Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Сызықтық алгоритмдерді программалау. -

Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 241 | Просмотров: 2145 | Размер: 261.7 Kb | Автор: bibigul
. Батыс Қ азақстан облысы.
Теректі ауданы.
Подстепный қазақ ЖОББМ.
Информатика мұғалімі Айткалиева Баян Сабарғалиқызы.
Сыныбы:8
Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларда Pascal программалау тіліндегі енгізу және шығару операторлары
туралы мағлұматтар қалыптастыру.
2.Жаңа ақпараттық технологиялық құралдар мен бағдарламалық жабдықтарды
қолданып пәнге қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Еңбексүйгіштікке баулу, адамгершілік және эстетикалық тәрбие беру

Сабақтың көрнектілігі: Презентациялық бағдарлама,
программалау бағдарламасы

Сабақтың түрі: Аралас, интерактивті сабақ

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру бөлімі

2.Үй тапсырмаларын сұрау.
1.Алгоритм дегеніміз не?
Алгоритм-берілген мақсатқа жету үшін реттелген әрекеттер тізбегі
2. Алгоритм жазу пішімі қандай?
алг алгоритмнің аты
басы
алгоритм командалары
соңы

3. Айнымалы типтерін атаңыз? (бүтін-integer; нақты-real; литерлік-char)

4. Енгізу операторы / read, readln-енгізу/

5. Шығару операторы / write, writeln- шығару

6. Меншіктеу операторы /айнымалы аты:= өрнек/

7. Программа жазу пішімі қалай?
program программа аты
айнымалалар бөлімі
begin
операторлар бөлімі
end.

3.Жаңа тақырып.
Екі санның қосындысын (c=а+в) анықтайтын блок-схемасын,алгоритмін жазу.





алг ЕСҚ табу
(арг бүт а, в,нәт бүт с)
басы
енгізу а, в
с=а+в
шығару с
cоңы



program ecep;
var a,b,c:integer;
begin
readln (a,b);
c:=a+b;
writeln ('с= ',c);
end.
а=12 ,в=10
деп мәндері берілсе
онда программаны былай жазуға болады
program ecep;
var a,b,c:integer;
begin
a:=12;b:=10;
c:=a+b;
writeln ('с= ',c);
end.

Оқушыларға ДК программаның орындалуын көрсету.
Сыныпты үш топқа бөлу.1 топ «Алгоритм»
2 топ «Блок-схема»
3 топ «Программа»
1 тапсырма: Әр топ өз атына сәйкес есеп шығарады.
Өрнектің мәнін табыңдар a=-2 ,болғанда (a-8)/(2a+5) алгоритмін,блок-схемасын
программасын құрыңыз.
2 тапсырма: /топтар ауысады. 1 топ программа құрады,2 топ алгоритм құрады,
3 топ блок схема құрады/
формуласы бойынша есептеу алгоритмі,блок схемасын , программасын құрыңыз.

3 тапсырма: /1 топ блок схемасын, 2 топ программасын, 3 топ алгоритмін
құрады/
Үш санның арифметикалық ортасын табу алгоритмін, блок-схемасын және программасын жазыңыз.
4.Осы үш тапсырманы ДК Паскаль программалау тіліне жазып жауабын алыңыз.
“Алгоритм” тобы 1 есеп
“Блок-схема” тобы 2 есеп
“Программа” тобы 3 есеп Жазған тапсырмалары тексеріледі.
5.Демалыс сәті.
Бүтін а санының түбіріне шығатын программаны құру үшін әр топ оқушылары ретін табуы керек . program san a; writeln (‘түбір= ‘,х);
end. begin readln(a); x:=sqrt(a); var a:integer; x: real;

6.Әр топқа есеп үзіндісі беріледі жауабын табу керек.

7.Өрнектердің Паскаль тілінде жазылуын көрсет.


8. Экранға қандай мәлімет шығады?


9.Бекіту сұрақтары:
Айнымалы бөлім аталуы?
Алгоритм қасиеттерін атаңыз?
Алгоритмді график арқылы кескіндеудің атауы.
Сызықтық алгоритм дегеніміз не?
Енгізу операторы қалай аталады?
Шығару операторы қалай аталады?
10. Үйге тапсырма.
№1. Y=(AX+B)-С өрнегінің
алгоритмін, блок-схемасын,программасын
құрып келу.
№2. y=x2+1 функциясын есептейтін программа жазыңыз.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.