.
.
№9 Агротехникалық кәсіптік колледж «Word бағдарламасында, кестелерді құру және безендендіру.»
Сабақ жоспары | Предметы | Информатикадан ашық сабақтар Загрузок: 265 | Просмотров: 1947 | Размер: 242.5 Kb | Автор: ТәрбиеАШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ:
«Word бағдарламасында, кестелерді құру және безендендіру.»
Пән мұғалімі: Ахметова Г.М.
Новоишимка ауылы.
Топ:
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Word бағдарламасында, кестелерді құру және безендендіру.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Көрнекіліктер: компьютер, интерактивті тақта, плакаттар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
1. Жалпы Microsoft Word бағдарламасы бойынша оқушылардың білімдерін тиянақтау, ой-өрісін кеңейтетін тұжырымдар жасату және пән бойынша білімдерін тереңдету.
2. Оқушылардың информатика пәніне қызушылықтарын арттыру, шығармашылыққа баулу, өз ойын еркін жеткізе білу және өткенді шапшаң еске түсіру дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды бірлікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, бәсекелестік қабілетін, қжымдық сезімге тәрбиелеу. «Батылдық – балалық шақта шындалады» десек, баланы бала ететін тәрбие құрамының бірі ойын екендігі белгілі.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, өз ойларын айта білуге үйрету, шығармашылық қабілетін және ой ұшқырлығын дамыту.
Сабақтың барысы:
I. Кіріспе.
«Алтын қақпа» атты сайыс сабақты өткізуді жөн кқрдім. Бұл сайысты өткізейін деп отырған басты мақсатым
І Кезең «Ағаш қақпа»
Оқушылырға 10 мынадай сұрақ беріледі.
1. MS Word - та кестені құру әдістерін атаңыз?
А)Қою (вставка) – Кесте – Кестені қою
Б) Қою (вставка) – Кестені суретін салу
2. Кесте дегеніміз не? (Кесте мәтіндері мен суреттері бар жолдар мен бағандардан, ұяшықтардан тұрады.
Кестелермен жұмыс істеу үшін Кесте (Таблица) менюі пайдаланылады. Кесте бойынша орын ауыстыру үшін ←, ↑, →, ↓ пернелері пайдаланылады. )
3.Кесте мен шекара тақтасы батырмаларының міндеті?( Кестелер мен шекаралар (Таблицы и Границы) тақтасы батырмаларының міндеті:
Кестені құру (Создать таблицу) – кестенің немесе оның элементтерін (жолын, бағанын, ұяшығын) дайындауға арналған
Өшіргіш (Ластик) – кесте шекарасының сызықтарын жояды
Сызықтар типі (Тип линии) – кесте шекарасының типін тағайындайды
Сызықтың қалыңдығы (Толщина линии) – кесте шекарасының қалыңдығын тағайындайды
Шекараның түсі (Цвет границ) - кесте шекарасының түсін тағайындайды
Шекара менюі (Меню Границы) – таңдалынған шекараларды ерекшелейді
Кестені кірістіру менюі (Меню Вставить таблицу) - жаңа кестені немесе оның элементтерін кірістіреді
Ұяшықтарды біріктіру (Объединить ячейки) –ерекшеленгендерді бір ұяшыққа біріктіреді
Ұяшықтарды бөлу (Разбить ячейки) – ерекшеленген ұяшықты (ұяшықтарды) бірнеше ұяшыққа бөледі
Теңестіру (Выравнивание) – ұяшықтардың ішінде мәтінді теңестіруді тағайындайды
Жолдарды теңестіру (Выравнивание строк) – жолдарды биіктігі бойынша теңестіреді
Бағандарды теңестіру (Выравнивание столбцов) – бағандарды ені бойынша теңестіреді
Мәтіннің бағыты (Направление текста) – ұяшықтағы мәтіннің бағытын өзгертеді
3. Кестені құру әрекеттері?
Кестені құру үшін келесі әрекеттерді орындау керек:
Кесте (Таблица) менюінде Кірістіру (Вставить) командасын және содан кейін Кесте (Таблица) командасын орындау
Кестені кірістіру (Вставка таблицы) терезесінде жолдар мен бағандардың санын көрсету
ОК батырмасын басу
4. Бірнеше ұяшықты бір ұяшыққа біріктіру үшін қандай амалдарды орындаймыз ? (бірнеше ұяшықтарды, бір ұяшыққа біріктіру үшін, біз жаңағы бірнеше ұяшықты ерекшелеп аламыз да, тышққанның оң жағын 1 рет шертеміз. Сонда бізге обеденит (біріктіру) деген мәлімет шығады. Соны басамыз. )
5. (Направление текста) Мәтіннің бағыты ұяшықтағы мәтіннің бағытын қалай өзгертесің?
Ұяшыққа тінтуірді қоямыз да тышқанның оң жағын 1 рет шертеміз, сонда экран бетіне мәтіннің бағыты шығады, содан бізге керек бағытты таңдаймыз.
6. Кесте құрғанда бізге төменнен 1 не 2 жол керек болса, оны қалай жасайсыз?
А)Кестенің оң жақ, төменгі шетіне тінтуірді қойамыз да, (интер)Enter батырмасын басамыз.
Б) контурға кіремін де, карындашты алып, керек төменнен 1 не 2 жолды сызып аламын.
8. Кесте құрып, оның жоғарғы бөлігін көк түске қалай бояимыз?
Ол үшін керек ұяшықты ерекшелеп аламыз да конструктор, не пішімдеу құралдар
Үстелінен (заливка) түс беру не құйу шертеміз.
7. Жол дегеніміз - Көршілес ұяшықтардың көлденең белгісі.
8. Баған дегеніміз - Көршілес ұяшықтардың тік бірлестігі.
10.Word бағдарламасның негізгі қызметін айтыңыз?
ІІ Кезең «Темір қақпа»
-Ал, балалар біз ағаш қақпаны аштық. Енді ағаш қақапамыздың ішінде «Темір қақпа» тұр , соны ашу үшін сендерге кестеде жолдар мен бағанда суреттер бейнеленген . Соны айтыңдар
1 2 3 4 5
А
Б
В
Г
Д
III кезең «Күміс қақпа»
Темір қақпаны аштық. Енді «Күміс қақпаны ашу үшін Word бағдарламасына байланысты (терминдер) сөздер жасырылған, соны 3 минут ішінде жылдам тауып, алдарындағы экранға жазыңдар.
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
Кесте құру.
Төменде берілген кестені мәліметтермен толықтырыңыз, кестедегі мәтін түсі көк, кесте ішін ашық жасыл және ол сияқты экранда берілген түспен бояу.
Дүйсенбі Сейсенбі Сәрсенбі Бейсенбі Жұма Сенбі
1
2
3
4
5
6
7
V. «Күміс қақпа»
Темір қақпаны аштық. Енді «Күміс қақпаны ашу үшін Word бағдарламасына байланысты (терминдер) сөздер жасырылған, соны 3 минут ішінде жылдам тауып, алдарындағы экранға жазыңдар.
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
Ұ Т Ү С С Е Б Е Т Ж
Я Ы М П А Ж И Е К О
Ш Ш Ұ Р Қ А Р І П Ю
Ы Қ Р И Т К Е С Т Е
Қ А А Н А Ө Ң Д Е У
Т Н Ғ Т У П І Ш І М
Е М А Е К Ө Ш І Р У
Р Ә Т Р Қ Б А Ғ А Н
Е Т Т Ж И Н О М Е Р
З І А О Ю І З Д Е У
Е Н У Л С Ы З Ғ Ы Ш
А Ш У Ж И Е К Т Е Р
Жасырылған сөздер: ҰЯШЫҚ, ТЫШҚАН, ТҮС, СЕБЕТ, ЖОЮ, МҰРАҒАТТАУ, ПРИНТЕР, САҚТАУ, ЖИЕК, ҚАРІП, КЕСТЕ, ӨҢДЕУ, ПІШІМ, ӨШІРУ, БАҒАН, НОМЕР, МӘТІН, КӨШІРУ, ІЗДЕУ, ЖОЛ, СЫЗҒЫШ, ҚИЮ, ЖИЕКТЕР, АШУ, МӘТІН, ТЕРЕЗЕ
IV. Алтын қақпа.
Оны ашу үшін «Менің күнделігім» экран бетіне салыңдар 5 минут уақыт беріледі.
Күні № Пәндер Үйге тапсырма Бағасы
27.04.09.2012 бейсенбі 1
2
3
4 Тарих
География
Математика
Информатика
Кестемен жұмыс
5
Кімнің сұрағы бар, қолдарыңды көтеріңдер, мен сіздерге жақындаймын.
Әр дұрыс шешкен жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
V. Қортынды:
Саяхат сабағымызды қортындылай отырып мынадай Word бағдарламасынан сұрақ:
Бос орынға тиісті, міндеттерін жазыңдар?
Сонымен, саяхат сабағымыз аяқтаймыз. Барлық қақпалардан жақсы өттік. компьютерді дұрыс өшіріп, орындарыңды ретке келтіріңдер.
Жарайсыңдар, барлықтарың жұмысты дұрыс жасадыңдар.
VІ. Бағалау:
Сабақ барысында әр оқушының орындаған жұмыстарының ұпай сандары бағалау парағында белгіленеді, сабақтың соңында нәтижесі есептелініп, өздерінің қаншалықты дәрежеде тақырыпты меңгергендігін анықтайды.
Бағалау 1 ұпай Ұпай жоқ Өз ойларымен бөлісу
Ағаш қақпа
10 сұраққа жауап
Темір қақпа
Жол мен бағандағы суреттерді ретімен айт.
Күміс қақпа
Кесте құру
Термин сөздерді тап
(3 минут)
Алтын қақпа Кесте құру
Менің күнделігім
Қортынды
Бағалау
Мен бүгінгі сабаққа өз үлесімді көбірек қостым.
Мен басқалардың пікірін тыңдай аламын.
Мен өз пікірімді ашық айта аламын.
Мен жеке жұмыс істей аламын: кейде жауапкершілікті өзіме жүктеймін, кейде басқалардың пікіріне бпғынамын.
VІІ. Үйге тапсырма: Кестемен жұмыс.
Тексергендер:
Әдіскер: Байжуманова И.В.
ӘЦКО: Голубева Р.А.
ОІЖО: Ускина Ж.С
№9 Агротехникалық кәсіптік колледж
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ:
«Word бағдарламасында, кестелерді құру және безендендіру.»
Пән мұғалімі: Ахметова Г.М.
Новоишимка ауылы.
Топ:
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Word бағдарламасында, кестелерді құру және безендендіру.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Көрнекіліктер: компьютер, интерактивті тақта, плакаттар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
1. Жалпы Microsoft Word бағдарламасы бойынша оқушылардың білімдерін тиянақтау, ой-өрісін кеңейтетін тұжырымдар жасату және пән бойынша білімдерін тереңдету.
2. Оқушылардың информатика пәніне қызушылықтарын арттыру, шығармашылыққа баулу, өз ойын еркін жеткізе білу және өткенді шапшаң еске түсіру дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды бірлікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, бәсекелестік қабілетін, қжымдық сезімге тәрбиелеу. «Батылдық – балалық шақта шындалады» десек, баланы бала ететін тәрбие құрамының бірі ойын екендігі белгілі.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, өз ойларын айта білуге үйрету, шығармашылық қабілетін және ой ұшқырлығын дамыту.
Сабақтың барысы:
I. Кіріспе.
«Алтын қақпа» атты сайыс сабақты өткізуді жөн кқрдім. Бұл сайысты өткізейін деп отырған басты мақсатым
І Кезең «Ағаш қақпа»
Оқушылырға 10 мынадай сұрақ беріледі.
1. MS Word - та кестені құру әдістерін атаңыз?
А)Қою (вставка) – Кесте – Кестені қою
Б) Қою (вставка) – Кестені суретін салу
2. Кесте дегеніміз не? (Кесте мәтіндері мен суреттері бар жолдар мен бағандардан, ұяшықтардан тұрады.
Кестелермен жұмыс істеу үшін Кесте (Таблица) менюі пайдаланылады. Кесте бойынша орын ауыстыру үшін ←, ↑, →, ↓ пернелері пайдаланылады. )
3.Кесте мен шекара тақтасы батырмаларының міндеті?( Кестелер мен шекаралар (Таблицы и Границы) тақтасы батырмаларының міндеті:
Кестені құру (Создать таблицу) – кестенің немесе оның элементтерін (жолын, бағанын, ұяшығын) дайындауға арналған
Өшіргіш (Ластик) – кесте шекарасының сызықтарын жояды
Сызықтар типі (Тип линии) – кесте шекарасының типін тағайындайды
Сызықтың қалыңдығы (Толщина линии) – кесте шекарасының қалыңдығын тағайындайды
Шекараның түсі (Цвет границ) - кесте шекарасының түсін тағайындайды
Шекара менюі (Меню Границы) – таңдалынған шекараларды ерекшелейді
Кестені кірістіру менюі (Меню Вставить таблицу) - жаңа кестені немесе оның элементтерін кірістіреді
Ұяшықтарды біріктіру (Объединить ячейки) –ерекшеленгендерді бір ұяшыққа біріктіреді
Ұяшықтарды бөлу (Разбить ячейки) – ерекшеленген ұяшықты (ұяшықтарды) бірнеше ұяшыққа бөледі
Теңестіру (Выравнивание) – ұяшықтардың ішінде мәтінді теңестіруді тағайындайды
Жолдарды теңестіру (Выравнивание строк) – жолдарды биіктігі бойынша теңестіреді
Бағандарды теңестіру (Выравнивание столбцов) – бағандарды ені бойынша теңестіреді
Мәтіннің бағыты (Направление текста) – ұяшықтағы мәтіннің бағытын өзгертеді
3. Кестені құру әрекеттері?
Кестені құру үшін келесі әрекеттерді орындау керек:
Кесте (Таблица) менюінде Кірістіру (Вставить) командасын және содан кейін Кесте (Таблица) командасын орындау
Кестені кірістіру (Вставка таблицы) терезесінде жолдар мен бағандардың санын көрсету
ОК батырмасын басу
4. Бірнеше ұяшықты бір ұяшыққа біріктіру үшін қандай амалдарды орындаймыз ? (бірнеше ұяшықтарды, бір ұяшыққа біріктіру үшін, біз жаңағы бірнеше ұяшықты ерекшелеп аламыз да, тышққанның оң жағын 1 рет шертеміз. Сонда бізге обеденит (біріктіру) деген мәлімет шығады. Соны басамыз. )
5. (Направление текста) Мәтіннің бағыты ұяшықтағы мәтіннің бағытын қалай өзгертесің?
Ұяшыққа тінтуірді қоямыз да тышқанның оң жағын 1 рет шертеміз, сонда экран бетіне мәтіннің бағыты шығады, содан бізге керек бағытты таңдаймыз.
6. Кесте құрғанда бізге төменнен 1 не 2 жол керек болса, оны қалай жасайсыз?
А)Кестенің оң жақ, төменгі шетіне тінтуірді қойамыз да, (интер)Enter батырмасын басамыз.
Б) контурға кіремін де, карындашты алып, керек төменнен 1 не 2 жолды сызып аламын.
8. Кесте құрып, оның жоғарғы бөлігін көк түске қалай бояимыз?
Ол үшін керек ұяшықты ерекшелеп аламыз да конструктор, не пішімдеу құралдар
Үстелінен (заливка) түс беру не құйу шертеміз.
7. Жол дегеніміз - Көршілес ұяшықтардың көлденең белгісі.
8. Баған дегеніміз - Көршілес ұяшықтардың тік бірлестігі.
10.Word бағдарламасның негізгі қызметін айтыңыз?
ІІ Кезең «Темір қақпа»
-Ал, балалар біз ағаш қақпаны аштық. Енді ағаш қақапамыздың ішінде «Темір қақпа» тұр , соны ашу үшін сендерге кестеде жолдар мен бағанда суреттер бейнеленген . Соны айтыңдар
1 2 3 4 5
А
Б
В
Г
Д
III кезең «Күміс қақпа»
Темір қақпаны аштық. Енді «Күміс қақпаны ашу үшін Word бағдарламасына байланысты (терминдер) сөздер жасырылған, соны 3 минут ішінде жылдам тауып, алдарындағы экранға жазыңдар.
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
Кесте құру.
Төменде берілген кестені мәліметтермен толықтырыңыз, кестедегі мәтін түсі көк, кесте ішін ашық жасыл және ол сияқты экранда берілген түспен бояу.
Дүйсенбі Сейсенбі Сәрсенбі Бейсенбі Жұма Сенбі
1
2
3
4
5
6
7
V. «Күміс қақпа»
Темір қақпаны аштық. Енді «Күміс қақпаны ашу үшін Word бағдарламасына байланысты (терминдер) сөздер жасырылған, соны 3 минут ішінде жылдам тауып, алдарындағы экранға жазыңдар.
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
Ұ Т Ү С С Е Б Е Т Ж
Я Ы М П А Ж И Е К О
Ш Ш Ұ Р Қ А Р І П Ю
Ы Қ Р И Т К Е С Т Е
Қ А А Н А Ө Ң Д Е У
Т Н Ғ Т У П І Ш І М
Е М А Е К Ө Ш І Р У
Р Ә Т Р Қ Б А Ғ А Н
Е Т Т Ж И Н О М Е Р
З І А О Ю І З Д Е У
Е Н У Л С Ы З Ғ Ы Ш
А Ш У Ж И Е К Т Е Р
Жасырылған сөздер: ҰЯШЫҚ, ТЫШҚАН, ТҮС, СЕБЕТ, ЖОЮ, МҰРАҒАТТАУ, ПРИНТЕР, САҚТАУ, ЖИЕК, ҚАРІП, КЕСТЕ, ӨҢДЕУ, ПІШІМ, ӨШІРУ, БАҒАН, НОМЕР, МӘТІН, КӨШІРУ, ІЗДЕУ, ЖОЛ, СЫЗҒЫШ, ҚИЮ, ЖИЕКТЕР, АШУ, МӘТІН, ТЕРЕЗЕ
IV. Алтын қақпа.
Оны ашу үшін «Менің күнделігім» экран бетіне салыңдар 5 минут уақыт беріледі.
Күні № Пәндер Үйге тапсырма Бағасы
27.04.09.2012 бейсенбі 1
2
3
4 Тарих
География
Математика
Информатика
Кестемен жұмыс
5
Кімнің сұрағы бар, қолдарыңды көтеріңдер, мен сіздерге жақындаймын.
Әр дұрыс шешкен жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
V. Қортынды:
Саяхат сабағымызды қортындылай отырып мынадай Word бағдарламасынан сұрақ:
Бос орынға тиісті, міндеттерін жазыңдар?
Сонымен, саяхат сабағымыз аяқтаймыз. Барлық қақпалардан жақсы өттік. компьютерді дұрыс өшіріп, орындарыңды ретке келтіріңдер.
Жарайсыңдар, барлықтарың жұмысты дұрыс жасадыңдар.
VІ. Бағалау:
Сабақ барысында әр оқушының орындаған жұмыстарының ұпай сандары бағалау парағында белгіленеді, сабақтың соңында нәтижесі есептелініп, өздерінің қаншалықты дәрежеде тақырыпты меңгергендігін анықтайды.
Бағалау 1 ұпай Ұпай жоқ Өз ойларымен бөлісу
Ағаш қақпа
10 сұраққа жауап
Темір қақпа
Жол мен бағандағы суреттерді ретімен айт.
Күміс қақпа
Кесте құру
Термин сөздерді тап
(3 минут)
Алтын қақпа Кесте құру
Менің күнделігім
Қортынды
Бағалау
Мен бүгінгі сабаққа өз үлесімді көбірек қостым.
Мен басқалардың пікірін тыңдай аламын.
Мен өз пікірімді ашық айта аламын.
Мен жеке жұмыс істей аламын: кейде жауапкершілікті өзіме жүктеймін, кейде басқалардың пікіріне бпғынамын.
VІІ. Үйге тапсырма: Кестемен жұмыс.
Тексергендер:
Әдіскер: Байжуманова И.В.
ӘЦКО: Голубева Р.А.
ОІЖО: Ускина Ж.С
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.