Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
«Таза бұлақ» -

«Таза бұлақ»

Сабақ жоспары | Предметы | Қазақ тілінен ашық сабақтар Загрузок: 277 | Просмотров: 2217 | Размер: 14.7 Kb | Автор: Тәрбие
. Сабақтың тақырыбы: «Таза бұлақ» 9-сынып ҚАЗАҚ ТІЛІ

Сабақтың мақсаты:
Мақсаты: Судың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.Әңгімелердің мазмұнымен таныса отырып,әңгімелерді тақырыптарына қарай топтайды, мәтін мазмұнын өмірмен байланыстырады;
Міндеттері:
*Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестерін әртүрлі қолданыстарын беру, айтылуына,жазылуына, қолдануына жаттықтыру.
* Оқушылар зерттеу жұмыстары арқылы сөйлеу мәнерін, ойын жүйелеп айтуын дамыту. Қатысымдық тұрғыдағы әртүрлі тапсырмаларды орындау барысында оқылым,тыңдалым,сөйлесім,жазылым дағдыларын қалыптастыру , сол арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
* Оқушыларға берілген тақырыптың негізгі ойын меңгерте отырып, олардың бойында қазақ халқына, қазақ тіліне деген сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру, оларға эстетикалық, патриоттық тәрбие беру.
Суды қадірлеуге, үнемдеуге тәрбиелеу
Тақырып бойынша нені меңгеру қажет?
Таза бұлақ мәтінінің тәрбиелік мәнін меңгерту
Не күтеміз? Топтық жұмыспен және джигсо әдіс арқылы өз ойын жеткізе алуын.
Нәтижесі? Оқушылар топта жұмыс жасауға дағдаланады, бірін-бірі бағалайды
Сөздіқ қорын көбейтеді, сұрақ қоя біледі
Оқушылардың тақырыпты өз беттерімен меңгеруі арқылы сөйлеу мәнерін, ойын жүйелеп айтуына қол жеткізу.
Сабақта қолданылған құрал –жабдықтар:
интерактивтік тақтадан слайдтар көрсету,суреттер,кеспелер,схемалар,
жазылған тапсырмалар,топшамалар.
Сабақта қолданылатын әдісі- тәсілдер:
сұрақ –жауап,әңгімелеу түсіндіру,жинақтау,топтастыру,ой қорыту.
Сабақтың барысы:
Нәтиже Ұстаздың әрекеті Оқушының әрекеті Рефлексия

Өзара құрмет сезімін тудыру. Басқаның пікірін сыйлауға, сөзін бөлмеуге тәрбиелеу. І.Ұйымдастыру кезеңі: 3 минут
амандасу,сабақтың тақырыбын атау,
топтастырып отырғызу Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу. Бағалау өлшемдерімен таныстыру Амандасу, керекті құрал-жабдықтарын дайындап,әр оқушы өзіне тиісті орынға жайғасу Оқушылар бағалау критерийлерін ескере отырып, жақсы бағалануға ұмтылады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
Ы.Алтынсариннің шығармаларының тәрбиелік мәнін түсіну 1. «Ой ашар»: - Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық? Оқушылар зерттеу жұмыстары арқылы сөйлеу мәнерін, ойын жүйелеп айтуын қадағалау. 1. Үйде дайындап жазып келген материалдарымен таныстыру
Ы.Алтынсариннің шығармашылығы бойынша мәлімет айту.
Жастарды оқуға шақыру 2. «Кел , балалар , оқылық!» өлеңін мәнеріне салып жатқа айтуды ұсыныс 2. Жаттап келген «Кел , балалар , оқылық!» өлеңін мәнерлеп айтуға тырысу
ІІІ. Жаңа тақырып : «Таза бұлақ»
Оқушыларды білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Үнтаспадан бұлақтың сылдыраған даусын тыңдату.
Ненің даусы естіледі?
Бұлақтың.
Бұлақтың суы қандай деп ойлайсыз?
Тап-таза, мөлдір.
Олай болса бейне роликті тамашалайық .
- Көңіл-күйіңіз қандай? Алған әсеріңіз жайлы ой бөлісіңіз.
Бұлақтың суы қандай екен?
Бұлақ суының пайдасы бар ма?
Бұлақ суының тазалығы, мөлдірлігі көз алдыңызға нені елестетеді?

Өзара құрмет сезімін тудыру. Басқаның пікірін сыйлауға, сөзін бөлмеуге тәрбиелеу. «Табиғат» (1 топ)
«Бұлақ» (2 топ)
«Жолаушы» (3 топ)
3.Мәтін бойынша жан-жақты бағыт беру
3.Алдарына берілген мәтін бойынша өздерінің түсінгендері бойынша аудару, аудармаларын ортаға салып, бір жүйеге келтіру, қорғау, топтық жұмыстарын ұйымдастыру

ІV. Сергіту сәті:
Бүгінгі көңіл күйіміз қандай?
1т – Ж (жайдарлы, жақсы)
2 т – Қ (қуанышты, қайратты)
3т – Т (тамаша, тату)
4т – С (сабырлы, салмақты) Оқушылар орындарынан тұрып ойларын айтады
1.Еңбек ету,сол арқылы мұратқа жету
2.Жақсылық жасасаң , ол жақсылығыңды ешкімге міндет етпе
3. Көңіліңді, бойыңды таза ұстау,адал болу 4.Тапсырма беру
Әр бөлімді ат қойғызу
1.Еңбек етсең мұратқа жетесің.
2.Жақсылық етсең, міндет етпе!
3.Адалдық 4. Постер қорғау.Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша сурет салып постерлерін қорғайды.
1.«Таза бұлақ» мәтінінің әр бөліміне ат қою.
2.Тәрбиелік мәнін ашу. Күнделікті өмірімен байланыстыру
Барлық оқушы оқулықтан жауаптарын тауып, қосатын өз ойларын қосу.
5.Тапсырма беру 5.Оқушы өзіне ұнаған сызба бойынша ойын күнделікті өмірмен байланыстырып дәптеріне жазу

V. Үйге тапсырма:
1. Шал ақынның өлеңін жаттау
2. Өлең бойынша өз ойын жазу.
3 . Қосымша мәлімет жинауға тапсырма беру.
1. Шал ақынның өлеңін жаттау
2. Өлең бойынша өз ойын жазу.(қалаулары бойынша)
3. С.Бегалин туралы мәлімет жинап жазып келу


VІ.Бағалау. бағалау парақшасын жинап алу, ортақ бағаны қою
Әр топтың бағалаушысы бағалау парағын сабақ барысында толтырып , тапсырады
VІІ.Сабақты қорытындылау Оқушылар стикер арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлері мен сабақтың қалай өткенін жазып береді. Көңіл-күйлерін білдіреді.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.