Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
"Visual Basic программалау тіліндегі графика" -

"Visual Basic программалау тіліндегі графика"

Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2223 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Павлодар облысы, Лебяжі ауданы
Малыбай жалпы орта білім беретін мектептің
ІІ санатты информатика пәнінің мұғалімі
Жумабекова Мадина Оразхановна

Пән: информатика
Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы: "Visual Basic программалау тіліндегі графика"
Сабақтың мақсаты: Visual Basic бағдарламасының графикалық объектілерімен жұмыс жасауға үйрету
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Объектілі бағдарланған программалау бойынша алған білімдерін саралау.
Дамытушылық: Әр оқушының сабаққа деген ынта мен қабілетін біріктіріп, қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелілік: Туған жерге, елге деген сүйіспеншілік пен патриоттық сезімін ояту; шыдамдылыққа, ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, тест, практикалық тапсырма, сәйкестендіру кестесі
Сабақтың құрал-жабдықтары: интерактивті тақта, постер, түрлі-түсті маркерлер, Visual Basic 6.0, компьютер, локальды желі
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: постер жасау, тест, практикалық тапсырманы орындау, Ішіне-сыртына
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, алгебра, ағылшын тілі
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) /ЖЕСО модулі/
Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеп, олардың назарын сабаққа бұру
ІІ.Үй тапсырмасы (4 мин) /АКТ модулі/
1-флипчарт 2-флипчарт


Сурет-1. Оқушылар «Сәйкестендіру» тапсырмаларын орындауда
ІІІ.Білу және түсіну кезеңі. (ОЖТ модулі) (6 мин)
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін интербелсенді тақтада графикалық объектілердің суреттерін көрсету.
- Бұл не? Не үшін арналған? Бұл фигуралар мен не жасауға болады? сияқты жетелеме сұрақтары арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығу.
Оқушылар жауабы: графикалық фигуралар, сурет салу үшін, графикалық объектілермен жұмыс жасау үшін арналған.
- Сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсыздар?
Оқушылар жауабы: Visual Basic-те графикалық объектілермен жұмыс жасау және үйрену

Жаңа сабақты түсіну үшін оқушыларға теориялық материалдар таратылады. Оқушылар жаңа материалмен танысып, түсінгендерін постер бетіне түсіреді де, түсінгендерін талдайды.
Теориялық материал:
Visual Basic-те графикамен жұмыс жасау үшін - PictureBox, - Shape, - Line, Image элементтерінің көмегімен іске асырылады.
- PictureВox формаға графиктік өріс шығаратын компонент
- Shape формаға тіктөртбұрыш, эллипс, шеңбер, бұрыштары дөңгеленген тіктөртбұрыш фигураларын шығаратын компонент
Қасиеттер терезесіндегі Shape қасиеті: 0-прямоугольник, 1-квадрат, 2-овал, 3-круг, 4-скругленный прямоугольник, 5-скругленный квадрат
- Line формаға сызық шығаратын компонент
- Image формаға түрлі типті бейнелік файлдардан суреттер шығаратын компонент



Сурет-2. Топтық жұмыс

IV. Қолдану және талдау кезеңі /АКТ және ТжДБО модульдері/
Практикалық жұмыс 1 деңгей (7 мин)
Тақырыбы: Графикалық объект құру
Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында қарапайым графикалық объектілерді құруды үйрету.
Жұмысты орындау реті:
1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар. Жобаны сақтап қойыңдар.
2. Пішінге келесі басқару элементтерін орнатып, олардың қасиеттерін сәйкесінше өзгертіңдер:
Объект Қасиеттері Формадағы сурет
Shape Backcolor Backstyle Caption
Form1 көгілдір Астана - жас қала! Бәйтерек
Shape1 0-Прямоугольник Ақ 1-непрозрачно
Shape2 3-Круг сары 1-непрозрачно
Line1 қара
Line2 қара
Line3 қара
Line4 қара
Line5 қара
Line6 қара
Line7 қара
Line8 қара
Line9 қара
Line10 қара
Command1 Шығу
Label1 Жасай бер, Қазақстан!
Shape3 0-Прямоугольник көк 1-непрозрачно Ту
Shape4 2-Эллипс сары 1-непрозрачно
Line11 қара
3. Command1 батырмасына келесі процедураны жазамыз:
Private Sub Command1_Click()
End
End Sub
4. Қосымшаны іске қосып, салған суретіңді көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.
5. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламанды жоба ретінде сақта.


Практикалық жұмыс 2 деңгей (8 мин)
Тақырыбы: Visual Basic-те анимация жасау
Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында қарапайым анимацияларды құруды үйрету.
Жұмысты орындау реті:
1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар. Жобаны сақтап қойыңдар.
2. Жұмыс үстеліндегі 10-сынып қапшығындағы “VB анимция” бейнесабағын ашу
3. Бағдарламаның коды
Private Sub Timer1_Timer()
Image1.Visible = False
Image2.Visible = True
Timer1.Interval = 0
Timer2.Interval = 400
End Sub
Private Sub Timer2_Timer()
Image2.Visible = False
Image1.Visible = True
Timer2.Interval = 0
Timer1.Interval = 400
End Sub
Private Sub Command1_Click()
End
End Sub
4. Қосымшаны іске қосып, нәтижені көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.
5. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламанды "Анимация" атты жоба ретінде сақта.


Сурет-3. Оқушылардың практикалық тапсырмаларды орындауы

Сергіту сәті.
- Оқушылармен көзге арналған жаттығулар жасау
1-жаттығу
-Көздеріңнің бұлшық етін қатайтып, бірнеше секунд жұмыңдар.
-Көздеріңнің бұлшық етін босаңсытып, ашыңдар.
Бұл кезде бірқалыпты дем алыңдар. 4-5 рет қайталаңдар.
2-жаттығу
-Кеңсірікке қарап тұрып, 3 рет терең дем алыңдар.
Көздеріңді талдырмаңдар.
-Алысқа қадалып қараңдар.
3-жаттығу
- Бастарыңды бұрмй, ОҢҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.
-Алысқа қадалып қараңдар.
4-жаттығу
-Бастарыңды бұрмай,СОЛҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.
-Алысқа қадалып қараңдар.
- Оқушылармен қол, білек, арқаға арналған жаттығулар жасау

Практикалық жұмыс 3 деңгей (10 мин)
Тақырыбы: Visual Basic тригонометриялық фунциялардың графиктерін салу
Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында синус және косинус тригонометриялық
функцияларының графиктерін құруды үйрету.
Жұмысты орындау реті:
1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар.
2. Формаға графикалық терезе (Picture1), батырма (Command1) және шығу батырмасын (Command2) орналастыру
3. Қасиеттер терезесіндегі Command1 батырмасының Caption қасиетін "Sin графигі" атымен өзгерту
4. Қасиеттер терезесіндегі Picture1 батырмасының Имя (Name) қасиетін " picGraph" атымен өзгерту
5. Қасиеттер терезесіндегі Command2 батырмасының Caption қасиетін "Exit" атымен өзгерту
6. Sin графигі батырмасына екі рет шертіп код терезесін ашамыз
7. Ашылған код терезесіне келесі кодты терміз: Синусоида графигінің коды
Private Sub Command1_Click()
PicGraph1.Scale (-10, 2)-(10, -2)
For SngX = -10 To 10 Step 0.01
PicGraph1.PSet (SngX, Sin(SngX))
Next SngX
PicGraph1.Line (-10, 0)-(10, 0)
For bytI = -10 To 10
PicGraph1.PSet (bytI, 0)
PicGraph1.Print bytI
Next bytI
PicGraph1.Line (0, 2)-(0, -2)
For bytI = -2 To 2
PicGraph1.PSet (0, bytI)
PicGraph1.Print bytI
Next bytI
End Sub
8. Exit батырмасына екі рет шертіп, бағдарламадан шығу командасының кодын жазамыз
Private Sub Command2_Click()
End
End Sub
9. Қосымшаны іске қосып, салған суретіңді көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.
10. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламаңды "Синусоида" атты жоба ретінде сақта.

Сұрақ: y=cosx тригонометриялық функциясының графигін салу үшін
программада нені өзгерту керек?
Жауап: процедурадағы sin фунциясын cos функциясына ауыстырамыз

V.Жинақтау кезеңі /ОБ,ОҮБ модулі - тест жұмысы, ОЖТ модулі - жұптық жұмыс/

Тест тапсырмасы: (3 мин)
1. Формаға түрлі типті бейнелік файлдардан суреттер шығаратын компонент
А) picture box Б) shape В) image
2. Формаға графиктік өріс шығаратын компонент
А) picture box Б) shape В) image
3. Формаға сызық салу үшін қолданылатын компонент
А) line Б) data В) shape
4. Формаға түрлі геометриялық фигураларды шығаратын компонент
А)timer Б) shape В) OLE
5. Қосымшаларды іске қосу үшін қолданылатын мәзір
А) Запуск программы Б) Файл В) Инструменты
6. Формаға уақыт өлшеуіш шығаратын компонент
А) data Б) timer В) OLE

Тест жауабы:
1. В
2. А
3. А
4. Б
5. А
6. Б

VI.Оқушыларды бағалау кезеңі (2 мин)
Бағалау парағы
№ Оқушының аты-жөні: Үй
тапсырмасы Топта жұмыс жасау Деңгейлік
тапсырмалар
І деңгей - "3"
ІІ деңгей - "4"
ІІІ деңгей -"5" Тест
5-6 ұ - "5"
3-4 ұ - "4"
1-2 ұ - "3" Қорытынды баға
1 Жеңісбек Базылхан
2 Күлікбай Майжан
3 Қалым Жібек
4 Сапар Жанаргүл
5 Шапайова Райгүл
Оқушыларды бағалау тапсырмаларды орындау дәрежесіне сәйкес бағаланады.
VІІ.Қорытынды. (2 мин) /СТОҮ модулі - Ішіне-сыртына, шығу парағы/

Шығу парағы: (2 мин)
Шығу парағы
Мен бүгін . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . білдім.
Сабақтың. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қызықты болды, ал . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қиындық туғызды.
Мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .тапсырмаларды орындадым.
Өмір үшін бұл сабақ маған . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . берді.
Енді мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . орындай аламын. Шығу парағы
Мен бүгін . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .білдім.
Сабақтың. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қызықты болды, ал . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қиындық туғызды.
Мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .тапсырмаларды орындадым.
Өмір үшін бұл сабақ маған . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . берді.
Енді мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . орындай аламын.

VІІI.Үйге тапсырма. "Visual Basic бағдарламалау ортасы" тақырыбына сөзжұмбақ (кроссворд) құрастырып келу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.