.
.
Мусатаева Айзада Амантаевна Төрт түлік
Сабақ жоспары | Предметы | Қазақ тілінен ашық сабақтар Загрузок: 279 | Просмотров: 1791 | Размер: 130.4 Kb | Автор: ТәрбиеҚазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Алматы облысы
Жамбыл ауданы
Үлкен кенті
Үлкен орта мектебі МДШО
Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік
Сабақтың мақсаты:
1. Төрт түлік малмен таныстырып. Білімдерін кеңейту.
2. Ой-өрісін дамытып, тіл байлығын ширату.
3. Малға деген құрмет сүйіспеншілігін арттырып, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі; Сұрақ жауап, ертегі; сөйлем құру; талдау, жұмбақ, мақал, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, деңгейлік тапсырмалар, суреттер.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Білімдерін тексеру кезеңі:
1. Қазақ алфавитінде неше әріп бар?
2. Қазақ тілінде неше дыбыс бар?
3. Неше дауысты және дауыссыз дыбыс бар?
4. Қазақ тіліне тән неше әріп бар?
5. Буынның неше түрі бар?
III. Жаңа сабақты меңгеру кезеңі:
1. «Жыл басына таласқан жануарлар» ертегін оқып, шығу.
• Ертегі нелер туралы?
• Олар неге таласты?
• Жыл басы не болды?
• Сендер қандай үй жануарларды білесіңдер?
2. Слайд «Үй жануарлары». Осы үй жануарларының ішіндегі қазақ халқы әсіресе, төрт түлік малғы ерекше мән берген.
3. Слайд «Төрт түрлік». Суреттер арқылы төрт түлік малдарды атап шығу.
- Жақсы, балалар. Біз бугін төрт түрлік молдар туралы әңгімелесеміз.
4. Слайд Тұйе- байлық
Қой- мырзалық
Жылқы- сәндіқ
Сиыр- ақтық
5. Слайд. Әр малмен таныстырып шығу
6. Слайд. Деңгейлік тапсырмалар
I деңгей
1. Жылқы, түйе, сиыр, қой, ешкі сөздерді аударыңдар.
2. Сөйлемдерді дұрыс құрастырыңдар.
3. Жылқы, түйе сөздеріне фонетикалық талдау жасаңдар.
II деңгей
1. Жылқы, түйе сөздерден сөз тіркесін құраңдар.
2. Қой, сиыр сөздеріне тәуелдік жалғауларын жалғаңдар.
3. Сиыр, ешкі сөздеріне сөйлем құрастырыңдар.
ІІІ деңгей
1. Сөздерді дұрыс құрастырыңдар.
2. Сиыр, ешкі сөздерін септеңдер.
3. Суреттерді пайдалана отырып, диалог құрандар.
4. Ойын кезеңі: «Үй жануарлары».
IV. Сабақты қорытыңдылау
1. Жұмбақты шешу.
2. Мақал - мәтелдер айту.
3. Сөз жұмбақты шешу.
V. Сабақты бекіту /сұрақтар/
1. Төрт түлік малға нелер жатады?
2. Олардың балаларын қалай атайды?
3. Малдар балаларын қалай сүйеді?
4. Төлді қалай шақырады?
5. Малдың «иелері» қалай аталады?
6. Малдың бізге пайдасы бар ма?
7. Малға не істеуге болмайды?
VI. Сабақты үйге тапсыру кезеңі:
96-бет, 5-тапсырманы орындау.
VII. Оқушыларды бағалау кезеңі:
Мақал - мәтелдер
1. «Мал адамның бауыр еті»
2. «Малы бірдің жаны бір»
3. «Малды бақсаң қойды бақ, май кетпейді шарадан»
4. «Қой өрісі қорадан»
5. «Қой шөлді болмай, төлді болмайды»
6. «Сиыр алсаң танып ал, танымасан тарғып ал»
7. «Жаман сиыр жазда бұзаулайды»
8. «Сиыр сипағанды білмейді, жаман сыйлағанды білмейді»
9. «Түйе бойына сеніп, жылдан құр қалыпты»
10. «Түйелі ел қырға, түйесіз ел сырға»
11. «Жуас түйе жүндеуге жақсы»
Жұмбақтар
1. Шыңдары щырқау,
Көшіп жүр бір тау. /түйе/
2. Қолды екен әр шаруа,
Қызығына құт байлап.
Қанша құйып алса да.
Сарқылмайды сүт, қаймақ. /сиыр/
3. Басында таяғы бар,
Төрт аяғы бар.
Сегіз тұяғы бар,
Иегінде сақалы бар. /ешкі/
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.