланып, боя.
5. Кодтық кесте. Алфавитте әрбiр әрiптiң өзiндiк нөмiрi бар.
А Ә Б В Г Ғ Д Е Ё Ж З И Й К Қ Л М
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Н Ң О Ө П Р С Т У Ұ Ү Ф Х Һ Ц Ч Ш
18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Щ Ъ Ы I Ь Э Ю Я
35 36 37 38 39 40 41 42

Код кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:
ҚАБЫЛДАУ – 15, 1,3,37,16,7,1,26
САҚТАУ – 24,1,15,25,1,26
ӨҢДЕУ – 21,19,7,8,26
ТАРАТУ – 25,1,23,1,25,26
6.Код кестесiнiң көмегiмен жұмбақталған сөздердi тауып, оқы.
22,8,23,18,8,25,1,15,25,1 - ПЕРНЕТАҚТА
10,1,7 - ЖАД
22,23,20,32,8,24,24,20,23 - ПРОЦЕССОР
7.Қарақшы құрылықтан сандық тауып алды. Сандықтың iшiнен алтынның орнына жазулар шықты. Осы жазуды оның оқып шығуына көмектес.
САРАҢҒА ЖӘНЕ ӨТIРIКШIГЕ ЖОЛ БЕРIЛМЕЙДI!
13-сабаққа арналған тапсырмалар:
1.Кодтар кестесiн пайдаланып, графикалық редактордың құралдарын кодтар арқылы жаз:
СЫЗЫҚ .................... БҮРIККIШ …………..
ҚАРЫНДАШ …………. ЭЛЛИПС ……………..
ТIКТӨРТБҰРЫШ ………….
2.Кодтар кестесi арқылы жұмбақталған сөздердi тап:
13,20,11 -
16,26,22,36,17 -
14,26,15,1,14 -
24,8,22,37 -
24,37,15 -
3. Тек көк және қызыл карындаштарды пайдаланып, мүмкiн болатын барлық тәсiлдермен боя.
4.Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:Атың ................ Фамилияң .......... Қалаң ............. Елiң .............. 20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет . 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады. 5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Координаттық жазықтық. 2 мин § Координаттық жазықтық.

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Пәні :информатика Күні:06.12.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Ақпаратты кодтау
Мақсаты
1.Оқушыларға ақпаратты кодтау тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Ақпаратты кодтау тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы Практикалық жұмыс, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі Жұптық, топтық бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
12-сабаққа арналған тапсырмалар:
1. Әрiптердi сандардың өсу реттiлiгiне қарай орналастырса, онда қандай сөздер шығады?
КОМПЬЮТЕР, МОНИТОР.
2. Әрiптердi сандардың кему реттiлiгiне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?
БЛОК, МЕҢЗЕР
3. Жасырылған сөздердi тап. Бiрiншi сан – бағана нөмiрi, ал екiншi сан – жол нөмiрi.
3 С П Қ Р
2 Б Ы Т Е
1 А Л Д У
1 2 3 4
(1,1) (3,3) (2,3) (1,1) (4,3) (1,1) (3,2)
А Қ П А Р А Т

(1,2) (4,2) (4,3) (4,1)
Б Е Р У

(1,3) (1,1) (3,3) (3,2) (1,1) (4,1)
С А Қ Т А У

(3,3) (1,1) (1,2) (2,2) (2,1) (3,1) (1,1) (4,1)
Қ А Б Ы Л Д А У
4. Тек көк және қызыл қарындаштар арқылы мүмкiн болатын барлық тәсiлдердi пайдаланып, боя.
5. Кодтық кесте. Алфавитте әрбiр әрiптiң өзiндiк нөмiрi бар.
А Ә Б В Г Ғ Д Е Ё Ж З И Й К Қ Л М
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Н Ң О Ө П Р С Т У Ұ Ү Ф Х Һ Ц Ч Ш
18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Щ Ъ Ы I Ь Э Ю Я
35 36 37 38 39 40 41 42

Код кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:
ҚАБЫЛДАУ – 15, 1,3,37,16,7,1,26
САҚТАУ – 24,1,15,25,1,26
ӨҢДЕУ – 21,19,7,8,26
ТАРАТУ – 25,1,23,1,25,26
6.Код кестесiнiң көмегiмен жұмбақталған сөздердi тауып, оқы.
22,8,23,18,8,25,1,15,25,1 - ПЕРНЕТАҚТА
10,1,7 - ЖАД
22,23,20,32,8,24,24,20,23 - ПРОЦЕССОР
7.Қарақшы құрылықтан сандық тауып алды. Сандықтың iшiнен алтынның орнына жазулар шықты. Осы жазуды оның оқып шығуына көмектес.
САРАҢҒА ЖӘНЕ ӨТIРIКШIГЕ ЖОЛ БЕРIЛМЕЙДI!
13-сабаққа арналған тапсырмалар:
1.Кодтар кестесiн пайдаланып, графикалық редактордың құралдарын кодтар арқылы жаз:
СЫЗЫҚ .................... БҮРIККIШ …………..
ҚАРЫНДАШ …………. ЭЛЛИПС ……………..
ТIКТӨРТБҰРЫШ ………….
2.Кодтар кестесi арқылы жұмбақталған сөздердi тап:
13,20,11 -
16,26,22,36,17 -
14,26,15,1,14 -
24,8,22,37 -
24,37,15 -
3. Тек көк және қызыл карындаштарды пайдаланып, мүмкiн болатын барлық тәсiлдермен боя.
4.Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:Атың ................ Фамилияң .......... Қалаң ............. Елiң .............. 20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет . 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады. 5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Координаттық жазықтық. 2 мин § Координаттық жазықтық.

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Пәні :информатика Күні:13.12.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Ақпаратты кодтау
Мақсаты
1.Оқушыларға ақпаратты кодтау тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Ақпаратты кодтау тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы Практикалық жұмыс, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі Жұптық, топтық бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
12-сабаққа арналған тапсырмалар:
1. Кодталған сөздердi шеше отырып, мақал-мәтелдi оқып, шық.
7 А Ә Б В Г Ғ Д
6 Е Ё Ж З И Й К
5 Қ Л М Н Ң О Ө
4 П Р С Т , У Ұ
3 Ү Ф • Х Һ Ц Ч
2 Ш Щ Ъ Ы I Ь Э
1 Ю Я -
1 2 3 4 5 6 7

а) (1,7),(1,5),(4,2),(2,5) - АҚЫЛ
(1,7),(4,6),(3,7),(1,7),(6,6),(7,7),(4,2), (5,4) - АЗБАЙДЫ,
(3,7),(5,2),(2,5),(5,2), (3,5) - БIЛIМ
(4,4),(6,5),(4,6),(3,7),(1,7),(6,6),(7,7),(4,2),(3,3) - ТОЗБАЙДЫ.

ә) (4,2),(2,4),(4,2),(3,4) - ЫРЫС
(1,7),(2,5),(7,7),(4,2), (3,1) - АЛДЫ -
(4,2),(4,5),(4,4),(4,2),(3,5),(1,7),(1,5),(3,3) - ЫНТЫМАҚ.
2. Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi анықтап, жазып шық
15,27,16,1,15 – ҚҰЛАҚ
25,8,23,38 - ТЕРI
3. Тек көк және қызыл карындаштарды пайдаланып, мүмкiн болатын барлық тәсiлдермен боя.
Сергiту сәтi
Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:Атың ................ Фамилияң .......... Қалаң ............. Елiң .............. 20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет . 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады. 5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Ақпаратты кодтау 2 мин § Ақпаратты кодтау

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Пәні :информатика Күні:20.12.2013ж Сынып: 3
Сабақ тақырыбы Ақпаратты сақтау.
Мақсаты
1.Оқушыларға ақпаратты сақтау тақырыбын түсіндіру.
2. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
3.Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Негізгі идея
Тапқырлыққа, шапшаңдыққа, терең ойлауға, ғылымға, білімге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Ақпаратты сақтау тақырыбын түсінеді.
Оқыту формасы «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі, АКТ.
Ресурс
слайдтар, графопроектор.

Бағалау түрі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау
Сілтеме: 3 класқа арналған ақпараттық мәдениет негіздері оқулығы, www. Google.kz, www.ustaz.kz .

М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы
Мұғалім әрекеті Уақыт (мин) Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу): Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру үшін: барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады.
Топпен бағалау үшін әр топ бір-бірінің орындаған жұмыстарын, тексереді, қадағалайды, бір-бірін бағалайды. 5 мин Мұғаліммен амандасады.
Барлық оқушылар бірге бір-біріне 3 шапалақ соғады. оқушылардың белсенділігі артады.
Топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді, бір-бірін бағалап үйренеді.
Кіріспе:
(жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру, тарауды қайталау, т.б.):
Тұлға аралық байланысты орнату
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау
Тұсаукесер:
Қызығушылық пен назарға қол жеткізу барысында оқушыларды топқа бөлу.
Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу арқылы, топқа бөлудің себептерін оқушылардан сұрау, сол арқылы
оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау.
Негізгі бөлім: (жаңа тақырып түсіндіру)
Ақпаратты сақтау. Адам жады – ақпараттарды сақтауға арналған ең тамаша құрылғы. Бірақ ақпарат барлық адамдарға жету үшін, оны бір адамның ғана жадында сақтау жеткiлiксiз.
Ертеде адамдар өз білгендерін тастардағы суреттерге салған, өлеңдер, аңыз әңгімелер арқылы кейiнгiлерге жеткiзiп отырған. Ақпаратты сақтау құралдары ретінде жіпті түйіндеу, таяқтарға белгі салу, папирусқа немесе қағазға жазу тәсiлдерi қолданылған. Біз бүгінде фотосурет, кинотаспа, аудио-бейнетаспалар, магниттік және оптикалық дискеттердi қолданамыз. Бұлардың барлығы «ақпарат тасымалдау құралдары» деп аталады.
Ақпарат тасымалдау құралы – ақпараттарды сақтау мен оларды тасымалдауға арналған материалдық нысан.
Ақпаратты iздеу. Ақпараттарды тек қана сақтау жеткiлiксiз екен. Сондықтан адам оның жеңiл табылу жолын қарастыра отырып сақтай бiлген. Мысалы, Сiздiң таныстарыңыз өте көп болсын. Олардың телефондарын тез тауып алуға болатындай етiп қалай сақтауға болады екен? – Ол үшiн Сiз барлық фамилияларды жазу кiтапшаңызға алфавиттiк ретпен жазып қоюыңыз қажет.
Ал кiтаптағы қажеттi бөлiмдi қалай тауып алуға болады? Олардың атаулары мен сәйкес беттерi көрсетiлген кiтаптың мазмұны бойынша iздеп табамыз.
Кiтапханадағы кiтапты қалай тауып алуға болады? Кiтаптың аты, сөрелерде сақталу ережелерi көрсетiлген цифрлары (шифры) жазылған каталог бойынша тауып алынады. Қазiргi уақытта адамдар өздерiне қажеттi ақпараттарды желiлiк технологияның жедел дамуына байланысты бүкiләлемдiк компьютерлiк желi /Интернет жүйесi/ арқылы тауып ала алады.
20 мин Сабақ басында үй тапсырмасы қайталанып, жаңа тақырып оқушыларға түсіндіріледі.
Жаңа тақырып түсіндіріледі, оқушылар қызығушылықпен тыңдайды, сұрақтар қояды.
Оқушылар үй тапсырмасын қалай меңгергендіктерін көрсетеді, өткен тараулар бойынша 5 сұраққа топ болып жауап береді:

Жаттығулар: (бекіту) Менің түсінгенімше….», «Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?», «Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б. Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс орнату үшін қажет .
1. Тiлсызық арқылы жалғастыр.
Ақпарат түрлерi
Көру
Есту
Иiс сезу
Дәм сезу
Сипап сезу
Сақтау тәсiлi
Адам жады
Компьютер жады
Мәтiн
Сурет
Аудиоқұндақ
Бейнеқұндақ

Велосипед.
Мына хабарламаларды оқып, пиктограммамен бейнеле. Пиктограммалар – барабан, көгершiн, құндақ, дискета түрiнде болуы мүмкiн.
Адамның жады қандай ақпарат түрлерiн сақтай алады?
Есту, көру, дәм сезу, сипап сезу, иiс сезу.
Компьютердiң жады қандай ақпарат түрлерiн сақтай алады?
Дыбыстық, көру.
Дұрыс жалғастыр.
Мәтiндiк ақпарат. - Таңбалар.
Дыбыстық ақпарат. - Сөз. 5 мин Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады. Сұрақтарға толық, тиянақты жауап береді.
Сергіту сәті: Барлығы бірге орындарынан тұрады, бір-бірлерін 3шапалақ соғады. Психологиялық тренингке қатысады.
5 мин Барлықтары бірге жаттығу жасап, серігіп қалады, көңілдері көтеріледі. Психологиялық тренингке қатысады.
Қорытындылау. Топтарға орындаған тапсырмалары бойынша сабақты қорытындылап, сұрақтарға жауаптар береді. (Бүгінгі сабақ тақырыбы?, Тақырып не туралы?, Нені білдік?, қандай білім алдық?)хатшы жинақтап қорытыныдылайды. 5мин Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы негізгі мәліметтерді, ақылдаса отырып, қортытындылайды.

Бағалау.
Өзара жұппен бағалау. 3 мин Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады
Қосымша тапсырма:
Ү/т § Ақпаратты сақтау 2 мин § Ақпаратты сақтау

О Қ Ы Т У Н Ә Т И Ж Е С І :
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды?
Нені өзгертіп дамытар едім?




«___» ____________ 2013ж

Тексерілді:_____________

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Кодтар кестесiнiң көмегiмен келесi сөздердi кодтар арқылы жаз:

Атың Фамилияң ауылың Елiң .

Атың Фамилияң ауылың Елiң .
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.